Human

Bolo Japonsko za 2. svetovej vojny fašistický štát?

Nejlepší odpověď
anonym

Ne…
😉
Jistá ´spřízněnost´ mezi fašismem (pův. italským, posléze německým) existovala ve vnější ´zahraniční´ politice, ale vnitřně šlo o zcela jiné politické ´uspořádání´ – zatímco fašismus burcoval a politizoval masy (kolektivismus), japonská ´forma´ naopak zcela aktivitu lidí potlačovala a vyžadovala absolutní poslušnost, podřízenost ´vůdci´ (císaři).

Další odpovědi
Rabi7

Japonsko nebylo fašistický ani nacisticky režim (neplest pojmy) bylo tam císařství. Cisař je bůh.....

Drap neco si precti nebo rozved svou odpověd. Ano je nic nerikajici a v tomto pripade milná informace
Doplňuji:
aaaa Mowla me přeskocil :D:D:D:D:D:D:D:D

marci1

Japonsko za 2. světové války fašistickým státem nebylo. Spíše tam převládal militarismus.

MK44

V základním principu – ano. V evropské literatuře bývá označováno za militaristický stát. Období v letech 1931 – 45 se v japonské historiografii označuje jako „Temné údolí“. Šlo o totalitní militaristický režim, kdy se vlády zmocnila skupina autoritativních vládců. Jejich ideologie byla směsicí japonské samurajské a božsko-císařské tradice a mytologie a euroamerického imperialismu a kolonialismu. Jednalo se o generály a velkopodnikatele (spíše o velkomajitele) s propojením na organizovaný zločin. Zlikvidovali politické strany a odbory a zavedli vojenské organizování společnosti. Kladli důraz na poslušnost k autoritám až k sebeobětování. Tuto japonskou organizovanost nadřazovali nad evropský individualismus, který vydávali za úpadkový jev. Jev, který je původem zla jako je demokracie, komunismus, internacionalismus a korupce. Prosazovali vizi japonského národa jako národa výlučného, národa božského původu. Japonští vojáci pak byli spasitelé Asie před kolonizací západními státy. Ideologický dozor nad společností prováděla policie kenpeitai (něco jako Gestapo nebo NKVD). Obyvatelstvo bylo rozděleno do skupin po 10 rodinách, které se navzájem hlídaly a ručily na svou loajalitu vůči režimu.

Japonsko v této době obsadilo severní Čínu – tzv. Mandžusko – v roce 1932. V roce 1936 napadlo Mongolsko a v roce 1937 zahájilo agresi vůči ostatní Číně. V roce 1941 obsadilo Indočínu a zaútočilo na Pearl Harbour. V roce 1942 obsadilo Indonésii. Ovšem k expanzi Japonska docházelo již dříve! V roce 1894–5 vedlo válku s Čínou a anektovalo Taj-wan, v roce 1905 získalo jižní polovinu ostrova Sachalin a od roku 1910 okupovalo Ko­reu.

Drap

Ano

atoris

Áno, najmä rozpínavosť, os Berlín – Rím – Tokio. Potlačovanie susedných štátov. Kórea, Vietnam. Čína a iné východoázijské štá­ty.

arygnoc

japonsko nebolo fašistický štát, i keď sa dá hovoriť o silne nacionalistickej expanznej politike japonska (a to nie iba pred a počas 2. sv. vojny).

bolo síce členom paktu berlín-rím-tokio, ale jeho ciele neboli spojené s fašizmom (ako ideológii a nadradenej rase, ale boli šovinistické, skutočne hnané do krajného masového nacionalizmu.
Tak sa to javilo navonok (a tak to bolo i oficiálne prezentované), ale ako sa hovorí, za všetkým hľadaj peniaze – jednalo sa o získanie surovinových kolónií, včítane pracovnej sily.

spojenie sa s nemeckom a talianskom japonsku prišlo vhod, najmä preto, ča sa týmto stanovili oblasti záujmu jednotlivých členov paktu (nemecko – európa, taliansko – severná afrika, japonsko – juhovýchodná a východná ázia).