zjentek

Anketa: Který operační systém je pro řadové uživatele všeobecně příznivější?

Který vyloženě „jde s dobou“? Widle už prý nejsou in!

(Jabka se v této otázce nezohledňují.)

_____________­_____________

A který jde vyloženě „do kopru“?

Astaroth, proč by ta anketa nedávala smysl? Nabízí Linux a taky něco jinýho! Mobilní verze OS se nezohledňují, Mac taky ne, wokna jdou do kopru, tak co bys do ankety ještě chtěl?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
aliendrone

Něco jinýho

Muehehe, Linux, nebo Ubuntu? ;) :D :D
V podstatě NEMÁŠ na výběr, dokonce i Android je speciální verze Linuxu. :)
Ovšem linuxových dister jsou mraky. Pro tebe jako laika přichází v úvahu nejspíš jen Ubuntu a Mint. Čímž nechci říci, že ostatní distra jsou k ničemu, ale jde hlavně o podporu uživatelům, fóra „jak na to“ apod. pokud možno v češtině. ;) :)

Já jsem spíš na rozpacích – co má znamenat TOHLE > https://www.zi­ve.cz/clanky/mi­crosoft-chysta-novy-system-nerika-mu-windows-a-inspiruje-se-u-googlu/sc-3-a-198640/default.aspx ? Sakra, není to tak dlouho, co mrkvosofti mektali, že desítky jsou posledí OS, který se bude už jen opravovat/vylep­šovat/moderni­zovat. A teď chtějí zgruntu nový a zpětně nekompatibilní systém? K čemu jako? To už vidím větší smysl v Androidu v PC než další srajdu od MS. :D :D :D

Jako chápu, že asi jediný způsob, jak se vyhrabat z žumpy, do které se sami dostali, neexistuje, ale známe MS, vytvoří NOVOU! Jediný rozdíl bude, že stará byla trochu k užitku a na novou nebudou aplikace. Dlouho ne.

Další odpovědi
anonym

Něco jinýho

Protože s Windowsama umim a moje programy fungujou na Windowsech, je pro mě nejpříznivější Windows.

Mimochodem, Ubuntu je jedna z distribucí Linuxu, třeba jako Debian nebo Red Hat, takže ta anketa nedává smysl.

anonym

Ubuntu

Ubuntu je taky linux (takže třetí možnost je jen podmnožina té první) … to je jenom na upřesnění, samozřejmě nechci slovíčkařit.

Pokud jsi začátečník máš tu volbu celkem jasnou, ubuntu se mi jeví jako optimální cesta, extrémně jednoduché prostředí, katalog softwaru (snap store) narvaný vším možným, poslední verze 20.04 z dubna tohoto roku je LTS (tedy podporu všech aktualizací – nejen bezpečnostních – má až do roku 2030!)

Dalo by se uvažovat i nad doporučením Linux MINT systému, ale to jen v případě, že chceš za každou cenu linux, který se co nejvíc podobá windows xp/7/10

Pokud máš mimořádně slabý hardware (rozuměj: velikost operační paměti RAM 2GB nebo méně) pak lze doporučit zřejmě jen něco extrémně nenáročného, například LUBUNTU (L jako LIGHT .-), sice to v názvu ve skutečnosti znamená něco jiného ale dá se to tak intuitivně chápat), tato odlehčená verze běží velmi svižně i na slabší konfiguraci. Odlehčena není o aplikace (ty jsou tam stejné) ale spíš o různé efekty a přizpůsobitelnost samotného prostředí systému, které je tak v LUBUNTU méně paměťově náročné.

Z uživatelského hlediska mi ale všechny ty varianty připadají velmi jednoduché na pochopení, v uživatelském rozhraní nejsou žádné nástrahy ani záhady, dá se to pochopit snadno intuitivně zkoušením. Tak jako tak, je prostředí všech systémů v podstatě dnes velmi podobné a z jednoho se na jiný dá přejít docela snadno.

Problém desítek není v tom že nejsou IN, jak píšeš, ale v tom že vynucují online microsoft účet, špehují otevřeně vlastní uživatele a ani s antivirovým programem tam nemáš zaručenu rozumnou bezpečnost na internetu. V těchto bodech jsou linuxové systémy chytřejší volbou.

Pokud chceš nějakou video ukázku prostředí systému, zkus popsat nějaký postup/ukon který jsi zvyklý provádět na windows a já ti klidně pošlu video kde je stejný postup proveden v jednom ze zmíněných linuxů (mint či ubuntu), asi tě moc nepřekvapí že ten postup bude velmi pravděpodobně velmi podobný ať už půjde o cokoliv.

Dochy

Něco jinýho

Možné odpovědi: Linux, Linux, Něco jiného? Si děláš legraci:?

