JájsemRaibek

Bez ohledu na normu a na bezpečnost, bude pracovat 3f motor jen se třemi fázemi?

Jen zapojené tři fáze L1, L2, L3 bez PE.
Možná blbá otázka, ale jen mě to zajímá. Protože jinak by přeci musel být PE pracovní vodič, jako je N.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Ano, pracovat bude. Ale v případě, že dojde k poškození vinutí a připojí se tak jedna z fází na kostru motoru (spotřebiče s motorem a vodivou kostrou) nedojde k „vybavení“ zkratové ochrany, mezi fází a ochranným vodičem PE (který tedy není připojený). A v případě dotyku obsluhy, která stojí na vodivé podlaze a je tímto dobře spojená se „zemí“, jež je zase spojená s uzlem třífázové sítě, jež má potenciál vodiče PE, dojde k průchodu proudu, daného tímto poruchovým fázovým napětím, přes tělo člověka (případně zvířete) a tím může dojít k úrazu, případně usmrcení, elektrickým proudem. A tento proud a toto nebezpečí závisí na více faktorech (zjednodušeně – části těla, jež se vodivé části zařízení dotkne, velikostí dotykové plochy a způsobu dotyku, odporu daného lidského těla, izolační schopnosti obuvi, izolační schopnosti a vodivosti podlahy a jejím spojení s potenciálem uzlu sítě, na níž obsluha stojí).
Pokud by však došlo ke spojení více fází na „kostru“ současně („shoření vinutí“), dojde k okamžitému vybavení ochrany „zkratem“ fázovým.

Další odpovědi
Edison

PE je vodič ochranný, čili není pracovní, má vliv na bezpečnost zařízení, nikoli na funkci, opomineme-li nějaké odrušovací prvky).
Zásadní je tedy jestli je síť TN-S – vodič pracovní N (modrý) a ochranný PE zeleno-žlutý) odděleny (novější tří, resp. pětivodičová soustava), nebo TN-C, kde je vodič ochranný kombinovaný se středním (o něco starší dvou, resp. čtyřvodičová soustava).
Bez ochraného vodiče jsou zařízení potenciálně smrtelně nebezpečné.

orwell

Samozřejmě že bude. PE má pouze ochrannou funkci, takže bez připojeného ochranného vodiče může v případě poruchy (průraz izolace vinutí proti kostře) dojít k úrazu el. proudem a ohrožení života obsluhy. Jinak při symetrické zátěži trojfázové sítě v. zap. do hvězdy stejně středním pracovním vodičem žádný proud neteče, takže je zbytečné ke středu hvězdy (vinutí 3f motoru připojovat) modrý vodič. Vpřípadě zapojení do trojúhelníku ani není kam. Ve svorkovnici motoru máš 6 šroubů a 4 zkratovací propojky, které umožňují zapojení vinutí buď do hvězdy, nebo do trojúhelníku. Je nutné se řídit údajem na štítku stroje! způsob zapojení (umístění propojek) najdeš na vlepeném papírku na vnitřní straně víčka svorkovnice.

Mc Merkurion

… jsem laik, ale dřív byly čtyřkolíky a dnes máme pěti, jestli se něco nezměnilo, ale vím, že už dědek měl tři fáze a uzemnění na kus roksoru do země, k zásuvce, moc toho vo bezpečnosti nevím, ale takto to tam bylo, placatá zásuvka …