Segi

Ako získať peniaze z účtu pred úmrtím majiteľa, ktorý bude po úmrtí predmetom dedického konania?

Babičku sme odsťahovali zo SR do ČR, aby sa tu o ňu mohly starat jej 2 dcery. Nie sú to jej jediné deti. Ešte má jedného syna a jednu dceru. Syn sa vyslovene odmietol o ňu starat ale drzo ešte dodal „zoberte si ju, ale peniaze z dochodku nechajte tu“. Teraz, keď babička žije tu, nemá prakticky žiadne výdavky – ušetrí za plyn, vodu, elektrinu, ktorú musela ešte do nedávna na slovensku platiť, keď bývala sama za seba. Jediný výdaj má za stravu. Peniaze z dochodku dostáva na účet. Takže jej konto celkom pekne na dochodcu rastie. Nedávno oslávila 88 rokov, a tak nejak začíname uvažovať, čo bude s peniazmi po jej smrti. Po právu spadnú do dedického konania kde sa rozdelia na 4 časti a jednu čast dostane aj jej podarený synček, ktorý sa o ňu nechcel ani postarať a už má zdedený celý dom aj s pozemkamy. Svojho podielu na dedictvo sa ostatní jeho súrodenci zriekli v jeho prospech ešte za života ich otca, ktorý spísal záveť. Ja aj moja matka sme sa zadĺžily, aby sme mohli kúpiť byt, kde teraz spolu žijú. Babičkine peniaze by nám finančne pomohli. Ale jak sa k ním dostať legálnou cestou? Pokiaľ ich babka prevedie len tak na účet jednej z dcér, jej syn by mohol požadovať svoj podieľ speť. Ono sa ľahko povie, sú to jej peniaze može s nima robiť čo chce a dať ich komu chce. Ale nie ked ich chce dať len jednému z jej detí. Tak ma napadlo, čo keby ich previedla (alebo darovala jak chcete) napríklad mne? Som jej vnuk, ktorý potrebuje finančne pomocť ( a nie som jediný) a nespadám do dedického konania, takže asi ma nemože nikto súdne napadnúť. Čo vy na to? Nie je to o tom že by som sa klepal na jej peniaze a čakáme kedy už „konečne“ zomrie. Keby to tak bolo, nezadlžovali by sme sa kvoli nej a nestarali sa o ňu, ale šuchli by sme ju do domova dochodcov. Starať sa o ňu nie je žiadny med. Ona sa o nás starala, keď sme boli deti, tak jej to oplácame.

Nejlepší odpověď
marci1

Se svými penězi může babička nakládat, jak chce. Ať si je z účtu vybere v hotovosti a předá je tomu, komu je chce dát ( pravděpodobně tomu, kdo se o ni stará ). Do dědického řízení po případné smrti babičky by byly zahrnuty pouze peníze, které by byly v den smrti na účtě. Když tam nebudou, tak není co dědit a nikoho nemusí zajímat co s nimi udělala.

Další odpovědi
arygnoc

buď peniaze vyberie a niekomu ich proste dá.
alebo napíše darovaciu zmluvu.
alebo napíše závet (overený), kde môže syna z dedičského konania vylúčiť.

anonym

Za svého života může babička se svými penězi udělat cokoli, třeba je klidně spláchnout do záchoda a nikdo z případných dědiců si na nic nemůže dělat nárok. Nároky jde vznášet k majetku zůstavitele (nebožtíka). Vybrané a někomu za života předané peníze to rozhodně nejsou.
Hodně lidí udělá tu chybu, že po smrti jednoho z rodičů se pod různými záminkami zřeknou svého podílu na dědictví, aby toho potom mohli nesčetněkrát litovat. Nežijeme v době, kdy fungují skutečně dobré rodinné vztahy a kde za připsání majetku má dárce nebo nebožtík jistotu, že obdarovaný nebo dědic se postará o jeho záležitosti. Mnoho rodinných vztahů dostalo důkladně „na frak“ právě kvůli majetku a penězům.
Teď se můžete s babičkou domluvit o tom, jak si představuje, že bude s jejím majetkem (penězi) dále naloženo. Pokud s ní domluva možná není, tak je zde ještě institut tzv. „zbavení svéprávnosti“ . Jde však o to, že taková osoba musí být nesvéprávná z psychických a zdravotních důvodů.
Babička může část peněz rozdělit (předat) už nyní a může také napsat závěť, do které uvede, že Vaší matce předává určitou finanční částku, která bude krýt pohřební výdaje. Toto jsou peníze, na které potom nikdo sáhnout nesmí a do případného dědictví by připadl pouze rozdíl mezi touto částkou a skutečnými náklady (kdyby byly náklady nižší).
Pokud se s babičkou dá domluvit, tak na nic nečekejte a zkuste vymyslet nejlepší strategii, jak finanční stránku problému vyřešit.
Zřejmě bych ještě zkusila oslovit nějakého advokáta a pokusila bych se zjistit, zda za daných skutečností nelze ještě něco udělat s dědictvím po otci. Tady je rozhodující, jak dlouho tomu je, kdy se sestry vzdaly svých podílů ve prospěch bratra.