Proč nebylo tenkrát ke koupi něco, čeho muselo být logicky dostatek?

V časech socialismu lidé plnili normy, plány, občas i v sobotu na mimořádné směny. Proč tedy nebyly k sehnání některé věci? Například náhradní díly na české vozy, domácí potřeby vyráběné u nás, maso a uzeniny z našich masokombinátů atd. Mastili si na tom kapsy jen vedoucí prodejen domácích potřeb, OZ, v masnách, autoservisy apod. Kam to zboží mizelo, když se plnily plány min. na 100%???

Nejlepší odpověď
dubraro

Plán nemusel být správný. Plánovalo se na mnoho let dopředu a nebylo možné v plánech zohlednit, že třeba nějaká součástka bude poruchová a náhradních dílů bude potřeba víc. Nebo že vyhoří jediná továrna, která vyrábí toaletní papír.
Důraz se kladl na těžký průmysl a výrobu zbraní, výroba spotřebního zboží se považovala za druhořadou.

Další odpovědi
Hlada

Protože samotná myšlenka plánovaného hospodářství a zákazu podnikání je vadná.
Jestliže byl v Náchodě jediný lis na hadice k termostatu, do kterého cpali místo gumy saze, mohli pracovat jak úderníci na několik set procent a hadic bylo pořád málo.

Kepler

Plánování bylo špatné, protože bylo direktivní a nezohledňoval se zákon nabídky a poptávky. Taky zrovna na odpovědných místech neseděli odborníci, ale jen ti, co vlastnili stranickou legitimaci. No a vzájemný obchod v rámci RVHP byl výhodný jen pro jeden stát, není třeba říkat jaký…

anonym

Mnoho všeho šlo na export, aby byly devizy na nákup dalšího zboží z ciziny, a to, že zelináři, pumpaři, řezníci… si mastili kapsy, tak to je pravda!