Jawák

vyvázání z věcného břemene

Můj soused si vymiňuje přístup na svůj dvorek přes můj pozemek,existuje totiž VB z r.1912 kde doslova stojí-Vodění dobytka k chlévu-.Soused domek koupil před pěti lety,jeho dvorek slouží jako rekreační zahrada a přístup je možný přes jeho domek.Jak se vyvázat z takového břemene?

Nejlepší odpověď
standa

Předpokládám, že se se sousedem nedá dohodnout (nejjednodušší cesta je smlouva o zrušení věcného břemene)…

Pak musíte podat k soudu návrh na zrušení věcného břemene a protože skutkový stav je takový, jaký píšete, tak je na 100% jisté, že soud rozhodne ve váš prospěch a ještě k tomu bez jakýchkoli případných náhrad vůči sousedovi.

Občanský zákoník stanoví, že věcná břemena zanikají:

  1. rozhodnutím příslušného orgánu (soud, katastrální úřad ap.)
  2. ze zákona
  3. dohodou (smlouvou)

Ve vašem případě prokazatelně nastaly trvalé změny*), které zapříčinily, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti. Jedná se o tzv. nastoupení kvalifikovaných, tj. trvalých změn. A neumím si představit tu právní a ani věcnou argumentaci, která by vedla k tomu, že věcné břemeno bude zachováno.

*) původní účel, vodění dobytka k chlévů, byl trvale ukončen a co je nejdůležitější, na svůj pozemek se soused MŮŽE dostat přes svoji nemovitost

Abych byl korektní i k sousedovi, je teoreticky možné (sice neznám faktický stav, ale jen odhaduji), že soused si bude vymiňovat zřízení jiného věcného břemene nikoli pro vodění dobytka, ale pro přístup na rekreační zahradu z důvodů, pro které by nemohl použít vstup přes svůj dům (stěhování rozměrných věcí ap.).

Proto doporučuji (aniž bych znal sousedské vztahy), abyste se sousedem dohodli na :

  1. zrušení původního břemene
  2. uzavření jednoduché smlouvy, že mu za určitých přesně definovaných podmínek umožníte vstup na jeho zahradu přes váš pozemek
  3. sice byste za toto nové ´břemeno´ mohl chtít nějaký peníz, ale velkoryse bych peníz odmítnul a vstřícně tak položil základní kámen pro budování nových sousedských vztahů 🙂