Savier

„Velikonoce neslavím, násilí na ženách není tradice“ – Souhlasíte s tímto názorem?

Našel jsem tento článek na Seznamu. Souhlasíte s tímto názorem? Nebo je to podle vás blábol a o žádné násilí na ženách se nejedná?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nesouhlasím s tímto názorem

Především slavení Velikonoc není o pomlázce …

Další odpovědi
Kelt

Mám jiný názor

Mrskačka neslouží k násilí, ale je to podpora plodnosti ženy. Pak už tradice.

iceT

Nesouhlasím s tímto názorem

Že se najdou hovada, co si to mrskání fakt užijí, neznamená, že je to násilí. Že se najdou slepice, co tradici považují za násilí, je bohužel fakt. Nedávno jsem četla příběh ženy, které vadí, že její muž raději maluje s dětma kraslice, a že by radši, kdyby pletl pomlázku. Že prý není dost chlap.
Že jednomu vadí zvon, co zvoní 150 let a nebo jedna považuje fotku z konce války, kde týpek políbil cizí paní na ulici, za sexuální útok, je už zhovadilost lidí a současné doby.
Někdo vymyslel, že i děti mají práva, ale už jim nikdo nepřipomněl, že mají i povinnosti, ale to už jsem někde jinde, ale opět u toho, že je to zhovadilost dnešní doby.

da ny

Mám jiný názor

Nechťsi každý (ne)slaví, co chce.
Křesťanské svátky neslaví mnozí lidé v zemích, které mají Velikonoce zavedeny, jako státní svátky.
Nesouhlasím.
Zdá se, že autor této věty, vůbec nechápe o čem tato velikonoční
tradice, vůbec je 😉
„Velikonoce nejsou jediný den v roce, kdy se může žena beztrestně seřezat“.
„Pomladit“ je třeba symbolicky. Nikoliv v alkoholovém opojení, či necitelnou rukou, bolestivě „vymrskat“., zmlátit do modřin… 😛
Tuším (jen mlhavě), že tato tradice v českých zemích, pochází, snad z 15. století.

annas

Mám jiný názor

Zajmá mě, kdo tato slova řekl,. Z odkazu jsem zjistila, že jde o ojedinělé, nikoliv obecné názory, Z odkazů, které jsem našla, vyxplývá, že že nrjede tedy o obecný názor, ale názor nkolika našich jedinců. Pohled cizinců mě nezajímá, také neřeším jejich tradice.

Proč ojedinělé názor zevšečobecnujete?

Jak vidí české Velikonoce v zahraničí? Sadomasochistické, barbarské a hulvátské

https://medium­.seznam.cz/dis­kuze/jaroslav-kral-velikonoce-neslavim-nasili-na-zenach-neni-tradice-54817

https://www.li­dovky.cz/cesto­vani/sadomasochis­ticke-barbarske-a-hulvatske-tak-vidi-ceske-velikonoce-v-zahranici.A150330_115­645_aktuality_a­pe/diskuse

Jinak Velikonoce jsou nejvíce spjaty s židovským svátkem Pesach, který připomíná odchod Izraelitů z egyptského otroctví. Právě na začátku Pesachu se podle Nového zákona mělo odehrát Ježíšovo ukřižování, událost klíčová pro zformování pozdější křesťanské věrouky. Na Velký pátek, je státní svátek, který se se začal slavit asi před 5 lety.

Na Velký pátek byl podle tradice Ježíš odsouzen k smrti a dopoledne ukřižován.
Den spojený s řadou pověr, tedy lidové tradice. Bohoslužby na Velký pátek v kostele – křížová cesta, utichnou zvony, protože odletěly do ˇŘíma. . Na venkově si absenci zvuku zvonů lidé připomínají průvody malých chlapců s řehtačkami. Nahrazují informaci o času, který dříve hlásily právě kostelní zvony.

V minulosti byl Velký pátek vůbec dnem mnoha tradic a pověr. Vstávalo se před východem slunce, jedla se jen bezmasá jídla připravená den předen, nesměly se dělat žádné domácí ani zahradní práce otvíraly se skály s pokladem. Svědčí o tom i Erbenova balada Poklad. Šlehání dívek proutkemm symbolické., souvisí s tím, že Velikonoce jsou jarním svátkem, kdy se všechno v přírtodě zelená a raší, . Tedy i dívky vyšlehání rády přijmou, protože vědí, že je má omladit a zkrášlit. Zkrátka jak se říkává: „Komu se o Velikonocích vyšlehá, nedostane prašiviny.“

Pokud někdo šleháním ublíží, je gauener a násilník, který si neváží tradice a ukazuje svou moc. či se chde nějak dívce pomstít. Záleží na každém jedinci, jeho úhlu pohledu. Jako vždy platí- všeho s mírou

Kromě toho výraz pomlázka není od slovesa mlátit, ale mladit, tedy pomlázka omlazujel.

