Nosco

Jak na vyčíslování rovnic?

Dobrý den, mohl by mi někdo schrnout vyčíslování rovnic? Když to učitel říkal, nebyla jsem ve škole, a teď s tím mám docela problém, protože nevím skoro ani základy… Byl by někdo tak hodný a vysvětlil mi to?
Doplňuji:
Příklad:
2 Na + Cl2 = 2 NaCl

Odpovědi
Kelt

Napiš rovnici, levou i pravou stranu a vysvětlím ti to. Pošli jich klidně více. Předpokládám, že se jedná o oxidačně redukční rovnice. z chemie.
Doplňuji:
Rovnice znamená, že na levé i pravé straně musí být stejný počet atomů. Při této reakci vzniká z prvků sodíku a chlóru chlorid sodný. Protože chlór je plyn, dvouatomový, musíme podle toho upravit i ostatní prvky. Prakticky se jedná o tři kroky.
Na + Cl2 = NaCl
Na + Cl22 = 2NaCl tak máme na obou stranách stejné množství chloru
2Na + Cl2 = 2NaCl a stejně je i sodíku.

Quimby

Jako chemických rovnic?

Doplňuji:
No v rovnici musí platit, že to co je vpravo musí být i vlevo. Můžeš měnit jen počty molekul.Rovnice by měla být zkrácená takže co nejmenší čísla najdeš
Takže když si vemeš například H2 + O2 → H2O tak vidíš, že vodíky sice sedí, ale vpravo je jen jeden kyslík, ale vlevou jsou 2.
Žádný obecný způsob asi není, nejelšpí je začít o prvku, který se v rovnici vyskytuje nejvíckrát. Vidím, že vpravo je lichý počet kyslík a vlevo bude vždy sudý, takže vpravo potřebuu taky sudý počet.
Zkusím tedy 2H2O ← H2 + O2 teď už mi sedí kyslíky, ale zase nesedí vodík, vlevo 4, vpravo 2, takže to jen dopočítám a vyjde 2H2O ← 2H2 +O2

No snad to neni moc zmatený, snažil jsem se popsat myšlenkove postup.
Prostě si zkoušej rovnice, začni vyjadřovat to co se nějak mění a je tam toho nejvíc. pak se soustřed co je sudé a co liché, jestli se někdy můžou někdy rovnat a jak.

Lamalam

Pokud myslíš redoxní rovnice, tak to není problém. Napiš nějakou ukázkovou rovnici a postup vysvětlím.