Avatar uživatele
Registrovaný

Berlínsky múr oddeľoval západný a východný Berlín alebo Západné Nemecko a NDR?

Berlínsky múr oddeľoval západný a východný Berlín alebo Západné Nemecko a NDR (východné Nemecko)? A ak rozdeľoval Berlín tak čo rozdelovalo Západné Nemecko a NDR a komu patril západný Berlín?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Od roku 1961 dělila 165 kilometrů dlouhá betonová stavba po léta německou metropoli a s ní potažmo celý svět na dva protipóly. Berlínská zeď byla zbořena po téměř třech dekádách v roce 1989. Zůstala však symbolem studené války mezi Západem a Východem.

Po druhé světové válce si vítězné mocnosti rozdělily Německo do čtyř okupačních zón. Stejně tak byl rozčtvrcen i Berlín. Po několika letech se však začaly vyostřovat spory mezi sovětským sektorem a sektory západními - francouzským, britským a americkým.
23. května roku 1949 byla na území západních sektorů založena Spolková republika Německo a o pět měsíců později vznikla Německá demokratická republika, jejímž hlavním městem se stal sovětský sektor Berlína.

Západní Berlín tak byl jakousi malou enklávou uprostřed NDR.
http://tema.novinky.cz/…
-----
Rozdělením Německa na dva samostatné státy (NSR a NDR) v roce 1949 se do té doby nevýznamná linie stala i v Mödlareuthu ostře střeženou "železnou" hranicí.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zdí byl obehnán celý Západní Berlín,
zeď jej oddělovala od východní části Berlína a od zbytku NDR.

Přístup do Západního Berlína byl nejsnazší letecky,
letecky bylo organizováno i zásobování.
Vlaky i automobily byly do značné míry omezeny.
Uzavřena byla i část metra mezi východním a západní částí Berlína.

Tehdejší NSR cnímala život v Berlíně za obtížnější než jinde na území NSR.
Vláda se snažila obyvatelům Berlína určité "nepohodlí" mj. kompenzovat finančně.


Avatar uživatele
Bronzový

Obojí.
Berlín byl rozdělen na dvě části, tzv. východní a západní Berlín. Východní byl hlavní město NDR (Německé demokratické republice), západní patřl NSR (Německé spolkové republice). Proto Berlínská zeď tvořila hranici nejen mezi částmi města, ale byla i součástí státní hranice.
Jinak hranice mezi NDR a NSR byla jako kdekoli jinde, čára na mapě.


Avatar uživatele
Pokročilý

Berlínská zeď rozdělovala na dvě části město Berlín (tehdy hlavní město NDR). Na tzv. zónu západní a východní. Západní Německo (tehdy, jak se říkalo Německou Spolkovou Republiku - NSR) a NDR rozdělovaly normální státní hranice. Možná je to dnes již těžko pochopitelné, když jsem byl mladší, tak jsem to také těžko chápal, ale Berlín byl na území NDR a část Berlína byla prostě západní. Aby to bylo co nejméně komplikované, tak se ze západního Německa do západního Berlína cestovalo převážně letecky, letecky byl i západní Berlín převážně zásobován. Západní Berlín byl po vlivem tehdejšího západního Německa. Pokud vím, tak kdo chtěl jet z východní částí Berlína do té západní, tak musel mít povolení od orgánů NDR (pokud to byl občan NDR). Pokud chtěl západní Berlín navštívit občan tehdejší ČSSR, tak musel mít pas a tzv. výjezdní doložku, ne každý ji dostal. Mezi rozděleným Berlínem byly pasové kontroly, něco jako hraniční přechody.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2115
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 887
Zlatý mosoj 672
Zlatý gecco 534
Zlatý led 526
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 428
Zlatý JájsemRaibek 394

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.