Hafanana

Vadi vam, ze ma „rosnicka“ Zarybnicka snad vsechny

Vadi vam, ze ma „rosnicka“ Zarybnicka snad vsechny vady reci? Sisla, rika spatne ř, l, š… Patri clovek s takovym projevem opakovane a nekolikrat denne na obrazovku? Zrovna se na ni divam a me to prijde jako des… Co vam?

Nejlepší odpověď
manon

Patří k mým oblíbenkyním :) Nevím proč, působí sympaticky a řečové vady u ní nevnímám. Mám raději na počasí lidi, co tomu opravdu hoví, než vysloužilé missky.

Další odpovědi
quentos

Ne, proč? Zas tak výrazné to není a přebije to svým charizmatem, kterého jiní lidé veřejně vystupující v TV nemají ani za mák.

Damiana

Upřímně – vadí mi to. Jsem hodně háklivá na jakoukoli vadu řeči, s mnohými se ale dá hodně dělat, některé jsou jen zlozvyk, jiné „moderní“, další jsou vinnou „líného“ jazyka…
Mí spolupracovníci o tom ví své – ale je to součástí mé práce, takže já si „mluvky“ proklepnu vždy moc dobře… Někdo má třeba nádherný hlas, ale absolutně s ním nedokáže pracovat…ale na to se neptáš…
Osobně jsem přesvědčena o tom – odbornost neodbornost (to ne jen výmluva), že jsou povolání, která by měla vyžadovat splňování jistých předpokladů. Je spousta vynikajících novinářů, ale jako moderátoři nebo reportéři jsou děsní – shazují nejen sebe (řečová vada člověka – zvlášť v tomto povolání – ať chce nebo, ne staví do pozice outsidera), sdělení mu jen tak někdo nevěří.
Vycházejme z toho, že baviči a komici často parodují, zesměšňují nebo používají ke svým výstupům právě nějakou vadu řeči – koktání, zadrhávání, ráčkování – a lidé se tomu smějí! Do seriozního zpravodajství ale taková nechtěná „zábava“ nepatří. Je to věc šéfa zpravodajství, dnes hodně fungují osobní vazby a vůbec všelijaká podezřelá kritéria při výběru toho, kdo půjde na obraz.
Osobně nemůžu slyšet redaktorku Julinovou na Nově. Nedovede vyslovit LI (bohužel to má i ve jméně!). Takže byli, vzali, bílé konvalinky, lidé – byui, vzaui, bíué konvauinky, uidé… Je to tak nepříjemné, že se divák nesoustředí na obsah zprávy, ale podvědomě čeká na další slovní „kopanec“. Zjistila jsem, že to není jen můj názor…ale dobře, je to „jen“ Nova, tam je to snad i jedno.
Osobně si myslím, že v tisku by – pokud se vada nedá odstranit (u Zárybnické je to hlavně fyziognomický nedostatek) by to některým jistě „slušelo“ víc než v rádiu nebo v televizi.

Doplňuji:
Ta otázka mi nepřijde špatná – když vynechám zrovna Alenu Zárybnickou (o kterou snad ani nejde), myslím, že je vcelku zajímavý dotaz – zda má co dělat v povolání – ke kterému potřebuje svůj nástroj – hlas – člověk, který tu podmínku nesplňuje. Mám za to, že je to myšleno obecně. Se sympatiemi k moderátorovi a jeho odborností to přece nemá co dělat. (Takhle by se tu mohla řešit i Barbora Tachecí – to je teprve lahůdka!)

tom004

Mně osobně paní Zárybnická nevadí.Je to profesionál a ve svém oboru je dobrá. Naopak mi vadí Tvá otázka,která je,podle mého názoru,urážlivá a na hranici porušení Kodexu uživatele.
Cituji:
„Zároveň nejsou vítány urážky, agrese, osočování a obecně závadné příspěvky“.
Doplňuji:
Tak když o ní nejde,proč je její jméno zmíněno 2×?

mosoj

Vůbec ne. Nevnímám to pokud tam vůbec něco takového je!. Jak vidím nejsem sám. Ano prkotiny ty se řeší nejsnáze.
Jsou daleko horší věci, které by měly divákům vadit. některým lidem vadilo i Zákopčaníkovo " slunce v duši".
Doplňuji:
Nechal bych to tomu šéfovi zpravodajství, je to jeho věc.

ratava

Nevadí.
Na rozdíl od ostatních vypadá, že rozumí tomu, co říká… Nepotřebuji slyšet předpověď od pěkné slečny- paní- pána s krásně vysloveným „ř“, ale kultivovaný projev z kterého pochopím, zda bude tak, či jinak…A odsuzovat něčí profesionalitu pro jeho vadu v řeči…? V dnešní televizi je zajisté mnohem více jiných „prohřešků“, nad kterými bychom měli lamentovat…

anonym

Předpovědi počasí nesleduji. Nevadí mi žádná lidská vada nebo odchylka – však nikdo není dokonalý. A pokud někdo špatně nebo hůře mluví mi také nevadí.

