Scathach

Auto má nadměrnou spotřebu oleje. Čím to je a co s tím?

Nevíte prosím někdo, co se dá dělat, když auto začne nadměrně spotřebovávat olej? Mám starší Zafiru (r.v.2002) a na 1000 km mi sežere i 2 l oleje. Čím to může být? Vyplatí se investovat do oprav, nebo už vyjde levněji si pořídit z bazaru něco jiného?

Nejlepší odpověď
orwell

2l oleje na 1000km je opravdu hodně. Vzhledem ke stáří vozu bych to viděl na opotřebení níže uvedených součástí, zejména bych se zaměřil na pístní kroužky, ale je spousta dalších možností. Doporučil bych návštěvu servisu a podle výsledku diagnostiky bych se rozhodoval, zda se to u takto starého vozu vyplatí. V případě opravy bych se připravil na větší finanční částku.

Zvýšená nebo vysoká spotřeba oleje může mít následující příčiny:
• Nekvalitní olej;
• Zvýšené opotřebení součástí pístů;
• Ztráta pohyblivosti stíracích kroužků;
• Prosakování kolem ventilových dříků;
• Vadné odvětrávání klikové skříně;
• Úniky oleje;
• Průnik oleje do výfukového potrubí přes turbodmychadlo;
• Průnik oleje do chladicí soustavy.
viz https://www.a­tomium.cz/blog/nad­merna-spotreba-motoroveho-oleje

Další odpovědi
nyjono

Někde ti teče.
Kde a kolik to bude přibližně stát ti řeknou v servise. až prohlídnou motor.

mosoj

To nejdůležitější zde není. Jakou viskozitu oleje používáš? Splňuje tebou používaný olej výkonostní specifikace dané výrobcem?

Nicméně takto vysoká spotřeba oleje svědčí o závadě na motoru, pravděpodobně opotřebované pístní kroužky. Což může být důsledek používání nesprávného oleje, či nedodržování intervalu jeho výměny.

Špatné oleje nejsou!! Jsou pouze dobré a ještě lepší!!! Pozor do starých motorů není vhodné používat ty nejnovější oleje. Zejména ty, které mají specifikaci „C..“!!

Pro opravu je třeba zvážit svoje finanční možnosti. Případná oprava nebude laciná . Vzhledem ke stáří vozidla se po této opravě může objevit další a další závada, na př. spojka!!