BlackBoy

Berlínsky múr oddeľoval západný a východný Berlín alebo Západné Nemecko a NDR?

Berlínsky múr oddeľoval západný a východný Berlín alebo Západné Nemecko a NDR (východné Nemecko)? A ak rozdeľoval Berlín tak čo rozdelovalo Západné Nemecko a NDR a komu patril západný Berlín?

Nejlepší odpověď
annas

Od roku 1961 dělila 165 kilometrů dlouhá betonová stavba po léta německou metropoli a s ní potažmo celý svět na dva protipóly. Berlínská zeď byla zbořena po téměř třech dekádách v roce 1989. Zůstala však symbolem studené války mezi Západem a Východem.

Po druhé světové válce si vítězné mocnosti rozdělily Německo do čtyř okupačních zón. Stejně tak byl rozčtvrcen i Berlín. Po několika letech se však začaly vyostřovat spory mezi sovětským sektorem a sektory západními – francouzským, britským a americkým.
23. května roku 1949 byla na území západních sektorů založena Spolková republika Německo a o pět měsíců později vznikla Německá demokratická republika, jejímž hlavním městem se stal sovětský sektor Berlína.

Západní Berlín tak byl jakousi malou enklávou uprostřed NDR.

http://tema.no­vinky.cz/berlin­ska-zed

Rozdělením Německa na dva samostatné státy (NSR a NDR) v roce 1949 se do té doby nevýznamná linie stala i v Mödlareuthu ostře střeženou „železnou“ hranicí.

Zdroj: http://cestova­ni.idnes.cz/mo­dlareuth-a-zed-mezi-ndr-a-nsr-der-/kolem-sveta.aspx?c=A121106­_105608_kolem-sveta_tom

Další odpovědi
ivzez

Zdí byl obehnán celý Západní Berlín,
zeď jej oddělovala od východní části Berlína a od zbytku NDR.

Přístup do Západního Berlína byl nejsnazší letecky,
letecky bylo organizováno i zásobování.
Vlaky i automobily byly do značné míry omezeny.
Uzavřena byla i část metra mezi východním a západní částí Berlína.

Tehdejší NSR cnímala život v Berlíně za obtížnější než jinde na území NSR.
Vláda se snažila obyvatelům Berlína určité „nepohodlí“ mj. kompenzovat finančně.

Hamon

Obojí.
Berlín byl rozdělen na dvě části, tzv. východní a západní Berlín. Východní byl hlavní město NDR (Německé demokratické republice), západní patřl NSR (Německé spolkové republice). Proto Berlínská zeď tvořila hranici nejen mezi částmi města, ale byla i součástí státní hranice.
Jinak hranice mezi NDR a NSR byla jako kdekoli jinde, čára na mapě.

Andre5000

Berlínská zeď rozdělovala na dvě části město Berlín (tehdy hlavní město NDR). Na tzv. zónu západní a východní. Západní Německo (tehdy, jak se říkalo Německou Spolkovou Republiku – NSR) a NDR rozdělovaly normální státní hranice. Možná je to dnes již těžko pochopitelné, když jsem byl mladší, tak jsem to také těžko chápal, ale Berlín byl na území NDR a část Berlína byla prostě západní. Aby to bylo co nejméně komplikované, tak se ze západního Německa do západního Berlína cestovalo převážně letecky, letecky byl i západní Berlín převážně zásobován. Západní Berlín byl po vlivem tehdejšího západního Německa. Pokud vím, tak kdo chtěl jet z východní částí Berlína do té západní, tak musel mít povolení od orgánů NDR (pokud to byl občan NDR). Pokud chtěl západní Berlín navštívit občan tehdejší ČSSR, tak musel mít pas a tzv. výjezdní doložku, ne každý ji dostal. Mezi rozděleným Berlínem byly pasové kontroly, něco jako hraniční přechody.