afro.minerva

Výchova dětí

Poslední dobou se zastává názor, že se děti mají apsolutně vychovávat bez veškerých tělesných trestů. Myslíte, že to je tak správně, neplácnout dítě ani přes prsty, když zlobí?

Nejlepší odpověď
georgia

No ,právě přes prsty bych neplácalá.Když zlobí,v prvé řadě je zapotřebí dítěti ,když dostane-vysvětlit proč byl ten trest a za co?V pozdějším věku nebude mít pocit křivdy,že mu bylo ubližováno pro nic za nic.Vždy musí dítě vědět-za co ten daný trest byl.A jak se říká-ohýbaj ma mamko-dokial som já Janko,keď už budem Jano-neohnež mna mamo!

Další odpovědi
iwetax

Podle mě to správné je. Třeba mí rodiče mě mlátili měchačkou na zadek a nepřestali ani když jsem se počurala, furt mlátili. Nenávidim je , ani sousedy kteří to jistě slyšely a nic neudělali!

Džanička

Já si také myslím že dát dítěti na zadek není na škodu,ale to dítě musí vědět za co to je,a také po zadku dostat hned a ne třeba až za dvě hodiny,než najdete něco,co provedlo.Můj syn dostává teď hlavně za to,že bije svojí roční sestru,ale v mezích samozřejmě.Také znám jednu rodinu,kde starší dcera řekla mámě ve 14 letech.„Li­buno,ty jseš blbá,nebo Libuno běž do prdele“,a co na to ona?Nic.Nechápu to

kenyrts

Určitě to správné není,děti se bez toho pácnutí dost dobře vychovávat nedají,myslím,že to je jeden z mála trestů ze kterých mají respekt,za mlada vůči vlastní osobě,jsem tvrdil"škoda "rány,která padla vedle"a myslím si,že ze mne hlavně táta vychoval slušného člověka.

Jakub

Tento názor na výchovu je přinejmenším scestný. Osvědčená kombinace systému Komenský s Frištenským nikdy nebyla na škodu, ba naopak.Dítě musí mít před něčím respekt. Každý si musí najít ten svůj osvědčený prostředek a aplikovat ho. My jsme měli tzv.Devítiocasou kočku, což byly důtky s koženými řemínky a visely v předsíni a první pohled na ně padl při vstupu do bytu. Nevzpomínám si, že by je někdy rodiče použili. Ale jen pohled na ně a představa, že s nimi dostaneme po zadnici byla děsivá. Dnes by Vás za to zavřeli. Proto není tak řídký jev, že třináctiletí hoši vraždí jen tak ze zábavy své spolužačky.

Zuzka78

Já si podle vlastní zkušenosti myslím, že by se dítě trestat mělo, samozdřějmě nemyslím do dítěte řezat,ale mírně proplesknout ano.Vyděla jsem několik dětí, co se v 6-ti letech po mámě ohnali, protože se jim zrovna něco nelíbilo,a maminky si to od nich nechali líbit, protože zastávají názor, že by se děti neměli trestat.Můj syn se o to také jednou pokusil, propleskla jsem ho a řekla, že už to nikdy nesmí udělat a zabralo to, neznám co to je, aby se vás dítě pokusilo mlátit.Není to hezký pohled, koukat na takové děti a je mi maminek celkem líto, že to nedokážou potrestat, nevím co s nimi budou dělat, až budou v pubertě.

anetadela1

Já si myslím, že plesknout po zadku vůbec neuškodí. On je rozdíl pleskout a mlátit bezhlavě. Dyť je to vidět např. v Americe, tak se „vychovává volně“ a jací jsou tam zmetci. Nestydí se postřílet rodiče, spolužáky..... Znala jsem holky, která to dělala taky tak a pak se divila, když její 4 syn popadl kuchyňský nůž a šel proti ní. To prostě nechápu. Moje dcera měla taky chvíli období (teď jí bude 5 let), že když jsem ji dala na zadek, tak mi to hned vrátila. Okamžitě jsem jí to zatrhla, že ona to dělat nemůže. Asi 3× se to takhle opakovalo a pak to prostě pochopila. Děti se nesmějí nechat přerůst přes hlavu. Moje sousedka si nechala přerůst svojí dceru a ta ji klidně řekne, že je nána pitomá. A sousedka jen kroutí hlavou a nic jí neřekne, nedá na zadek…nebo jinak nepotrestá. Dnes jí řekne tohle a až ji bude 14,15…? CO jí asi řekne potom?

