GangstaHelper

Bolestné …

Asi před třemi měsíci soud rozhodl, že mi (mamce) mají dva lidé vyplatit na půl bolestné 8000Kč, v dopise byla formulka o odvolaní a tak, o tom mi už nic nepřišlo, žádné peníze však taky ne. Nevíme, jak dále postupovat a na koho se obrátit, v dopise nebyla ani napsána splatnost této částky, tak co teď? Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalý následek, máme nyní ještě podat po roce znova žalobu. Jak?

Odpovědi
Lencis

Tyhle věci se špatně radí takto od stolu, když nemám v ruce podklady. Vzhledem k tomu, že se nejedná o mizivou částku, rozhodně bych se obrátila na právníka. Ten si sice vezme cca 500,– za hodinovou konzultaci (předem se na částku informujete, pokud by byl dražší, jďete jinam, jedná se o zloděje a ne právníka!), ale poradí vám konkrétní kroky. Pokud máte v rukou rozhodnutí soudu pak na bolestné máte nárok a právník si s tím poradí raz dva. Hlavně na nic nečekejte ať ještě nedojde k promlčení!!!

alenka901

Odškodňuje se bolest způsobená škodou na zdraví, jejím léčením nebo odstraňováním jejích následků; za bolest se přitom považuje každé tělesné a duševní strádání způsobené škodou na zdraví osobě, která tuto škodu utrpěla.
Odškodnění ztížení společenského uplatnění slouží ke zmírnění následků újmy na zdraví, které jsou trvalého rázu a mají prokazatelně nepříznivý vliv na uplatnění poškozeného v životě a ve společnosti, zejména na uspokojování jeho životních a společenských potřeb, včetně výkonu dosavadního povolání nebo přípravy na povolání, dalšího vzdělávání a možnosti uplatnit se v životě rodinném, politickém, kulturním a sportovním, s přihlédnutím k věku poškozeného v době vzniku škody.

Výše obou typů odškodnění závisí na lékařském hodnocení, které se vyjadřuje určitým počtem bodů podle zdravotnických seznamů. Lékař podle nich stanoví v posudku počet bodů za zdravotní poškození. Posudek zpracovává ošetřující lékař poškozeného a vydává jej zdravotnické zařízení, jehož posuzující lékař zpracoval lékařský posudek; v případě nemoci z povolání vydává posudek zdravotnické zařízení oprávněné k posuzování nemocí z povolání. Lékař vychází z úplných písemných informací všech ošetřujících lékařů, kteří se zúčastnili léčení poškozeného.
Hodnota jednoho bodu pro účely odškodnění bolesti a ztíženého společenského uplatnění byla s účinností od 1. ledna 2002 zvýšena z částky 30 Kč na 120 Kč. Bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené škodou na zdraví, které vznikly před 1. lednem 2002 budou posouzeny ještě podle dřívějších zdravotnických norem a seznamů, jakož i v penězích vyčísleny podle staré hodnoty bodu, tedy 30 Kč. Odškodnění později vzniklé újmy na zdraví již bude provedeno podle nových seznamů a stodvacetikorunové hodnoty jednoho bodu.
Při bodovém hodnocení bolesti se přihlíží zejména k rozsahu a způsobu poškození zdraví, jeho závažnosti, k průběhu léčení včetně náročnosti aplikované léčby a ke vzniklým komplikacím. Při bodovém hodnocení ztíženého společenského uplatnění se hodnotí závažnost škody na zdraví, její předpokládaný vývoj a průběh léčení.
Lékařský posudek o bolesti se vydává, jakmile je možno zdravotní stav poškozeného považovat za ustálený; o ztížení společenského uplatnění zpravidla až po jednom roce poté, kdy došlo ke škodě na zdraví. Nový lékařský posudek lze vydat v případě výrazného zhoršení následků.
Právní úprava: § 190 a násl. zákoníku práce, § 205 d zákoníku práce; vyhláška č. 32/1965 Sb. (o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění); vyhláška č. 440/2001 Sb. (o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění); vyhláška č. 342/1997 Sb., kterou se stanoví postup při uznávání nemocí z povolání a vydává seznam zdravotnických zařízení, která tyto nemoci uznávají; nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání; vyhláška č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání; vše v platném znění.

Attack-design

Ano standratní žalobu o zaplacení, obrátila bych se na právníka a chtěla tam zaplatit i jeho výdaje, uspějete – zároven podejte v žalobě návrh na exekuci dotyčných