mosoj

Užívá se u vás ještě slovo „nemlich“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Používám občas nemlich totéž. Při opakování něčeho., odkazu na něco – např. změní se obal výrobku, ale obsah je stejný.

V hanáčtině je dost pozůstatků německých výrazů, takže upravené německé nämlich.

Doplňuji:
Ad Ivzez, napsala jsem NEMLICH TOTÉŽ, nikoliv nemlich = totéž, v tom je přece rozdíl. 🙂

I v jiném obalu je to nemlich totéž = totiž totéž. Samozřejmě jde o nářečí či obecnou češtinu.
.
Jinak diskuse

Další odpovědi
quentos

u nás jo, však jsme v Sudetech :{)>

anonym

Já jej používám běžně.

MK44

Proč „ještě“, um Gottes willen? Pořád! Teda … furt. 😉

Zbynas

Moje babička stále používá, já to mám od ní, ano, občas mi přijde do pusy (je mi 26).

pusinka50

Na vsi v Jižních Čechách, kam jezdím, ho lidé ve věkové kategorii „50 let a výše“ pořád ještě používají

Děda Louda

Samozřejmě.

Nuk nuk

Já ho používám poměrně běžně a pocházím z Prahy, nikoliv ze Sudet :)

ivzez

Německé nämlich znamená totiž.
Nämlich das selbe > totéž
nemlich to samé > totéž

Zatím jsem se nesetkala s tím,
že by Hanáci samotné slovo nemlich
používali ve významu totéž.

Možná, že se pohybuju v jiném kraji
(Prostějovsko) …

A spíše se stkávám s výslovností némlich.
Doplňuji:
Spojení nemlich totéž vidím prvně u Vás, Annas …

Lamalam

Ano, v sudetech naprosto běžně.

KatkatkaW

„nemlich to samo“ slýchám každou chvíli :)

cepice

ano, ale říká se „némlich“
Ve spojení: „némlich to stejné“ → prostě dvě totožné věci. :)

annas

Ad Ivzez. Zadala jsem spojení do Google a objevuje se v různých odkazech, takže určitě nejde o výjimečné spojení…

https://www.go­ogle.cz/search?q=nem­lich+tot%C3%A9%C5%BE&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=tH5FU9qFNq­KK8Qf31IGABg

mosoj

Já to znám také krátce, ale to není podstatné.