dust8

V kolika letech by se podle vás mělo jít do důchodu?

Odpovědi
da ny

60 let ženy, muži 65,
ale je to i individuální, podle profese a zdravotního stavu. Vzhledem k tomu, že mnozí důchodci pracují (i musí), 65 let je standardní hranice.
Zda by všichni 50 letí důchodci jen užívali důchodu s nějakými 35% příjmu si Rokio nejsem jistá ;D Sotva kdo dosáhne i na tu průměrnou mzdu……
Co stát, snad, jednou unese, to nám přichystají i nekompetentní zákonodárci ;;D Na to jsme malí páni.
Bylo by příjemné, odcházet s 90% platu/mzdy, jak to mívali prarodiče, bývalí kolegové aj.

Problém je s pracovní dobou. :) Australští vědci se domnívají, že po 40, je ideální délka pracovní doby max. 6 hodin.
My Češi údajně neumíme využít pracovní dobu. Makáme 8 – 9 h, odvedeme stejné množství práce, jako jinde, za 6 h (asi se za ty mizerné mzdy, ohledně koupěschopnosti, zbytečně, moc flákáme).

Rokio

Podle mě mezi 50 až 60 lety. Pak by si měl užívat zaslouženého odpočinku.

Disraeli

Problém není ani tak věk, jako spíš sociální systém/zabezpečení a hospodaření toho státu (jako i poměry/situace, bohatství). Tj., jak to funguje, jak spravedlivě je to zajištěno, … Existovat by mohly i jiné způsoby zajištění na stáří (i lepší, než ty, co existují teď).

Lgee

Pepa25

V 75 – od 70 let už zkrácený úvazek. Ženy dřív, ale tam nemám jasný názor. Samozřejmě bavím se o duševní práci, manažerských pozicích atd.

elkon

Je potřeba určit takovou hranici, kdy je ještě člověk schopen danou práci vykonávat. K čemu bude např. sedmdesátiletý člověk v pracovním procesu, když danou práci už fyzicky nezvládne (v případě dělnické profese), nebo duševně (v případě THP) ? Nelze jen donekonečna zvyšovat limit odchodu do důchodu, bez ohledu na tyto skutečnosti. Samozřejmě, že jsou i výjimky, kdy i v pokročilejším věku je člověk fit a může tyto práce vykonávat. Je proto potřeba rozlišovat.

cappuccino

Tesi me, ze uzivatele Lgee a Rokio maji takovy smysl pro humor:)