vyčíslení rovnice

Dobrý den mám za domácí úkol zjistit vyčíslenou rovnici tavení oxidu chromitého s dusičnanem sodným a uhličitanem sodným za vzniku chromanu ,dusitanu a oxidu ... – 3C + 4Al = Al4C3 došel jsem jen k tomuto ale dál ne :(

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ahoj, taky mi to zaboha nejde vyčíslit, je to jak začarovaný kruh. Základem však je mít správně sestavenou nevyčíslenou rovnici a podrovnice oxidace a redukce - s jejich pomocí se pak vyčíslení doberete. Správná verze rovnice - zatím bez vyčíslení - vypadá takto:

Cr2O3 + NaNO3 --> Na2CrO4 + Cr(NO3)3

rovnice oxidace a redukce:

oxidace: 2Cr (III) --> 2CR (VI) = +6
redukce: N (V) --> N (III) = -2

Při oxidaci chromu dochází k oxidaci dvou molů chromu (jak je zřejmé ze vzorce oxidu chromitého - Cr2O3), proto počet odevzdaných elektronů bude dvojnásobný, tedy šest.
Dusík při redukci přichází o dva elektrony. Dvojku a šestku pak "prohodíme" v souladu s křížovým pravidlem.

Tedy: U sloučenin dusíku bude šestka nebo její násobek, u sloučenin chromu pak dvojka nebo její násobek. My už musíme jen zjistit na obou stranách rovnice ty správné násobky, aby se počty atomů shodovaly, a pak případně rovnici vykrátit.

Jo a btw, jsi si jist, že do toho bude zamontovaný hliník? (Já ho ve své verzi nemám, protože fakt nevím, kde by se tam vzal. V zadání není.) On je vždy součástí tavení? Divil bych se...

Další odpovědi:

hm to je spatne take nevym.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.