Tomáš0016

Zvýšení výživného – lze přiznat zpětně?

Dobrý den, bývalá manželka dala na soud návrh na zvýšení výživného. Do teď jsem jí 11 let platil pravidelně dohodnuté výživné. Platba nepřišla ani o den déle! Vždy, když bylo potřeba, jsem synovi přispěl na rovnátka, biofeedback, lyžák. Navrhoval jsem, že mu nakoupím oblečení. Beru ho na dovolené k moři, vídám se s ním každý lichý víkend. Učím se s ním… Teď, necelý rok před jeho nástupem na střední školu, během které chce bydlet u mě, přišla exmanželka s návrhem zvýšit výživné. Bez jakéhokoliv varovaní podala návrh rovnou na soud. Výživné požaduje tři roky zpětně. Mé čisté příjmy jsou cca 35.000,– měsíčně a výdaje 28.000,– měsíčně (úvěry, hypotéka, …)
Je možné požadovat rozdíl dosavadní výše a nové výše výživného zpětně za předpokladu, že jí soud vyhoví a výživné zvýší? Je určená nějaká maximální výše, kterou musím zpětně zaplatit?
Není lepší hned zažádat o změnu úpravy výchovy? A jaký by tedy následoval postup?

Odpovědi
anonym

Ano – může zažádat o zvýšení s platností až tři roky zpět, maximální výše není omezena. A ano, může uspět, záleží na rozhodnutí soudu.
K soudnímu projednání si vezmi – pokud máš, veškeré doklady o placení výživného a i veškeré doklady o přispívání (nákupech) nad rámec výživného. Upřímně, na tvém místě bych kontaktoval nějakého advokáta (jsou bezplatné advokátní poradny, takže si ji zvol podle místa bydliště) a pravděpodobně se jím i nechalpři projednávání zastupovat. Pokud jde o další změny, i ty bych konzultoval s advokátem, tyhle spory nejsou jednoduché a chlapi, obvykle, ´tahají za kratší konec špagátu´.

arygnoc

bohužiaľ, je to tak.

a ženy toho rafinovane využívajú za pomoci ďalších žien, sudkýň.
je to svinstvo.

a to ešte bohvie, či živíte svoje dieťa (bez urážky, ale je to celkom bežná vec, ženské sú potvory).

žiadna iná samica v prírode takto samca nevydiera.

zzzzz

Uveď u soudu, že syn chce bydlet u tebe a požádej si o svěření do péče. Požaduj stejné výživné po manželce.

ivzez

Navrhovat může, ale podle mne není jednoznačné, že by jí soud vyhověl -
obzvláště, když doložíte vškeré platby nad rámec stanoveného výživného.

Ale pozor, argumentujte pouze řádným placením výživného
a platbami nad jeho rámec (k hypotéce ani úvěrům soud pravděpodobně přihlížet nebude – na prvním místě je zájem dítěte).

vendy1111

Dobrý den, já jsem nyní zažádala o zvýšení výživného na dceru 17 let a to z důvodu že studuje gymnázium a za 2 roky nejspíš nastoupí na VŠ v 18 letech by musela žádat na otci výživné sama, což by nejspíš nikdy neudělala. Otec platil od jejich 5 let výživné 2500 od 9 let 2 750. 250 navíc byl příspěvek na tenisovou školu. Dcera dělá atletiku hlavně soustředění jsou dost finančně náročná se školou jezdí na zahraniční jazykové zájezdy nyní lyžák …Otec ji přispěl na školní zájezd do Švýcarska který stál 3 500 + povinné kapesné 100 CHF cca 2500,– 100,–. S dcerou se stýká nepravidelně nyní spíš už podle toho kdy má čas dcera je dost vytížená. Na výlety ji nebral až na 5 dní na horách a 1 dovolené za 12 let. U soudu vykládal jak dceři přispívá na školní výlety na dovolenou … jak ji bere na lyže … letos 2× jednou na celé odpoledne a jednou na 2 hodiny i s cestou cca 25 km do České Třebové (no nevím to nejsou zrovna hory). Začal brečet že žádné účtenky nemá, že si nic nezakládá … já měla připravené a oběhané mimoškolní i školní aktivity, potvrzení … Soudkyně nechtěla vůbec nic předkládat. Ze školy si podklady vyžádala, ale u zájezdu do Švýcarska byla uvedena jen částka 3 500,– a nutném kapesném na vstupy ani zmínka. Na takovém zájezdu byla 3×, měla rovnátka za 17000,– potřebovala notebook do školy … otec nedal ani korunu. To že jsem dceři vždy vše platila, kupovala všude ji vozila nikoho nezajímalo. Zaskočila mě otázky soudky Proč žádám 3 roky zpětně a jaká nastala výrazná změna. Má odpověď: při určování výživného bylo dceři 5 let a chodila do školky nyní jí je 17 a chodí na střední školu. Zpětně jsem nedostala ani korunu???? Stačilo, aby otec zabrečel. Soudkyně mu poradila, ať si příště schovává účtenky..... a vše navíc posílá přes účet, aby to mohl doložit. Já jsem mohla dokládat, ale nikdo nic vidět nechtěl. Škoda, že jsem si do žádosti nevymyslel platby tak o 50 000,– vyšší. Nikdo by to neprověřoval, mohla jsem tam napsat co jsem chtěla. Takže pánové stačí jen zabrečet něco si vymyslet veškeré výdaje za 12 let tvrdit že jsou za 3 roky a máte vyhráno. Ještě tedy záleží na soudci