Trumpeta

auto na leasing

mam auto na leasing a dal jsem ho do pouzivani treti osobe. Souhlas k tomu dala leasingova spolecnost. Pokud auto vezmu zpet, muze se treti osoba domahat nahrady skody ? To co bylo do auta investovano treti stranou ?

Odpovědi
standa

Je to docela složité odpovědět, protože zde není uvedena řada skutečností, které mají vliv na různé varianty odpovědi…

Byly „investice“ do auta uskutečněné třetí osobou odsouhlaseny předem majitelem (leasing.společ­ností) ?

O jaký druh „investic“ se jedná ? Pokud se bude jednat o OPRAVY, které si vynutil běžný provoz, tak samozřejmě žádný nárok na jakousi ´zpětnou´ náhradu není. Pokud by se jednalo o tzv. ´technická zhodnocení´, které majitel neschválil, tak na náhradu taky zapomeňte. Na druhou stranu si však můžete tato ´zhodnocení´ (např. autorádio) vzít zpět.

Takže důležité je za jakých PODMÍNEK třetí osoba do auta investovala. Zda smlouva (nebo přiložené obchodní podmínky) mezi leasing.společností a vámi na tyto skutečnosti pamatují nebo ne…

Dovolím si z praxe odhadnout, že zmiňované ´investice´ byly realizovány bez vědomí majitele a pokud je technicky nelze „vzít“ zpět bude mít třetí osoba smůlu v případném uplatňování náhrad jakýchsi škod…