Prostě si myslím, že je to správný.

katany007

No já jsem děti nemlátil, ale pokud neposlouchaly a mohly sobě, nebo někomu ublížit, tak dostaly jemně na zadek, přes ruce a tak. dnes jim je 13 a 15 let a dodnes vzpomínají na to, kdy jsem je vychovával já sám s mněly lepší známky, chování…Je lepší si je vzít k sobě a popovídat si o následcích nejen špatného, ale i dobrého jejich jednání. prevence je lepší, než trest. Na mé děti působilo více, když jsem jim zdělil, že s nimy nemluvím, zákaz televize, nesměly ven s dětmy, ale jen na procházku se mnou a tak podobně.

Zdroj: vlastní zkušenost

bond73

Je to novodoby trend,jakych si ochrancu lidskych prav.Nyni vyslovim svuj vlastni nazor ano.Domnivam se,ze teslesny trest ,pokud je na miste,je zadouci a me osobne, se to pri vychove mych deti zurocilo,protoze mnoho lidi rika,ze mam deti vychovany a slusny.Nejsem tedy zastancem toho,ze by se deti nemeli absolutne trestat,pote by jim nebylo dost jasne,co je dobre a co ne.Muj nazor zni,ano trestat,pokud to ma realny zaklad.

Nuk nuk

Názor, že se děti mají vychovávat úplně bez jakýchkoliv tělesných trestů, rozhodně nesdílí.
Na druhou stranu i trestání musí mít určitá pravidla.
Nejde o to dítě trestat tělesně za každou prkotinu, je celá škála možných způsobů trestu a ten tělesný považuji až za nejzazší mez. a pokud už je rána na místě, nejde o to dítě seřezat doruda. Ne vždy je třeba hned bít a pokud tak obvykle stačí jedna dobře mířená, rozhodně ale ne pohlavkování.
Každý trest, ať už tělesný nebo jiný musí být přiměřený věku a důvodu a zároveň musí být dítěti srozumitelný.
Daleko podstatnější než to, jestli trestám nebo netrestám tělesně, jsou tři věci.

  1. Pokud možno netrestat v afektu. V afektu dám vždycky místo jedné rány hned 10 a pokud nebiji, pak v něm dítě seřvu tak, že následky mohou být horší než po té jedné dobře mířené.
  2. Důležitá je důslednost, dítěti musí být jasné, že to a to nesmí dělat a pokud to udělá, čeká ho konkrétní trest. Pokud dítě nebude mít jasné hranice, je pro něj nepochpitelný jakýkoliv trest.
  3. A možná nejpodstatnější je vztah k dítěti. Dříve byly tělesné tresty běžné, ale rodiče obvykle chovali ke svým dětem určitý druh úcty a vážili si jich. Trestali je s lítostí a většina dětí si z trestů neodnášela žádné psychické problémy. Dnes se tělesně netrestá a přeso je tolik frustrovaných dětí, protože jsou pro své rodiče spíše přítěží.

Michal

Na výchovu dětí je mnoho názorů.Lepší a horší to znamená,že dítě je svébytná osoba a má už svoje místo,potom je metoda"Jen ho řež.A doba při vysvědčení se stala"mučírnou".
Jsem toho názoru,že někdy je lepší než tisíce slov -přes zadek.Dítě musí ale přesně vědět za co.a Ne proto,že se tatínek špatně vyspal!