Drap

Nesouhlasím s tímto názorem

Jsou to nesmysly.

Ametyst

Nesouhlasím s tímto názorem

Velikonoce jsou největší církevní svátek v roce, takže se slavil vždycky. Jeho různé podoby jsou v různých zemích různé, u nás spíše krajové, někde se ženy a dívky polévají vodou z kýble. O žádné násili nejde, ženy se vždycky mohou schovat nebo zamknout, ale nebude legrace.

jirka F

Nesouhlasím s tímto názorem

Jednak je to tradiční tradice.A za druhé většina to dělá opravdu jemně.Jsou i vyjímky to neříkám.

paul1

Nesouhlasím s tímto názorem

Kocar používám jen symbolicky, potom trošku voňavky ve spreji.

Filip84

Nesouhlasím s tímto názorem

  1. Pepa má pravdu – velikonoce v církevním roku, tj. jako největší křesťanský svátek, nemají s mrskáním ženských nohou a zadku nic společného. Je to stará, lidová, tradice, která se ještě liší místo od místa.
  2. Tradice jsou tradice, někdo je rád, někdo nerad. Když je soudruzi občané „provádí“ uvědoměle, tj. když nepůjdou vymrskat jalovcem uvědomělou misandrickou sufražetku, nebo šestou manželku Usámy ibn Saláma ibn Alláh ibn Kinžál ibn Džíhád, bude klid a mír dál zůstávat s touto krajinou. V prvním případě riskuje postříkání pepřovým sprayem, zakleknutí opicajtem, kdy kladl odpor, kdy neuposlechl výzvy jménem zákona, kdy nezanechal močení, ve druhém případě prohlídku nožů a mačet mírumilovného Usámy ibn Saláma ibn Alláh ibn Kinžál ibn Džíhád. Jiná věc je, že si někteří zavdají z flašky lahve více, než je zdrávo, a potom … Hovado je hovado, za to žádná tradice nemůže.
  3. Co by, kdyby se nemlátilo jalovcem nebo pomlázkou, dělaly ty ženské, které se na to těší celý rok, protože jinak se si o výprask stydí říct? 👌😅 No ne, co svět světem stojí, někteří lidé mají vejprask rádi. V Rusku mlátí lidi v depresi a jaký s tím slaví fenomenální výsledky! Už mezopotámská bohyně Inanna bičovala svý následovníky, aby se pořádně vzrušili. Pak se ozdobila šperky a květinami, a až usoudila, že jsou její následovníci dost sešlehaní, a tedy náležitě vzrušeni, na její pokyn začali souložit, ona se, nakonec, vrhla mezi ně, aby je, šleháním důtkami kolem sebe hlava – nehlava, povzbuzovala k další a další souloži. 🤷‍♀️😃

Syd

Souhlasím s tímto názorem

Emefej

Nesouhlasím s tímto názorem

Roman71

Mám jiný názor

Oslava bohyně plodnosti a tradice provázející oslavu Velikonoc nemají s křesťanstvím nic společného. Kdybyste chtěli vědět, jak si mají křesťané připomínat Ježíšovu památku (na Ježíšův pokyn), je dobré si přečíst evangelia a dopisy apoštolů (konkrétně list Korintským).

Nutno dodat, že to, co bylo ekumenickou radou církví pojmenováno jako „Velikonoce“ je ve skutečnosti původní židovský svátek Pesach, kterým si židé jednou ročně 14.nisanu připomínali vysvobození z egyptského otroctví. Je zavádějící jakkoliv tento původní židovský svátek spojovat s pohanskými oslavami jiných božstev.

elkon

Nesouhlasím s tímto názorem

Nějaký hloupý Seznam nesleduji a tradiční pomlázka se vším co k tomu patří není žádné násilí.

Andrílek

Nesouhlasím s tímto názorem

annas

Pepo,

"především slavení Velikonoc není o pomlázce "… Jedna připomínka. Jde o nečeský patvar přeložený z ANJ. Říká se tomuto spojejní otomismus. Vyvětlovala jsem u otázky – odkazkníž. Nevhodný 6. p. se slovesem být.. není to o…, ale jde o tradi ci,
či ikvůli tradici apod. souvisí s tradící. a pod. Možností je daleko víc bez slovesa být.

Velikonoce jsou jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisejí jen volně.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-mate-nazor-na-otomismus
Jistě často slýcháte slova, která jakoby nic neznamenají, jsou vyprázdněná, častým užíváním ztratila obsah. jakási plevel. Souhrnně je můžeme pojmenovat jako floskule.