bolak

Co bylo za komunismu dobré a co špatné, tak jak si pamatujete?

Mohli byste sem prosím každý dle svých zkušeností sepsat co bylo za komunismu dobré a co špatné, tak jak si pamatujete? Vždycky napište do odpovědi:

PRO
(a pod tím co bylo dobré)

PROTI
(a pod tím co bylo špatné)

Nejlépe všechno co vás napadne.

Nejlepší odpověď
annas

Nechala jsem si projít hlavou, něco si připomněla.

Proti
Majetek těch,, kteří se něčím „provinili“, např. těch, kteří nechtěli vstoupit do JZD zabavovaly orgány státní moci a dotyční skončili ve vězení – dnes zabavují exekutoři.
Nedostatek různých druhů zboží , fronty , pořadníky ,
Cestování do tzv. kapitt. ciziny jen na povolení, omezená možnost studia v zahraničí
Přijímání ke studiu – přednostně dětí členů KSČ bez ohledu na studijní výsledky
Vedoucí pracovníci – členové KSČ
Povinná účast ve volbách
Různé svobody a práva jen papírově – např. potlačování náboženství
Prověrky v době normalizace
Donášení, lži, nedůvěra, strach – něco jiného se hovořilo doma než ve škole

Zakázaná literatura

Pro
Mléčné bary a bufety s českými pokrmy, kvalitnější potraviny
Rekreace ROH

Možná i lepší úroveň lékařské péče

Některé výhody či nevýhody jsou tak na hraně – jistota práce, ale v továrnách bujela adminsitrativa, více úředníků než dělníků – zájem o ekonomické školy.
Levnější bydlení, i když horší úrovně než dnes

Co bylo pro mě mnohem lepší za socialismu než dnes, bylo mládí a relativní zdraví. 🙂

Další odpovědi
anonym

jistota práce a bydlení
bezpečnost na ulicích ( samozřejmě byly tr. činy, ale bylo bezpečněji)
-
protivit se režimu, měls problém

  • vycestovat, problém, i do NDR si potřeboval aspoň doložku
  • toaleťák, problém
  • určité druhy ovoce, zeleniny, problém
  • vystudovat, problém, pokud si nebyl z dělnické rodiny. Plno lidí vstoupilo do KSČ kvůli dětem
  • plno lidí by mohlo být ve vedoucí funkci, plno muselo vstoupit do KSČ
  • volby, problém, ačkoliv tu byly i jiné strany, vždy vyhrála KSČ, nebyl výběr.
  • dobrovolněpovinné 1. máje
  • zrušení skautu a zavedení P. Morozova )pionýr)
  • státní majetek povýšen nad soukromý. Ukradls pytel cementu, basa, vykradl si dům, podmínka.

Přeci jenom po 25 letech je těžší si vzpomenout, na špatné se radši zapomíná.

anonym

pro
novomanželské půjčky na 1%na pořízení bytu (koupě, či vklad do stavebního družstva) na 2% na zařízení bytu
na 1. dítě se sráželo z půjčky 2000 na každé další 4000 čili já při třech dětech NEMUSEL vracet 10 tisíc
po vyučení zajištěná práce (sice se musel podepsat závazek na tři roky, ale stále to bylo lepší než dnes)
sehnání bytu (ano byty sice nebyly, ale stačilo jít v republice do nějakých fabrik, které byty stavěly pro své zaměstnance …v novinách byla fůra inzerátů PŘIJMEME TOHO A TOHO, BYT K DISPOZICI)
doktor, léky a veškeré vyšetření zadarmo, zrovna tak pobyt v nemocnici zadarmo
lepší kolektiv v práci (s kolektivem se prožívali svatby, rozvody, narození dětí, úmrtí), protože lidi spolu pracovali 10,20 či více let, takže stabilní kolektiv a užilo se více legrace (lidi drželi více při sobě)
práce dostupná v každém městě či vesnici (jen si vybrat kam člověk chtěl jít)
pokud fabrika potřebovala přesčas v týdnu nebo v sobotu, tak zajistila buď autobus a nebo zaplatila zaměstnanci auto
bylo méně kriminality na vesnicích …nikdy se nestalo aby lidem zmizelo domácí zvířectvo a nebo dokonce jezeďákům z pastvin dobytek
neztrácely se poklopy na kanálech ve městě (čili bezpečnější provoz na silnici)
tenkrát jsme měli auto na výlety, dneska většinu peněz utratím za dopravu do práce a na výlety už nezbývá
a jediná a velká výhoda CENY SE NEZVEDALY KAŽDÝM ROKEM JAKO V TÉTO DOBĚ
za 4 roky šetření na Š120 se nezvedly ceny masa, mléka, chleba (zkrátka potravin), cena vody, cena elektřiny (opět zkrátka ceny denních potřeb),
čili sociální jistota, že na to auto za 4 roky ušetřím a žádná nemoc či vyhazov ze zaměstnání neovlivní mé spoření na auto

