james.zal

vyčíslení rovnice

Dobrý den mám za domácí úkol zjistit vyčíslenou rovnici tavení oxidu chromitého s dusičnanem sodným a uhličitanem sodným za vzniku chromanu ,dusitanu a oxidu … – 3C + 4Al = Al4C3 došel jsem jen k tomuto ale dál ne :(

Nejlepší odpověď
quentos

Ahoj, taky mi to zaboha nejde vyčíslit, je to jak začarovaný kruh. Základem však je mít správně sestavenou nevyčíslenou rovnici a podrovnice oxidace a redukce – s jejich pomocí se pak vyčíslení doberete. Správná verze rovnice – zatím bez vyčíslení – vypadá takto:

Cr2O3 + NaNO3 → Na2CrO4 + Cr(NO3)3

rovnice oxidace a redukce:

oxidace: 2Cr (III) → 2CR (VI) = +6
redukce: N (V) → N (III) = –2

Při oxidaci chromu dochází k oxidaci dvou molů chromu (jak je zřejmé ze vzorce oxidu chromitého – Cr2O3), proto počet odevzdaných elektronů bude dvojnásobný, tedy šest.
Dusík při redukci přichází o dva elektrony. Dvojku a šestku pak „prohodíme“ v souladu s křížovým pravidlem.

Tedy: U sloučenin dusíku bude šestka nebo její násobek, u sloučenin chromu pak dvojka nebo její násobek. My už musíme jen zjistit na obou stranách rovnice ty správné násobky, aby se počty atomů shodovaly, a pak případně rovnici vykrátit.

Jo a btw, jsi si jist, že do toho bude zamontovaný hliník? (Já ho ve své verzi nemám, protože fakt nevím, kde by se tam vzal. V zadání není.) On je vždy součástí tavení? Divil bych se…

Další odpovědi
l.t

hm to je spatne take nevym.