smoulinkaq

ahoj co vydrži vic parfem nebo vonavka nebo toaletní voda?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

„Největší rozdíl samozřejmě spočívá v koncentraci vonných složek, parfémované vody mají ve složení 8 – 15 % vonné kompozice, a voní proto silněji a déle než toaletky, které mají jen 4 – 8 %. Někdo vidí zásadní rozdíl mezi parfémovanou a toaletní vodou v jejich použití. Říká se, že parfémovaná voda je vhodnější na večer, zatímco toaletní voda na každodenní nošení. “

„Označení parfém se v češtině vžilo jako synonymum pro vůně a voňavky všeho druhu, ve skutečnosti se ale jedná o vůně s největším podílem vonných olejů. Různé zdroje uvádí rozpětí mezi 15 a 40 procenty, ve většině parfémů ale najdete 20 – 30 procent vonné kompozice. Parfémy mají v porovnání s jinými vůněmi hustší konzistenci, a proto jsou většinou k dostání bez rozprašovače. Prodávají se v menších baleních, protože se nanáší v minimálním množství. A to bohatě stačí, aby na vás vůně parfému vydržela dlouhé hodiny. U parfémů se můžete setkat i s označením P, Perfume, Extract a Extrait de Parfum.“

Zdroj: https://www.parfemy-elnino.cz/ency­klopedie-vuni/parfem-edp-edt-edc/

Další odpovědi
aliendrone

No, voňky se dělí dle koncentrace aromatických látek (od toho závisí intezita vůně a její trvání od nejsilnějších k nejslabší) takto:

  1. parfém – viz odpověď RyuzakiKate
  2. EdP – parfémová voda
  3. EdT – toaletní voda
  4. EdC – kolínská

Přičemž ty první pochopitelně stojí nejvíce a poslední nejméně, cena ale také ale závisí na značce, oblíbenosti aj. :)

Podotýkám, že jsem chlapisko a možná to je „trochu jinak“ (komplikovanější), ovšem mně tohle k orientaci v parfumerii v pohodě stačí, pak už stačí „jen ňuchat“ (pro chlapy rada > na což si ovšem v případě nákupu neodzkoušeného/no­vého beru výpomoc babuchen, bo mají citlivější raťafáčky a koupím teprve ten, který voní jak mně, tak i jí – tedy pokud jde o nákup pro moji vlastní potřebu). ;) :)