pokud porovnám život v naší vesnici za komunistů
byla tu školka, škola, hospoda s tanečním sálem, obchod Jednoty se smíšeným zbožím,každý čtvrtek jezdila pojízdná prodejna s masem a měli všechno, prosperující družstvo, v zimě ráno v pět hodin protažená silnice a všechny cesty (protahovali to traktoristé z družstva), spojení autobusem na všechny směry a každou hodinu, zrovna tak spojení autobusem NA VŠECHNY SMĚNY DO FABRIK
zkrátka socialismus se staral i o život lidí na vesnici
DNESKA Z TOHO TADY NENÍ NIC!!!!!, protože to není hlavní silnice, tak se tu protahuje až kolem desáté dopoledne

proti
já bych řekl akorát to, že se nemohlo cestovat a na všechno byly fronty (i když naše rodina nikdy ve frontách nestála..jak tam bylo více jak pět lidí, tak buď jsme si to zboží odpustili nebo nahradili něčím jiným)
pokud někdo píše, že byly povinné prvomájové průvody, tak mohu říci, že na vesnici tomu tak nebylo
zkrátka, on byl jiný přístup socialismu k lidem na vesnici a lidem ve městě
zrovna tak pracující lidi si mohli dovolit více než ti, kteří se o svůj flek báli
(nikdy se nestalo, že by za své názory musel jít sedět horník, hutník, traktorista či dojička…zkrátka lidi co vydělávali rukama a pro tento národ vytvářeli hodnoty)
Pracoval jsem ve fabrice a na odpolední směně jsme poslouchali Svobodnou Evropu či Hlas Ameriky a nikdo nás nikdo neudal ani nepotrestal (a to byli mezi námi i mistři či dělníci, kteří byli ve straně)

Doplňuji:
a hlavní věc, která je pro
Jako dělníci jsme měli větší slovo a dokázali jsme prosadit hodně pro zlepšení pracovních podmínek.NIKDY NÁM NIKDO NEŘEKL:"Když se vám to nelíbí, můžete jít "(jako dnes).
Komunisti se snažili pro dělníky vytvořit co nejlepší pracovní podmínky (teda v rámci možností).

bolak

česílko: co se stalo člověku, kterej neslavil 1. máj? šel bručet?

anonym

pro bolak
Nikdy jsem o žádném potrestání neslyšel (možná to bylo ve městech a o lidech, kteří se museli klanět svým nadřízeným).
Bydlel jsem ve městečku (2500 obyvatel) a tam se chodilo do průvodu spíše za organizace (Svaz žen, králíkáři, hasiči, červený kříž, sokolové, myslivci atd).Já jsem chodil za pejskaře (Svazarm).Každý chodil ale pro to, že se po průvodu všechno rozprchlo do svých kluboven či hospod a popíjelo se až do ranních hodin.Nejlépe se měli ti, kdo na něco uměli hrát, protože ten den byli nejvytíženější (každá orgnizace chtěla, aby hráli u nich).
My jsme chodili v průvodu se psema a brali jsme to jako výcvik (naučit psa chodit v davu lidí a ve velkém rámusu).Po průvodu jsme šli na cvičák, kde se chvíli cvičilo a pak se narazil sud.
Když jsem se přestěhoval sem na vesnici, tak tady se do průvodu nechodilo, PROTOŽE ŽÁDNÝ AUTOBUS V TU DOBU DO MĚSTA NEJEL, takže to byla vždycky výmluva ve všech fabrikách.
A na druhou stranu, všichni družstevníci využívali tento den na práci na svých políčkách či zahrádkách…takže z vedení družstva je do průvodu nikdo nehonil, protože věděli, že by družstevníci stejně nešli.

anonym

ještě doplňuji pro (člověk hned na všechno nevzpomene)
Od fabrik se dostávaly nenávratné půjčky na stavby baráků či předělávky baráků (ale bylo to podmíněno podepsáním 10ti let ve fabrice)..kdo by to dneska nebral?JISTOTA PRÁCE NA 10 LET!!!!