Kohut57

Na počasí jsem měl nejraději Zákopčaníka se sluncem v duši. Jinak vady řeči, to je snad u moderátorů bráno jako přednost, jinak to není možné, je jich přehršle. No a nejvíce " miluji" šišlající,ráč­kující, ňuhňající a koktající politiky. Nejvíce Schwarzenberga, dříve Havla. Myslím, že by tito lidé měli na sobě pracovat a být také soudní. Za minulého režimu by si nikdo z nich ani neškrtl, protože by ho prostě na tu pozici nevzali. Což může být bezruký chirurg?
Doplňuji:
Domnívám se, že Hafananovi vůbec nejde o Zárybnickou, ale principiálně o moderátory, redaktory,repor­téry, kteří vystupují na obrazovce. Ti nesdělují své názory či znalosti, ale uvádějí v obraz. Tudíž většinou ani žádnou odbornost nepotřebují, ale musejí umět bezvadně mluvit, jako třeba učitel či herec, nebo vlastně mnohem lépe, protože u nich záleží právě na tom. Nevzpomínám si, že bych znal učitele či herce s řečovou vadou/nevzali by je ani na školu/, byli by dozajista k posměchu. Proč tedy moderátoři a ostatní, kde je to ještě důležitější, tuto podmínku dnes mnohdy nesplňují? Nikdy dříve to tak nebylo a ani v jiné zemi to tak není. Co to je za protekci?

anonym

Je fajn. Sice nic neumí, ale mám jí rád.

manon

Z toho, jak je Alena Zárybnická oblíbená (nikdy nikdo se nebude líbit všem), je vidět, že lidi se nechodí koukat na televizi jen na dokonalé typy a drobné nuance od jakéhosi „ideálu“ jsou vlastně nakonec při vnímání osobnosti jako celku plusíkem. Takže ano, pravidla jsou fajn, i ty pro výběr redaktorů, ale pravidla jsou konec konců od toho, aby se porušovala :) a měnila a zkušený odborník tu správnou míru určitě najde a osobnost pozná.

Kohut57

A víš, že v tom máš pravdu, když může být dekadentní pseudoumělec prezidentem, nevoják řídit armádu, chemik počítat finance, co by nakonec jakýkoliv šišlal nemohl mluvit v televizi. Vždyť je to úplně jedno a Čechům obzvlášť. Ti snad přejí a fandí, jen když pošťáka dělá vozíčkář, v lahůdkárně připravuje chlebíčky dement, cikán je vyšetovatel u kriminálky, moderátorku dělá zjev či stará bába a ve škole učí homosexuální pedofil.

Damiana

V podstatě máš pravdu – ale osobnost v médiích právě dotváří i dokonalý mluvený projev – v tomto jsem nekompromisní – inu, mám za sebou školu Richarda Honzoviče, Olgy Walló a Miloše Frýby. Věř, že ti by tě za názor, že pravidla dokonalého rétorického projevu moderátora jsou od toho, aby se porušovala, ukamenovali…:-)

manon

Nenechám se lehce ukamenovat :) Nerazím teorii, že šišlalové mají dělat zpravodajství a komentátor má koktat :) Ale jak už jsem řekla, problém není čermobílý…

Damiana

Nemusí to být problém, pokud bude své povolání vykonávat člověk, který k němu má všechny předpoklady. Dále jde jen o sympatie (jak píšeš níže) a to už je čistě osobní záležitost. 🙂

manon

Vídávám jednoho s dokonalým rétorickým i i ostatním projevem. Nemůžu říct ani fň…snad jen, že je takový „studený“ a nemám radost, když se na obrazovce objeví :) A jeho úsměvy jsou takové jevištní :)

Damiana

Vidíš a někdo by tě pomalu mohl osočit z toho, že ho urážíš! 🙂 Jen proto, že ti vadí to, na co máš jako divák výsostné právo! Na svůj názor. 🙂

manon

Pokud bych ho jmenovala, možná by mohl – i když ho v podstatě chválím :) A neřekla jsem, že „je to děs“ – což bylo taky dost urážlivé v té původní položené otázce.

