Martinos1337

Jaké je zhruba celkové průměrné IQ na předních českých vysokých školách?

Jaké je tak zhruba celkové průměrné IQ na předních českých vysokých školách jako Karlova univerzita nebo ČVUT, jestliže celkové průměrné IQ studentů vysokých škol je zhruba 110?
(Do toho průměru jsou zahrnuty všechny obory, jako matematika, medicína atd. Tudíž velká část studentů má IQ pod 110.)

Nejlepší odpověď
annas

Číslo jste uvedl. Ale to nic neznamená, IQ je jen číslo, které často souvisí s pohotovostí rychlosti reagova atd., , často je ovlivněno stresem, nebo přílišnou sebedůvěrou atd.

Aby opravdu ukazovalo na inteligenci,. relevantní by bylo číslo, které by dotyčný získal při testování v Mense.

Často je důležitější přirozená inteligence, než inteligence, která se testuje a je vyjádřena jen jedním číslem.

„Nejnovější průzkumy ukazují, že vysokoškoláci na tom obecně nejsou tak hvězdně, jak by se dalo předpokládat. Jsou mezi nimi samozřejmě i výjimečně talentovaní jedinci s IQ nad 130, ale také lidé naprosto průměrní s inteligenčním kvocientem kolem 100. Na mnoha školách mohou dokonce absolvovat i studenti podprůměrní, stačí, když mají dobrou mechanickou paměť a dokáží se látku nadřít.“

https://www.iq-tester.cz/blog/jsou-vysokoskolaci-skutecne-chytrejsi-nez-ostatni.html

Je třeba si uvědomit, že kromě IQ existuje EQ, že podle statistiky často stačí k vystudování VŠ i IQ 99, pokud je student pilný, ctižádostivý. Naopak i student se 150 IQ nemá úspěch, protože se třeba fláká. Často záleží na motivaci a správném výběru školy.

Tudíž úspěšnost ve studiu není přímo úměrná IQ. Třeba student TV potřebuje pohybovou inteligence, ta se netestuje, student češtiny i jazyků inteligenci jazykovou, matematik logickou , jiný třeba praktickou atd

Takže IQ se může lišit podle krajů, ale velké rozdíly nebudou.

Další odpovědi
Rokio

Byl jsem v jedné psychologické pořádně a tam mi řekli, že tam byli i vysokoškoláci, kteří neměli IQ ani 90 a vysokou školu zvládali.

DoTazatel

Stejný jako průměr kdekoli jinde.

Bude se pohybovat někde mezi 90 – 110. Průměr bude kolem stovky.

zjentek

S IQ je to ošemetné. Těch 90 – 110 člověku stačí na zdárné ukončení základky, tak pak se výpočtu nějak dober.

anonym

Samozřejmě u VŠ zásadně záleží na oboru takže při takovém průzkumu všechny obory shrnout do jedné množiny celý průzkum dost znehodnocuje. Máte VŠ programy, které se specializují dokonce na „tělocvik“, … specializace na „management“ také není zrovna katalizátor intelektu, jsou to jenom účetní v kvádru s několika nabiflovanými motivačními citáty a schopností do tabulkáče vložit barevný graf 🙂 … čili nějakou takovou VŠ uděláte i při minimální schopnosti reagovat na světlo.

Dochy

Tak ono je otázka co je „přední“ vysoká škola a proč. Jako prestižní se zpravidla uváději konkrétní obory/studijní programy. Neočekával bych obecně na určité škole výrazně jiné IQ než na jiné vysoké škole (pokud budeme mluvit o státních – u soukromých to bude záležet na tom, zda jde škola přímo za penězi, nebo zda se snaží si vybudovat prestiž hlídáním nějaké úrovně)

Pokud nespecifikuješ konkrétní školu a konkrétní obor držel bych se průměru pro veškeré české VŠ.

Do Tazatel: Přeci jen pro příjem na VŠ jsou třeba nějaké předpoklady: úspěšné absolvování SŠ, přijímačky,… nic z toho není úplně samozřejmé a IQ úspěšnost ovlivňuje… Takže tvrdit že na VŠ bude průměrné IQ 100 jako všude jinde je podle mně lichý předpoklad.

Reezo

Testy na měření IQ jsou naprosto zbytečné. Důležitější je inteligence.

Dochy

ge0rge:
tak ty školy zaměřené na „tělocvik“ bych zas tak nepodceňoval. U nás (doufám) neprojdeš VŠ jen díky tomu že umíš dobře dribling.