Vzpomenete si, ve kterém období se dali koupit zlaté snubní prstýnky pouze na předložení potvrzení z matriky MěNV?

gecco, lahny i annas a koneckonců i já máme pravdu, protože(aspoň na SM) muselo být potvrzení. Já to potvrzení měl stížené tím, že jsem měl mít svatbu v Polsku, kde jsem musel extra zajet, dostat potvrzení v jazyce polském, Ostravě nechat přeložit u tlumočníka, zaplatit kolek (20 Kčs). A na to konto jsem obdržel potvrzení.
Ale tuto anabázi dodnes nelituji.

Nejlepší odpověď
johana 56

Psal se rok 1975.
V březnu jsme si po předložení potřebných dokumentů na matrice MNV dohodli datum svatby a dostali potvrzení,se kterým zašli do prodejny klenotů.Paní prodavačka změřila velikost,předložila tři vzorky a námi vybrané teprve objednala,do týdne byly dodány.Tak to fungovalo na malém městečku,slavnostní den nám to ale nijak nezkomplikova­lo.Snubní prsteny z dvojího zlata stály 3 724 Kčs,jestli byly se slevou nevím…

Další odpovědi
gecco

Jo jo, tohle potvrzení jsem ještě sháněl i já…
😉

Zatracení komunisti…
____________
Barbakane – blahopřeju tobě (i tvé paní) k dokonalému výběru…
😉
Moje bývalá žena sáhla ´vedle´…

annas

Nevzpomněla jsem si na roky, ale pamatuji si, že oba snoubenci muselí jít pro potvrzení na MNV a v bývalé prodejně Klenoty vystát frontu.

V diplomové práci jsem našla, že to bylo v letech 1967 – 1986.

na str. 20 – Bakalářská práce Svatební přípravy a svatební obřad pohledem žen dvou generací, autorka Kateřina Chichá, UK Praha 2013
 http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:tTIk­GJiIsC4J:https://­is.cuni.cz/we­bapps/zzp/dow­nload/130111949­+&cd=8&hl=cs&ct=clnk&gl=­cz

„Od 1. 2 1980 . se zvyšují maloobchodní ceny výrobků ze zlata o 70% a výrobky ze stříbra o 160%. Prodej snubních prstenů se váže na potvrzení nár. výboru o ohlášení sňatku.“ Z historie Skorkov.

anonym

Ženil jsem se v r.1976 a také jsem poteboval toto potvrzení.
Ale na rozdíl od – gecca – já zase říkám, ZLATÍ KOMUNISTÉ.
Která firma dá dneska někomu jako svatební dar dovolenou v Tatrách na týden?, jako jsem dostal já s manželkou, že jsme pracovali v jedné fabrice.
Která firma dá jako svatební dar vykrmené prase novomanželům, jako dávalo družstvo tady ve vesnici nebo vystrojilo svatební hostinu novomanželům co dělali na družstvu?
Potvrzení, že se žením, byla jen prkotina proti tomu, co zažívám dnes když sháním práci.
TENKRÁT SE MNĚ NIKDO NA ROK NAROZENÍ NEPTAL A NEŘEKL, ŽE SE NA TU SVATBU NEHODÍM , jako dnes když mně firmy vyhazují, že jsem starý (pro naši firmu jste neperspektivní).

arygnoc

teda toto je neskutočné.

napred annas:
dotyčná bakalárska práca z rou 2013 je taký paškvil, aký môže splodiť iba tzv. humanitná veda):
" v dobách před rokem 1989 jednou z mála variant snubních prstenů a které navíc nešlo pořídit bez potvrzení
o konání svatby vydaného příslušným národním výborem." 58

a v prameňoch:

58: Zjištěno v rámci vlastního výzkumu – svatby v rozmezí let 1967 – 1986.

žiadne zdokumentované výpovede, tabuľky, štatistiky, fotokópie takej „povolenky“, evidenčná kniha predaných >snubákov< na „povolenie“ – himbug, podvod, klam.

fuj, je mi na vracanie, ako sa robia „vysokoškáláci“.

bez toho, že by som bránil či hanil politický stav pred rokom 1989, iba konštatujem:

dotyčné potvrdenia sa skutočne vydávali, ale nie preto, aby niekde kupujúci dokazoval, že sa ide ženiť, ale preto, lebo kupoval tzv. dotované zlato – k cene prsteňa bola na základe potvrdenia uplatnená zľava.
jednalo sa o opatrenie, ktoré chránilo spotrebiteľa pred rastom cien – svetové ceny zlata od roku 1965 do roku 1980, kedy dosiahli maximum (835 USD (21. 1. 1980)), neustále rástli.

zlaté, strieborné a platinové šperky boli bežne dostupné (a ceny sa odvíjali podľa nariadení štátnych orgánov), včítane drahých kameňov – pre toho, kto na to (ako i dnes) mal. platilo to i pre obrúčky (bez zľavy).

takže otázke je položená zavádzajúco, lebo prstienky bolo možné kúpiť i bez potvrdenia, ale i bez zľavy.
a to je kuevský rozdiel.

podobnými prekrútenými výmyslami je masírovaná dnešná mládež dennodenne.