Alien: Dovolil bych si polemizovat. Android není verze linuxu. Je to nový systém postavený nad Linuxem. O W3.1 jsme taky netvrdily že je to jen DOS. Android má své prostředí, svou správu aplikací, své vlastní API, své vlastní aplikace.

Vojta24

Ubuntu

linuxový začátečník by měl začínat s něčím intuitivním, ale jestli to bude Mint nebo Ubuntu je myslím úplně jedno, oba ty systémy jsou perfektně odladěné a jednoduše se používají. Já mám teď zrovna ten MINT 19 a asi u něj dlouho zůstanu, testoval jsem ale i UBUNTU a taky to vůbec není špatný, obojí se povedlo, MINT je podobnější windowsům, UBUNTU je podobnější spíš systému od Applu ale jinak je to fuk který, na obojí se dá rychle zvyknout.

Zdroj: https://www.u­buntu.cz/

led

Něco jinýho

musela som sa zľahka pousmiať, ponúknuť takúto anketu je ako ponúknuť na výber buď jablečný závin, alebo jablkový závin, alebo niečo iné. Skutočne bohatý výber.

Pre mňa osobne je prijateľný plnohodnotný operačný systém nezávislý! na internetovom pripojení. Na to aby som na počitači mohla pracovať bez ohľadu na to, či som v dosahu internetu, vo veľkomestkom byte de lux, alebo sedím na piesku v púšti Gobi, alebo kráčam na ľade v Antarktíde, aby som využila všetky možnosti OS a užívateľského programu. Akýkoľvek datový a programový oblakový cloud spracovávaný na mne absolútne neznámom počítači kdesi v 3D priestore, pri čom ani neviem, kto všetko z neho čerpá informácieje pre mňa neúnosný. A to ešte netrpím stihomamom, alebo chorobou tajných služieb, ano, pán plukovník, ktorý toto teraz čítate, hovorím o vás a vašich prstoch na vypínači spojenia môjho počítača s mojimi dátami na sledovanom internetovom cloudovom spojení.

Zvidatel

Něco jinýho

Nevím koho si představit pod řadovým uživatelem. Jako obyčejného běžného uživatele?
Pak normálně windows (i ty jabka, které nechceš zahrnout). Linux a třeba Unix jsou zase spíš řekněme pro programování a jiné takové serepetičky, prostě pro nerdy :D. Ani né tak moc pro osobní počitáče.

dubraro

Něco jinýho

Takový, se kterým umí zacházet, na který je zvyklý.

ZuzkaZln

Linux

Přijde mi to jako správná cesta, taková svobodnější a férovější. Taky se na to chystám u staršího notebooku, budu muset Windows 7 nějak nahradit a do další verze a pak dalších systémů micorosoftu do kterých mě budou nutit už se mi nějak nechce. Bohužel doma nemá kdo by s tím pomohl, snad to zvládnu nějak jen s radami zde, všichni říkají že to složité není tak to tak asi bude, nechám se překvapit.

zjentek

Led, já vím… to jsem vymyslel SÁM. (;

zjentek

george: díky. Tak mě by v podstatě zajímalo jen to, zda aplikace jako například chrom, ccleaner a třeba VLC (to jen pro příklad) pracují na Linuxu podobně jako na woknech, jelikož vlastně vlastně nechápu to jedno zásadní- to se dnes všichni tvůrci programů snaží tvořit své programy tak, aby pokryli trh modifikacemi pro všechny OS, když se zaptám takto laicky? Bojím se, že používám něco, co do linuxu nedám… i když nevím co. (; Prostě, opět laicky- přípojím se s mobilem/androidem a žádný problém?

Jinak obrázek nebo video, jak vypadá Linux Mint, nějakou jeho plochu a na ní právě třeba ten čistič, browser, video přehrávač s ukázkou, jak vypadají, když se na ně klikne a spustí, by nebyla tak marná… ale jako zdržovat tady nebudu, není to podmínkou ničeho, asi to dám i bez předchozí ukázky pro představu. (;

Vojta24

tady je pár típnutých obrazovek abys viděl jak MINT vypadá

1. pár aplikací na ploše http://imgbox­.com/oIUF4cpO , 2. otevřená start nabídka http://imgbox­.com/p4tryUru , 3. před ukončením http://imgbox­.com/jayR4gb6

anonym

Ano, Chrome i VLC jsou běžně k dispozici v katalogu software každého linuxu, místo „ccleaner“ používám BleachBit (dělá totéž, čistí disky od zbytečných dočasných souborů), připojení androidu k linuxu je samozřejmě bezproblémové. Jinak si to celkem vystihl, ano vývojáři tzv. buildují svůj software pro různé operační systémy a je to tak dnes běžné. Naprosto stejný software tak funguje na windows, mac i linux a dokonce vypadá na vlast identicky (není to jen nějaký port, je to prostě identický program)

anonym

nepoznáš rozdíl mezi firefoxem pro windows a firefoxem pro linux, totéž platí o chromu, vlc, gimpu, libreoffice, virtualboxu, skype, viber, herní platformě steam (jediný rozdíl je v tom že ten linuxový má navíc windows subsystém Proton aby tam běžely windows hry), prostě uživatelsky to budeš vnímat jako stejné aplikace běžící v různých systémech prakticky stejným způsobem.

