růžička

Beton.plotová podezdívka

Jak se bránit proti jejímu ničení z pozemku souseda.Dohoda byla neúspěšná. Existuje nějaký právní předpis, který by tuto situaci pomohl vyřešit?? Děkuji za každou radu.
Doplňuji:
Je to trochu komplikovanější. Sousedící pozemek byl majitelem pronajat mému nepřímému sousedovi, který jej využívá pro výběh slepic. Před dvěma roky jsem požádala souseda o nápravu a jeho odpověď byla-abych to dala k soudu.Poté jsem požádala o radu starostku obec.úřadu/ne úřední cestou/,která se /dle souseda/ přijela v mé nepřítomnoti podívat,prý nic nezjistila,ale přesto bylo místo nejvíce poškozené,ošetřeno položením zábrany proti dalšímu poškozování.

Nejlepší odpověď
anonym

Tady by asi byla jediná cesta řešit situaci ve spolupráci s obecním (městským ) úřadem, kde by se záležitost musela projednat jako stížnost v rámci občanskoprávních sporů.
Pokud by se prokázalo poškození Vaší plotové podezdívky, musel by soused uhradit její opravu a dostal by ještě pokutu.
Jiným způsobem se tato záležitost řešit nedá, protože poškození asi nebude dosahovat částky, kde by mohla zakročit policie a kde byste spor mohl řešit soudní cestou.

Další odpovědi
cukrar

Růžičko, je potřeba přesněji definovat problém…
obecně nikdo nesmí ničit jinou věc…
předpuis se jmenuje občanský zákoník, zkuste promluvit se starostou, nebo s někým kdo se kamarádí jak s vámi tak i s ním…
ale vždy v klidu, páč jsou sousedi že se zabijí…

Mapel

Pokud plot je na vašem pozemku, jedná se o poškozování soukromého majetku. Pokud stojí na pozemku souseda, nebo není upřesněno je situace složitější. Potřebné vycházet z právního vztahu vlastnictví pozemku a plotu a jeho umístění.

anonym

Dobrý den. Nemohu se zbavit dojmu, že máte smůlu na špatné mezisousedké vztahy.
Na Vašem místě bych asi k tomuto problému zaujala trochu jiný vztah:

  1. slepice nemohou zničit betonovou podezdívku (pokud byla postavena kvalitně) jinak, než pokálením nebo podhrabáním.
  2. Pokud by došlo k podhrabání a slepice se dostávaly na Váš pozemek, máte nezvratný důkaz, že došlo k poškození Vámi vybudovaného oplocení.
  3. V tom případě musí starostka zasáhnout znovu a podstatně účinněji, aby došlo k nápravě Vám způsobené škody.
  4. Pokud situaci potřebujete opravdu řešit, tak to nedělejte ústní formou. Napište starostce doporučený dopis. Neříkám tím, že za ní nemůžete zajít i osobně, ale potřebujete mít doklad, že jste si stěžovala, kdyby se opět nic nedělo a na Vašem majetku byly působeny další škody.
  5. pocházím ze selské usedlosti a sousedy jsme měli pěkné podivíny. Stále jim něco nebylo vhod. Na zahradě vedle jejich domu jsme po letech s manželem postavili rodinný domek. Když soused neuspěl na stavebním úřadě s námitkami proti naší stavbě, byl protivný kde jen se dalo. Léta jsem to snášela a byla slušná. Potom jsem se naštvala, odpověděla mu stejným způsobem, jako vždy reagoval on, a naráz byl pokoj.

S jeho potomky jsme neměli nejmenší problém. Po povodni dostal plot mezi našimi pozemky pořádnou ránu a než jsem se stačila vzpamatovat, sousedka plot opravila. Vůbec jí nevadilo, že patří mně a že by se o to nemusela starat.
Vyplývá mi z toho jediné: zkuste se se současnýnm nájemníkem domluvit podobrém. Pokud to jen trochu půjde, je to vždy lepší, než si dělat naschvály a navzájem se osočovat.