Zvýšení výživného - lze přiznat zpětně?

Dobrý den, bývalá manželka dala na soud návrh na zvýšení výživného. Do teď jsem jí 11 let platil pravidelně dohodnuté výživné. Platba nepřišla ani o den déle! Vždy, když bylo potřeba, jsem synovi přispěl na rovnátka, biofeedback, lyžák. Navrhoval jsem, že mu nakoupím oblečení. Beru ho na dovolené k moři, vídám se s ním každý lichý víkend. Učím se s ním... Teď, necelý rok před jeho nástupem na střední školu, během které chce bydlet u mě, přišla exmanželka s návrhem zvýšit výživné. Bez jakéhokoliv varovaní podala návrh rovnou na soud. Výživné požaduje tři roky zpětně. Mé čisté příjmy jsou cca 35.000,- měsíčně a výdaje 28.000,- měsíčně (úvěry, hypotéka, ...)
Je možné požadovat rozdíl dosavadní výše a nové výše výživného zpětně za předpokladu, že jí soud vyhoví a výživné zvýší? Je určená nějaká maximální výše, kterou musím zpětně zaplatit?
Není lepší hned zažádat o změnu úpravy výchovy? A jaký by tedy následoval postup?

Odpovědi:

Ano - může zažádat o zvýšení s platností až tři roky zpět, maximální výše není omezena. A ano, může uspět, záleží na rozhodnutí soudu.
K soudnímu projednání si vezmi - pokud máš, veškeré doklady o placení výživného a i veškeré doklady o přispívání (nákupech) nad rámec výživného. Upřímně, na tvém místě bych kontaktoval nějakého advokáta (jsou bezplatné advokátní poradny, takže si ji zvol podle místa bydliště) a pravděpodobně se jím i nechalpři projednávání zastupovat. Pokud jde o další změny, i ty bych konzultoval s advokátem, tyhle spory nejsou jednoduché a chlapi, obvykle, ´tahají za kratší konec špagátu´.

Zlatý

bohužiaľ, je to tak.

a ženy toho rafinovane využívajú za pomoci ďalších žien, sudkýň.
je to svinstvo.

a to ešte bohvie, či živíte svoje dieťa (bez urážky, ale je to celkom bežná vec, ženské sú potvory).

žiadna iná samica v prírode takto samca nevydiera.

Zlatý

Uveď u soudu, že syn chce bydlet u tebe a požádej si o svěření do péče. Požaduj stejné výživné po manželce.

Stříbrný

Navrhovat může, ale podle mne není jednoznačné, že by jí soud vyhověl -
obzvláště, když doložíte vškeré platby nad rámec stanoveného výživného.

Ale pozor, argumentujte pouze řádným placením výživného
a platbami nad jeho rámec (k hypotéce ani úvěrům soud pravděpodobně přihlížet nebude - na prvním místě je zájem dítěte).

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.