JohnCreek

Jak kvalitní káva byla v ČR dostupná za socialismu?

A jaké postupy přípravy byly mezi lidmi běžné?

Nejlepší odpověď
Kepler

Velmi dobrá, vícemeně jako dnes Standart. Samozřejmě to byla Robusta. Zkusil jsem něco z Kanady, co nám poslali v balíku, v domnění, že u nás nemáme dobrou kávu. Po prvním šálku jsem s tím zatopil. Kyselý, nedostatečně vypražený hnus. Dělal se téměř výhradně „turek“, protože něco jako kávovary jsme neznali. Samozřejmě, že s jemnými kávami odrůdy „arabica“, které se prodávají dnes, to srovnání nesnese. Přesto jsem zůstal věrný africe, vyhovuje mi ta drsná chuť.

Další odpovědi
Drap

Mě chutnala, Standart byla zřejmě nejrozšířenější značka, stalo 100g tuším 7 nebo 8 korun. Několikrát jsem pil i kávu přivezenou z NSR, nebo Rakouska. Různé značky, ale Standart byl podle mne vždy lepší. V hospodě stávala cca 2,20 . 3,40

cochee

Kromě Standardky (nebo snad Standardky?) zde vzpomínané byla k dispozici i mletá balená káva (jinak Standardka se dala v každé samoobsluze namlít na velkém kávomlýnku). Jmenovala se Fénix tuším, její obrázek se mi bohužel nepodařilo objevit, měla obal s převládající tmavězelenou barvou a myslím že byl z kovové fólie. Byla téměř dvakrát dražší než Standardka a máti ji nerada kupovala bez ohledu na tu cenu, protože nebývala tak čerstvá jako Standard (právě proto, že byla dražší a lidi ji málo kupovali). A pak také, ale tu kávu jsem osobně neměl v ruce, v Tuzexu se dala koupit káva Special, mletá a prý s docela hodně procenty arabiky. My jsme ji nekupovali, protože byla drahá a neměli jsme tuzexových bonů na rozhazování. http://goo.gl/i­mages/PRQV1s

annas

Zrnkovou kávu jsem začala pít až v dospělosti. Doma jsem mívali černou nebo bílou kávu z melty a cikorky.

Jinak klasickou kávu, která se připravovala spařením, jsem neměla ráda, dala si jen výjimečně -turka nebo připravenou v džezvě. Nepiji ji ani v současnosti, takže nemůžu chuť příliš srovnávat. Pamatuji se, že se prodávala nemletá, v obchodech bývaly mlýnky na její pomletí, pokud někdo neměl možnost pomlít si doma.

Když se mně podařilo sehnat tuzexové poukázky, vystála jsem frontu v Tuzexu a koupila si kávu rozpustnou.

Na té jsem si pochutnala. I když je to dávno, musím říct, že od doby, kdy se u nás prodává běžně, jsem vyzkoušela hodně druhů instantní kávy, různých značek, zrnitosti, ale nechutnají mně.

Dám si kafe, ale nepochutnám si. Chutná mně espresso, ale ne všude.

petrdostal

Za socialismu ta káva byla nic moc, ale s tím se často setkáte i dneska. Mně už se naštěstí podařilo najít kávu, která mi fakt vyhovuje, takže si ji pravidelně objednávám, a to z https://www.gou­rmetkava.cz/ :) Pokud si potrpíte na kvalitu, tak určitě doporučuju zkusit :)