Hakunamatata

Zničí se síra v čerstvých potravinach tepelnou úpravou nebo zmrazením?

Nejlepší odpověď
postcd

Zmrazením se nezničí, varem podle mě také ne.

Wikipedia: „Síra taje při teplotě 114 °C za vzniku žluté průhledné kapaliny, kapalné síry. Při zvýšení teploty nad 160 °C kapalina hnědne, stává se viskóznější a při teplotě 444,5 °C vře a uvolňuje oranžové páry, které jsou tvořeny z osmi- a šestiatomových molekul, které se s rostoucí teplotou rozpadají na čtyř- a dvouatomové a při teplotě 860 °C existují v parách z větší části dvouatomové molekuly, samostatné atomy se vyskytují až při teplotě 2 000 °C.“

Další odpovědi
cochee

postcd: ty si vážně myslíš, že síra je v potravinách obsažena v elementární formě jako žluté páchnoucí krystalky a z toho usuzuješ, že se nezničí varem ani mrazem? 😁

Hakunamatata: síra je vstřebatelná jako součást dvou aminokyselin, z nichž jednu si lidský organismus neumí sám syntetizovat a je tedy nezbytný její přísun v potravě. Ať už tato aminokyselina – methionin – podléhá tepelnému rozkladu či nikoliv, faktem je, že síra je třetím nejvíc zastoupeným minerálem v lidském organismu, po vápníku a fosforu. Takže zřejmě nedostatkem síry při normálních stravovacích zvyklostech netrpíme.
Doplňuji:
Ta druhá aminokyselina, kterou si tělo umí syntetizovat samo, samozřejmě také požaduje přísun síry v potravě, tentokrát už v jakékoliv organické formě. Tepelný rozklad je v tomto případě irelevantní, trávicí soustava si stejně složitější molekuly rozštěpí podle potřeby.

Zdroj: http://www.nu­tritionandmeta­bolism.com/con­tent/4/1/24

mosoj

Já solím solí ( chloridem sodným) . Síra mě nechutná a v sýru není. Možná až v pekle budou sírové hody.