dust8

V kolik hodin večer je dle vás nejzdravější jít spát?

Zdůvodníte to prosím? :)

Nejlepší odpověď
Disraeli

Často se „traduje“ že je dobré usnout před půlnocí, takže už třeba mezi 20:00 až 23:00, jak je to ale pravdivé, těžko říct… Říká se, že spánek před půnocí je vydatnější, ale je to podle mě blbost.
Chvíli po tom, co Slunce zapadne a nastává tma, se má jít spát a má se stávat, když Slunce vychází – takže je to proměnlivé i vzhledem k ročnímu období, změně času, atd. Ale já tohle nebaštím. Na vědce prdět, ti přicházejí s novými teoriemi a názory pořád (hlavně v medicíně, oblasti zdraví a spol). Kdybychom se neustáíle řídili tím na co zrovna příjdou, že je pro nás „nejlepší“, tak už jsme tuzí.. po letech zase příjdou na to, že to není zdraví přínosné, ale naopak škodlivé. A po chvíli tuto premisu zase změní. Většionu to nemají nijak zvlášť podložené a jsou to spíše předpoklady, že takhle to ASI fugnuje z toho a toho důvodu. Pak objeví zase jiného, čímž zpochybní tu současnou (nejistou) a přijímanou teorii o tom, co je zdravé. Jejich stanovisko je spíše takové, že se jim momentálně něco jeví jako nejpravděpdobněji nejzdravější a nejpravdivější. Jenže sami ti vědci a odborníci v tom mají pěkný guláš, protiřečí si, nachází něco nového nebo zpochybňují staré „nauky“, je to složité/komplexní, nevědí pořádně, jak co funguje a co je skutečně zdavé.

Podle mě je to jedno anebo je to hlavně silně individuální.
Důležitá taky je, aktivita/výdej během dne, kolik a čeho jsi toho za den snědl, kdy jsi měl poslední jídlo, jak fungují tvoje systémy (především trávící, ale rozhodně nejen ten), jak jsi na tom s energií a látkami v těle – jak se zrovna citíš, co tvé tělo potřebuje, atd. Taky doba spánku (jeho potřeba) se může lišit. Někdo potřebuje víc, někomu stačí míň. A to navíc dost závisí i na věku.

Důležitost může hrát i víceméně pravidelnost, pravidelný spánek… takže nemusí jít tolik o to, v kolik hodin obecně, ale jak ty máš nastavený svůj režim a jak ho dodržuješ.

Stejně většina lidí spí monofázově, ale zdravější by měl být bifázový/polyfázový spánek (přinejmenším přirozenější, hlavně pro savce, včetně lidí, kteří tak dříve taky spali – a né dávno. Můžeš spát míň ale víckrát přes den, líp se tak navíc doplňuje energie, osvěžuje mysl, ale i celá orgánová soustava).

Stejně je třeba si to přizpůsobit práci, povinnostem, atd. Nevidím problém v tom, když třeba člověk večer a v noci pracuje a ráno jde spát. Hlavně když mu to víc vyhovuje a když to má celé převrácené (včetně jídla, atd).
Říká se, že spát se má v určitou dobu, především kvůli trávení i spol (biologické rytmy – vnitřní hodiny), které v jinou denní dobu „jinak“ fungují… ale to je taky i o zvyku, pokud člověk pravidelně jí i spí v jinou dobu/opačně, než ostatní, tak mu taky to trávení a spol funguje jinak.

Zvyk hraje asi největší roli, ale může to být i nezdravý zvyk, zlozvyk (tedy třeba spát až moc a být na to zvyklý, i když to tvé tělo nepotřebuje… ale myslí si, že ano. Apod.).
Obecně se spí v noci, hlavně proto, že je tma, je ticho a klid, před elektřinou se toho v noci až tak moc dělat nedalo a navíc když už spí ostatní, nesmíš zase dělat nic nějak hlučného, co by ostatní rušilo. Avšak je podle mě jedno, jestli spíš v noci nebo přes den – důležtié je, aby to tobě osobně vyhovovalo, abys měl na spánek klid (anebo ti nevadil hluk).
Jsou zde problémy jako závislost na cukru, nadváha, dopaminová, hormonální i jiná nerovnováha, závislost na „displejích“ (tzn., PC, mobily, tablety, notebok, TV a vůbec cokoli s né moc pozitivním vlivem/zážením na tělo). To pak vše ovlivňuje kvalitu spánku. Narušuje ho.

Další odpovědi
annas

Pročtěte si článek o tzv,. orgánovéch hodinách, které opravdu platío, mám vyzkoušen Jde o starou číonskou medicínu. l. Uvidíte , kdy který orgán je aktivní a kdy odpočívá.

--
Tělo se připravuje na spaní

Od deváté hodiny večer přichází oblíbená doba studentů, kdy kvalitně pracují mozkové buňky dlouhodobé paměti. Zvyšuje se také paměťová kapacita, psychika je stabilnější. Až do jedenácté hodiny večerní se tělo připravuje na odpočinek, žaludek přestává intenzivně pracovat, proto je vhodné v této době již nejíst. Po desáté večerní hodině přichází nejhlubší spánek, kdy dochází ke střídání jednotlivých fází spánku, NREM nebo REM fázi. Při kvalitním spánku se obnovují buňky, a tělo produkuje růstové hormony. To je důležité zvláště u dětí. Pokud dítě nechce spát, zkuste usínání v objetí, které dítěti dodá pocit bezpečí a klidu. Pokud máte problémy s usínáním také vy, nezapomeňte před spaním dodržovat tzv. spánkovou hygienu:

Ticho a klid – mějte v ložnici ticho a klid.

https://www.dre­amlux.cz/orga­nove-hodiny-a-biorytmy

Filip84

Ve 21:15:12:13 UTC. Ale musíš usnout přesně v tento okamžik, jestli to o 1/10,000 s p­romeškáš, zemřeš! 😂😂😂🤓

elkon

Citace: „Zdá se, že existuje optimální čas, kdy jít spát, který se pojí s menším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Podle vědců, kteří analyzovali data od 88 tisíc dobrovolníků, je ideální večerka mezi 22. a 23. hodinou“.