Cindy

Výživné

Jsem rok rozvedená,bývalý manžel je alkoholik. Teď je opravdu hodně nemocný a není schopen práce. Má platit na 2 děti 4000,–Kč. Nikdy nic nezaplatil.Vím, že nemá, nemá smysl podat žalobu. Ale nevím, co mám dělat, mohu podat nějakou žádost na sociálku,aby za něj zatím platili alimenty, když nemá?Děkuji..

Nejlepší odpověď
standa

Pokud váš dotaz míří k ´novince´, kterou se do zákona o rodině pokouší už dlouhodobě a opakovaně propašovat levice, tedy „náhradní výživné“, tak vás musím zklamat, protože zatím tato novela zákona o rodině nebyla schválena.

Vám zbývá možnost, které zde již byla zmíněna, a to podání návrhu na stanovení výživného na rodiče otce vašich dětí…, návrh podejte běžným způsobem k okresnímu soudu.

§ 88/2 zákona o rodině

Pokud potomci nemohou své vyživovací povinnosti dostát, přechází tato povinnost na předky. Příbuzní vzdálenější mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li tuto povinnost plnit příbuzní bližší.

Další odpovědi
anonym

Zkuste se poradit na odboru péče o děti a případně podat návrh na určení výživného rodičům otce, kteří jsou další v pořadí při placení výživného.

slunce.333

Dobrý den! Ráda bych poradila,protože mě to určitě čeká také pokud bejvalej manžel nedostane rozum a přestane pít! Bejt váma,tak si na sociální úřad zajdu máte právo na finanční příspěvek z vašeho města je to tak zvaná pomoc v nouzi,ale určitě vás donutí podat žalobu na neplatícího manžela a i když je nemocný je povinen vám platit! Velká rada to sice není,ale nevím jestli bych se dokázala ohlížet ve vaší situaci!