😉

ivzez

V roce 1979 po nás nikdo žádné potvrzení nechtěl, prstýnky jsme pořídili
za necelé dva tisíce (kolem 1700, ale přesnou částku si nepamatuju).
___

K diplomovým/ba­kalářským pracím:
Bohužel se někdy setkávám s takovými „bláboly“, povrchním pojednáním problému
a s takovými pravopisnými chybami, že mám podezření, že vedoucí práce tu práci snad ani neviděl…

mosoj

Kecáte.
Já jsem se ženil v roce 1965 a nic jsem nesháněl, teda manželka ( já jsem byl na vojně). Pokud někdy před tím něco takového bylo, tak jenom proto, že byly na potvrzení lacinější, než byla tržní hodnota zlata. Možná těsně po válce, ale nikdy jsem nic takového neslyšel. Blaf, blaf.

Drap

Taky jsem se ženil v uváděném období a žádné potvrzení jsem neměl.

annas

Ad arygnoc. Vedoucí bakalářské práce: PhDr. Miloslava Turková, CSc., z nejprestižnějš české í univerzity nemá na to, aby posoudila bakalářskou práci?

Znvažujete humanitní obory, filozofii atd. Co tak napsat vedoucí práce, že hodnotí bláboly?

arygnoc

bakalárska má byť doložená nejaými odkladmi – tzv. vlastný výskum typu „jedna baba povedala“ skutočne, ale skutočne nie sú dostatočnými podkladmi na bakalársku prácu (nedoložila ani jednou napr. účtenkou či iným dokladom, iba tvrdením o klebetách).

neznevažujem humanitné obory – nepokladám ich za vedecké.

😉

anonym

Arygnoc, kolik tedy musela být sleva, když snubní prstýnky v našem případě stály 3255 Kčs.

arygnoc

malo by to byť na účtenke.

😉

gecco

Mosoji – u vás je to problém ´selektivní paměti´ – co se vám nehodí do krámu, to si nepamatujete.

anonym

A když to vezmu do detailů, tak tenklrát mně na to stačilo 10 minut na JEDNOM úřadě.DNES, KAŽDÝ MĚSÍC 1 – 2 HODINY NA ÚŘADU PRÁCE a stejně mně tam nepomůžou.Tenkrát 1 km na úřad a ZADARMO, DNES 15 KM A ZA PENÍZE (autobus 50 Kč tam a zpět).
pro – mosoj -
Tenkrát to nebylo potřeba…moji rodiče měli svatbu 1952 a také to nepotřebovali, toto nařízení bylo po r.1968 kdy najednou bylo zlata nedostatek, ale nevím proč…kolem r. 1979 – 80 to už bylo zrušeno.

talka

lahny: „Ale na rozdíl od – gecca – já zase říkám, ZLATÍ KOMUNISTÉ.“ Každému-co jeho jest. Někdo má rád vdolky-někdo radši holky, Někdo DUŠEVNO – někdo fyzično/papání.

mosoj

Dík. Stejně jsem ale přesvědčený že v tom hrála roli cena.
Jak ale říkáš, potvrzení z MNV byla prkotina.
Tenkrát jsme ještě měli část peněz krytých zlatem ( bankovky).
Byli jsme bez dluhů a zlata si se stejně nenajedl tak jako dnes.

mosoj

To s tou prací je režimní svinstvo nejvyššího kalibru.
Líbilo se mně těch Tvých 1000 párů bot. Naprostá pravda.

Cituji :" ..... kapitalismus jako nosná konstrukce pro společnost a výrobu musí být označen za života neschopný. Už se vyčerpal a ve všech smyslech zbankrotoval — morálně, politiky i ekonomicky", uzavírá americký analytik.

gecco

Mosoji – ano – kapitalismus zbankrotoval…
😁
Jasně – ale divné je, že ´socialismus´ nemá peníze…
😁
KLDR, Kuba, Venezuela, koneckonců i Řecko – všude tam jsou lidé mnohem méně schopní si koupit i třeba základní potřeby, než u nás – a to jsme – z těch vyspělých, spíše chudou zemí…
😁
___
Bohužel – lidé jako vy nejsou ochotni uvažovat objektivně.