Kohut57

Že by to byl Železný ml. ?

manon

Já myslím, že bychom neměli nikoho jmenovat 😉

Damiana

Proč? Máme snad demokraci! Ani chválit? Nebo chválit se může a kritizovat se nesmí? 🙂

Kohut57

Jestli bychom někoho neměli jmenovat, pak je to Havel, na toho je zákon. Ale jinak, proč ne? Těžko si udělám představu bez konkrétního příkladu člověka a jeho projevu. To by byla smutná svoboda slova, kdyby se to nemohlo.

anonym

Na čt razí směr,že počasí moderují odborníci,ale upřímně-tu paní (už se bojím jmenovat…)si nedovedu představit zastávat tutéž pozici v rozhlase.Komerční televize mají opačný přístup.Pamatujete na „počasíčko“? Jsou profese,které prostě vyžadují nejen znalosti,ale i příjemný projev.Také si myslím,že toto paní Z.nesplňuje,ale ma tady to nezměníme.Já osobně mám příšerný zážitek,kdy mě odchytil pozulný prodejce s příšernou vadou řeči.Nikdy jsem neslyšela nikoho tak koktat.Bylo mi tak trapně,že bych si ten holicí strojek snad i koupila (z lítosti) naštěstí jsem neměla u sebe dost peněz,ale dodnes mám husí kůži když na něj vzpomenu.Ten člověk také určitě neměl dost soudnosti.Nebo právě naopak.Účinná lítost oslovených mohla mít v jeho případě příznivý ekonomický efekt…:D

manon

Ten člověk se stal takovým prodejcem nejspíš ze zoufalství. Naše rozpaky a pocit trapnosti z lidských vad ukazují na to, že nejsme ještě dost připraveni se dívat životu zpříma do očí. Svět není jen uhlazený a krásný. Svět je krutý a ošklivý a nespravedlivý a krásný a poetický zároveň.

Damiana

ad Bohemica: Naprostý souhlas. Btw – S tím rozhlasem to je přesné.

Damiana

ad Tom004: Řekla bych, že zrovna měla „smůlu“ a „odnesla“ to, protože byla uvedena jako příklad, navíc aktuální. Ale osobně jsem si z dotazu vytáhla to podstatné a v tom má podle mne tázající se pravdu. Zbytečně se tu rozohnila diskuze o Zárybnické místo o podstatě dotazu. Můj názor. 🙂

mosoj

Damiana od tebe bych to zrovna nečekal. Jak to může být obecně, když je to konkrétně mířeno na osobu, která je přímo jmenována. jen to nazývej pravým jménem. Můj názor.

mosoj

Ono je to naopak. Je to opravdu spíše urážka paní Zárybnické než něco jiného. Všechno ostatní je prkotina.

Damiana

ad Mosoj: Jelikož je dotaz z mého oboru, zaujal mne jako takový. Myslím, že se zbytečně odpovídající rozdělili na dvě skupiny. Nebo se mi nechce na osobní dotazy odpovídat a někoho tu drbat – snad je proboha zřejmé, k čemu se vyjadřuji! Nezastávám se uživatele Hafanana, můžeme ostatně počkat na jeho vyjádření.
Jsem ráda, že se najdou uživatelé (viz Dr. Axl), kteří mou odpověď pochopili tak, jak byla myšlena – bez zaujetí, zbytečných emocí a hlavně – čistě profesionálně!

tom004

Dobré ráno.
V otázce je zmiňována konkrétní osoba. Takže je to o konkrétní osobě. obecný dotaz by byl např.: „Jaký je váš názor na vady řeči u................“. Nikoho nezmiňuje,tak je obecný a nic bych proti němu neměl. Takto položený je urážlivý.

