Lucimia

Acidobazická rovnováha a také krevní srážení

Potřebovala bych vlastními slovy vysvětlit, jak funguje princip regulace acidobazické rovnováhy a potom také krevní srážení. Je to z fyziologie, koupila jsem si doporučenou knihu od Rokyty, ale vůbec to z ni nechápu, je strašně složitě napsaná. Ani na internetu jsem nic pochopitelného nenašla. Prosím, jestli někdo ví, jak funguje regulace acidobazické rovnováhy, jak je to s těmi pufry apod., a jestli někdo zná krevní srážení pod vlivem těch všech srážecích faktorů, jestli by mi to stručně nevysvětlil. Jak se vyrovnává respirační / metabolická alkaloza / acidoza? Chápu dobře, že u metabolické acidozy se tělo brání hyperventilací? Jak se ale brání u metabolické alkalozy? Krevní srážení nechápu vůbec. Opravdu stačí stručně a jednoduše. Odkazy mi asi moc
nepomůžou, ale kdybyste měli nějakou schopnou stránku… Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
Bunnik

Krevní srážení – má 3 základní části:

  1. reakce cév – dochází k vazokonstrik­ci(zúžení,sta­žení) – tím se sníží průtok – a tím se zmírní krvácení
  2. krevní destičky – dochází k adhezi (přilnutí) k obnaženému kolagenu (porušením cévní stěny se obnaží kolagen), k agregaci (shlukování destiček – tím se krevní zátka zvětšuje)
  3. hemokoagulace – zpevnění krevní zátky pomocí fibrinu (který vzniká kaskádou enzymatických reakcí)

…nevím,jestli ti to pomohlo,tohle je základ. Například pro studium medicíny se budeš muset naučit celou tu hemokoagulační kaskádu, ale tam je to o naučení, jak to jde po sobě, ne o chápání… a taky sebudeš muset naučit nějaký ty látky, co podporujou adhezi a agregaci destiček… a podobně :)

Na vysvětlování ABR si jen tak netroufám, ale tipla bych si, že metabolickou alkalózu (která je, pokud se nepletu, způsobená třeba úporným zvracením) vyvážej ledviny tím, jak hospodařej s bikarbonátem… a u metabolické acidozy se tělo brání hyperventilací, to je pravda.

HOMER

Páni,na tuhle otázku mám až strach reagovat jinak než v diskuzi.Chci ti popřát hodně štěstí s tímto složitě znějícím problémem,a kdybych někde na internetu něco našel,tak se ozvu :D

HOMER

Jako laik nemám zdání co všechno se pod tou problematikou ukrývá..Na wikipedii jsem se dozvěděl,že acidobazická rovnováha (dynamická rovnováha kyselin a zásad uvnitř organizmu)tvoří součást homeostázy (schopnost udržovat stabilní vnitřní prostředí),a že pufry(obvykle směsi slabých kyselin a jejich solí, nebo směsi slabých bazí a jejich solí) nějak pomáhají udržovat stabilní ph.Ale to už jistě víš taky…
Potom jsem něco našel tady:
http://www.med­.muni.cz/patfyz/po­werpnt/0607/13_­acidobaze.pdf
Moc se v tom nevyznám,ale připadá mi to být celkem stručné a něco tam snad objevíš…