Mp2

Jaká konkrétně hrozí zdravotní rizika při vibraci dle popisu v doplnění?

Zdravotní rizika – vibrace

Jde o strojařinu..

Kamarád pracuje na frézce, kde jednou do měsíce má asi tak 20hodin drážkovat. (3-břitá plátková fréza)
Dělá 10–12hldinové smény. Nemá zdravotni prohlidku, kde by bylo mezi riziky zaslrtnuto vibrace ani hluk.

Jde o to, že při vysokých otáčkách je strašný hluk, vibrace a on nepoužívá sluchátka. Údajně to takový hluk není,ale připomina to řezanni dřeva na cirkulárce
Prý, že to docela vibruje…

Na hluk se tedy ptát nebudu, má nosit sluchátka…

Co ale vibrace ? Jaká konkretně hrozí zdravotní rizika ?
Když je tomu vystaven takovou dobu.. Nevím, pokud na to nemá prohlídku, má například možnost tuto práci odmtnoit nebo požadpvat jine kompenzace ? Nejale paizy nebo nevím..

Nejlepší odpověď
Brblal

Já osobně bych si určitě vzal sluchátka proti hluku, až bude starší a bude hůře slyšet, vzpomene si.

Pokud jde o vibrace, nevím.

Další odpovědi
Edison

Porušování BOZP může být důvodem k vyhazovu. Možná i okamžitému.

ivzez

Pokud vím, nechodí sem žádný lékař z kliniky pracovního lékařství
a laici těžko mohou rizika posoudit.

Já vím jen o možnosti poškození až ztráty sluchu
a o možných problémech s karpálními tunely.
Myslím si, že toho může hrozit víc. Ovšem jsem jenom laik.

Pauzy by určitě mít měl. A měl by používat ochranné prostředky.
O rizicích a ochraně zdraví při práci jej měl proškolit zaměstnavatel.
___

Edison má pravdu, porušování předpisů a pokynů nadřízených může
vést k vyhazovu bez nároku na odstupné a na podporu v nezaměstnanosti.

Brblal

Já myslím, že je důležité používat ochranné prostředky, např. rukavice, ochranné brýle, tam kde se práší používat roušku a nedýchat ten prach, existují prodejny, kde takové pomůcky prodávají.
Je to na dohodě se zaměstnavatelem. My jsme takové ochranné prostředky v práci měli – např. když se dělalo s velkými bateriemi a kyselinami, použivaly se rukavice, ochranné brýle a roušky.

Brblal

Ano také montérky jsme dostávali a pracovní boty s tvrdou špičkou.

Edison

Není to na dohodě se zaměstnavatelem. Ochranná opatření určuje VÝHRADNĚ zaměstnavatel a také náklady na ochranné prostředky jdou zcela a vždy na jeho vrub. Někteří zaměstnavatelé ochranné prostředky přímo zajišťuje, jinde to nechává na zaměstnancích, ale stanovuje bezpečnostní požadavky podle činností a co si zaměstnanec pořídí pak proplácí. Nám třeba zaměstnavatel pořizuje montérky, zhruba podle našeho výběru a nechává na ně vyšít loga, našít reflexní prvky… Boty, rukavice a další už pouze stanovil s ohledem na rizika a kupuje si je zaměstnanec, aby mu to opravdu vyhovovalo a pak to proplácí.