Damiana

Také přeji dobré ráno. 🙂
A co je na něm vlastně tak urážlivého? Že kolega napsal co mu vadí a popsal řečovou vadu, která u dané osoby skutečně existuje? Že se podívil tomu, proč vykonává práci, kde by měla být perfektní hlasová vybavenost základem? Podle mne to není zas taková urážka jako spíš konstatování. Nenapsal přece nic hanlivého, jen pravdu. Jako kdyby sdělil, že třeba Koranteng je černoch. To je také fakt. Ale mluví dobře a k výkonu jeho povolání je přece jedno, jaké je rasy. Urážka by byla – co dělá jako černoch na obrazovce? Osobně to beru tak, že mu šlo to šišlání na nervy a tak to přes A. Zárybnickou „odstartoval“ na všechny moderátory s vadou řeči. S osobními sympatiemi to nemá snad co dělat. Nepomlouval ji. Víc mi vadí některé srovnávací až zakomlexované reakce ve stylu: Pořád lepší, než nějaká misska – to je přece diskriminace! Proč by měl někdo pykat za to, že je hezký a být hned na paškále – ačkoli třeba dělá svou práci dobře a bezchybně. Jen proto, že je miss? Také tu často čtu něco ve stylu: Myslíš, že tu sedí jen samé blondýny? – Tohle je v pořádku? No nevím, u mne je to asi profesionální deformace, hodně si všímám hlasového fondu a projevu lidí, ale to má asi každý (díky své práci).
Já snad té Aleně zavolám – co dělá s lidmi. Jak ji ale znám, ona má velký nadhled a smysl pro humor – je objektivní a je si vědoma svého nedostatku, takže by to jistě nebrala jako urážku…:-)

Damiana

Jsem ráda, že se mnou souhlasí i kolegyně Bohemica – člověk, který též důvěrně zná mediální prostředí a proto též bere dotaz čistě z profesionálního hlediska.

manon

Chápu vaše profi hledisko. Ale ta otázka podle mne opravdu urážela konkrétní osobu. Jinak souhlasím, že při výběru redaktorů, moderátorů… by se mělo dbát na řečovou čistotu. Ovšem taky na gramatickou správnost mluvy – to poslední dobou pokulhává příšerně. A na inteligenci a rozhled. Zároveň ale (podle mne osobně) vadí přehnaná škrobenost až studenost – příklad nechci jmenovat.Čili spousta věcí by měla být v rovnováze, aby se na člověka nejen příjemně dívalo, ale dal se i poslouchat. Dost tristní je poslední dobou komentování některých sportů – jednak se pozná nedostatečná znalost toho sportu – znalec u obrazovky trpí – takže fundovanost neopomínat :)

Damiana

ad Manon: Nezlobte se na mne, ale ať čtu, jak čtu – urážku tam nevidím. Jen konstatování skutečnosti. Vada řeči tam je, to je nesporné a k té se tázající vyjadřuje. Ovšem to, jestli někomu vadí, že se na ni takto přímo poukázalo, to je jiná věc. Brala jsem otázku jako celek, když se to takto rozdělí – Zárybnická šišlá/Řečová vada u moderátorů – ano, pak to může vyznít možná nějak drsně. Ale já z dotazu (vezmu-li ho jako celek) opravdu pocit urážky nemám.
Btw – S těmi sporťáky máte pravdu, ale pamatuji, že na ně nadávali lidé vždycky – hlavně, když bylo „trochu“ znát, že „nadržují“ jinému týmu, než divák…:-)))

manon

Damiana: Já to „vy“ myslela tedy jako na Tebe a Bohemicu – jinak mám ve zvyku tady tykat. :)
Jo, chápu odlišnost vnímání – myslím, že uvádění jména bylo zbytečné (pak by bylo vše v pořádku) a kde vnímám tu urážlivost? – asi slova „snad všechny“ dávají té otázce urážlivý akcent…

Damiana

ad Manon: Tak to bylo nedorozumění, já také používám tykání (pokud někdo na vykání vyloženě netrvá). 🙂
A to slovní spojení? No, to je sporadické, stejně jako vnímání každého. Já to nevypichovala, mě to nevadilo. Každému ale přijde nevhodné něco jiného, to je přece naprosto normální a od toho tu přece diskutujeme. Také se tu neurážíme. 🙂

manon

Souhlas :)

manon

A na některé sporťáky já nedám dopustit – současné i vysloužilé :) A i chybku pak člověk odpustí :) Nejde o neomylnost.

manon

  • …to „jednak“ si odmyslete :) Asi jsem toho měla ještě na srdci víc a pak zapomněla :) Bylo by to na dlouho :)

Kohut57

Mě přijde,že tady snad všichni máte řečovou vadu, že se vás to tak dotklo. Jádro pudla je přece v řeči, ne v osobě.