aliendrone

Dochy>>> Jasně, o tom nebudu polemizovat, dokonce i to přirovnání (viz W3.1) je výborné, ale… Nechtěl jsem to zjentkovi moc dramatizovat, vím totiž trochu víc o tom, jaký má teď hokej. Striktně ale proti tvé námitce nic nemám. Stejně jsi ZLOčinec a máš ZLOst, že nejsi ani pouhým ZLOmečkem tak krásný, jako jsem JÁ. Smiř se s tím, že jsem hezčí (vlastně nejhezčí)! ;) :D :D

zjentek

(d;D;D; …tvl a mě by zase zajímalo, KDO VY JSTE ZAČ!

Dochy

aliendrone.
to je jak definice, tak diagnoza 😉

zjentek

Už kdysi strašně dávno jsem uváděl, že jsem zde coby „blbec k večeři“. To jen takové upřesnění, KDYBY NÁHODOU tou diagnózou nebylo myšleno ZLO, nýbrž HOKEJ. (;

zjentek

…Jen mě překvapuje, že každej by chtěl NĚCO JINÝHO, ale nikdo by nechtěl třeba Linux! (;

Dochy

Každej odpovídá „Něco jinýho“ protože nechce dát jasnou odpověď na nejasnou anketu.
Na anketu: Jakou odrůdu jablek máte nejraději?

  • Golden Delicious
  • Jablka
  • Něco jiného

asi také jasnou odpověď nedostaneš.

zjentek

Dobrá tedy… ale tak alespoň uznej, že někdo může mít přes to vše NEJRADĚJI Golden Delicious! (;

Na druhou stranu uznávám, že pokud se ptám na cosi „všeobecně příznivějšího“, tak se ten Linux uvádět asi FAKT NEDÁ. (;

anonym

proč by nedal, viděl si ho ? ovládá se stejně intuitivně jako jakýkoliv jiný systém, … ubuntu má velmi blízko k Apple MACOS X ze kterého se jeho prostředí hodně inspiruje. dokonce se ten dock ikon dá nastavit velmi jednoduše na spodní hranu stejně jako to má na svých počítačích apple. Pak už je ta podobnost naprosto zjevná i ve vzhledu ostatních aplikací. Uživatelsky je tedy linux hodně friendly v dnešní době.

anonym

jde o to, že ubuntu je určitý konkrétní linux s konkrétním uživatelským prostředím – a protože to prostředí známe můžeme ho doporučovat (v jeho případě se tomu prostředí říká GNOME, můžeš to hned zapomenout není to podstatné) … obecně však doporučovat linux je obtížné protože těch prostředí které se v něm dají použít je obrovské množství, některá jako GNOME v ubuntu jsou skvělá a uživatelsky přívětivá, jiná už tak moc ne … prostě není jasné o jakém uživatelském prostředí se konkrétně bavíme, když jenom řekneš „linux“ je to málo konkrétní.

anonym

dá se už ale smysluplně porovnávat uživatelská přívětivost třeba systémů Linux Ubuntu a Linux Mint, tam je to jasné, jedno používá prostředí GNOME, druhé používá CINAMON a hned se dá hovořit o jejich náročnosti na hardware a uživatelské přívětivosti, či podobnosti s jinými systémy.

zjentek

…i když…

dust8

Tak co už si přešel na ty desítky na všech PC?

zjentek

Bude to takhle: Do PC s W7 půjdou desítky (tvl zjistil jsem, že licence jde i ZA 200 KČ!!!- nechápu nic…), do laptopu W7 půjde Linuk (bo notes je slabší a především jsem zvědavec na to prostředí Mintu) a svůj stařičký PC WXP půjde do kopru, až z něj dostanu data. Tož tak žiju já (;

anonym

Problém u licencí za 200 z aukra je v tom, že ačkoliv jsou funkční, legální být nemusí 🙂

Ono se take muze stat, ze tu licenci ve skutecnosti
plati nejaka firma co má s microsoftem rámcovku.

Když dáš klíč do validátoru a ukáže ti to OEM nebo RETAIL, je to OK.

Pokud to ale na tvuj klic ukaze MAK nebo MSDN, tak to 100% neni legalni přesto že to funguje a přesto že si zaplatil.

Klíče u windows jsou peklo, otravnost, kterou s linuxem vůbec neřešíš.

zjentek

Počkat, můžu to prověřit ve validátoru…

A pod tím si mám představit cO? Jde to prověřit i jinak, než zkrátka vložit do těch pěti polí od mrkví?