zbyndo

Akú polohu má mať klapka na vypínači svetla v miestnosti pri vypnutom osvetlení? Je na to nejaká norma, alebo pravidlo?

Všimol som si, že na niektorom vypínači stláčam vrchnú časť pri zažínaní svetlá, na inom spodnú časť. Viem, že si to môžem zapojiť ako chcem, len či je na to pravidlo?

Nejlepší odpověď
elkon

Je na to norma, nevím, proč se tu vyjadřují ti, kteří tomu nerozumí. Vypínač se montuje tak, aby světlo bylo zapnuté při stisku horní části. Pokud je to schodišťový přepínač, nebo křížový přepínač, tam se to samozřejmě neřeší.

Další odpovědi
Hufnágl

Nevím, jestli je na to norma, a záleží na jak si vypínač otočíš. Já mám na WC vypínač horizontálně.

Emefej

Nevím zda je to v bytech norma (v průmyslu ano), ale platí pravidlo vypínat vždy směrem dolů. To co popisuje Kelt, je schodištový přepínač a tam to pochopitelně platit nemůže.

paul1

Už jsme vícekrát měnili bydliště a bylo to různé. Kolébkový vypínač by se ale měl zapínat směrem nahoru a vypínat směrem dolů (viz. odkaz). Má to význam např. při poruše, nebo vypnutém proudu z různých důvodů. Tu je potřeba mít jistotu, že je proud vypnutý a při odchodu např. z chaty se dá takto kontrolou zjistit stav. Stávalo se nám to dost často, že jsme odjížděli z chaty při poruše – vypnutý proud a při znalosti o poloze kolébky jsme měli jistotu, že nenajdeme zapnuté světlo při návratu za pár dní, když mezitím opravili rozvody elektřiny. Dole je odkaz na ČSN 332130.

Zdroj: https://zive.ak­tuality.sk/fo­rum/poradna-volna-diskusia/378665/mu­si-byt-vypinac-vypnuty-vzdy-v-poloze-dole/2/

Dochy

Tak pokud chcete odkaz… Tady je krátké pojednání z diskuse na odborném servru…

Co si tak přečíst normu ČSN 330173 „Základní a bezpečnostní zásady pro rozhraní člověk – stroj, značení identifikaci – zásady ovládání“.
Zásady pro ovládání, uspořádání a pořadí ovl. prvků musí být jednoznačné, zvláštěv jedné soustavě nebo zařízení. Ovladače a sdělovače musí být uspořádány dle normy.
Změna stavu tj. uvedení do provozu, start, zrychlení, připojení elektrického obvodu atd. se provádí směrem nahoru, doprava, otáčením vpravo, stiskem nahoře.
Toto ustanovení platí pro veškeré ovládací prvky, klasické vypínače nevyjímaje.
Tolik z ustanovení normy.

https://disku­se.elektrika.cz/in­dex.php/topic,1282­.36.html

Ta norma už asi není platná. Ale k této normě i k normě nahrazující je problém se dostat, protože tyto normy jsou placené a ne zrovna levně a já to kvůli tomuto problému platit nehodlám. Nicméně také se tam píše, že v jiných zemích mívají jinou logiku těch spínačů.

Kelt

Nevím, zda je to pravidlo. Když to stiskneš nahoře , tak to vypneš, a když to stiskneš dole, tak to vypneš. Ale když máš třeba vypínač na chodbě, jeden na začátku a druhý na konci, tak světlo nesvítí, pokud jsou oba vypínače ve stejné poloze a když se poloha jednoho vypínače změní, tak to svítí. Když jsem si dával světla, tak se to zapínalo nahoře.

nyjono

Mělo by se vypínat stiskem dole.
Pamatuje se to dobře tak, že při případném pádu je pohyb dolů a lépe je mít vypínač bez proudu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cukrar

Elkon,
Je na to norma, nevím, proč se tu vyjadřují ti, kteří tomu nerozumí.
Já se přidám, jaká norma to řeší?

Hufnágl

elkon
VŠICHNI píšeme, že … nevím. A pokud je, podle tebe norma, dej link, ať se poučím.