samicek333

Jak na vyčíslování rovnic?

Dobrý den, ve škole probíráme vyčíslování rovnic, ale pořád to nechápu. P.uč. nám to pořád dokola opakuje, ale nějak mi to nejde. Dokázaly byste mi to vy vysvětlit? Třeba na nějakém příkladu?
Doplňuji:
ano, myslím vyčíslování chem. rovnic

Nejlepší odpověď
MacChill

Vyčíslování chemických rovnic?

Představ si, že v rovnici je napsáno co do děje vstupuje a co z něj vystupuje. Ty potřebuješ aby z děje vystupovalo stejné množství všech prvků, jako do rovnice vstupuje.tzn. Počet atomů určitého prvku, musí být na levé i pravé straně stejný…

tak když máš třeba rovnici : voda (H2 O) se rozkládá na vodík (H2) a Kyslík (O2).

takhle to chemicky zapíšeš:
H2 O ---- H2+O2
Takhle by ale neplatilo to co jsem psal nahoře – nalevo je jeden atom kyslíku,ale napravo jsou dva atomy kyslíku, proto vynásobíš celou vodu dvěma:
2H2 O ---- H2+O2

Teď to ale opěrt nevychází protože máš vlevo 4 vodíky a napravo jenom dva, vynásobíš proto vodíky na pravé části rovnice dvěma a máš to:

2H2 O ---- 2H2+O2

Všechno souhlasí a rovnice je vyčíslená.

Další odpovědi
Michal Kole

tento pojem neznám. nemyslíš řešení rovnice

Rovnice se řeší tzv. ekvivalentními úpravami kdy od OBOU stran odečteš/ přičteš, vynásobíš/vydě­líš číslem

5×-10=5

Na jedné straně musíš mít pouze x a na druhé straně pouze čísla

10 převedeš na druhou stranu rovnice to znamená, že ji napíšeš na druhou stranu s OPAČNÝM znaménkem a provedeš naznačenou úpravu (sčítání, odečítání, násobení dělení)

v mém příkadě přededeš na druhou stranu 10. na levé straně má znaménko mínus tak na pravé bude mít znaménko +

takže příklad bude CHVÍLI vypadat
5×-10=5+10
Z levé strany si to odmyslím (-10) a na pravé straně sečtu a vznikne
5× =15
x dostanu když 15 vydělím počtem x tedy 5
a vyjdou 3