Pavel CZ

Jak mám usnout?

Mám dlouhodobý problém s nespavostí. Zkousel jsem ruzne caje, mleko i pocitani ovecek. Jedine co ale zabira je prasek na spani. Rano jsem pak ale zase k neprobuzeni. Je neco prirodniho (babska rada), co bych jeste mohl vyzkouset?

Nejlepší odpověď
Lencis

Nehledejte co polknout, ale zkuste hledat důvod nespavosti.

Když nemůžete spát…
V dnešní hektické době, která je plná zvratů a nutnosti činit rychlá a správná rozhodnutí, se asi každý setkal s některou z forem nespavosti. Nespavost je definována jako porucha usínání a kontinuity spánku nebo jako neosvěžující spánek.
Z medicínského hlediska rozlišujeme insomnii neboli nespavost, hypersomnie neboli nadměrnou spavost a poruchy bdění a spaní.
Nespavost je pocit nedostatečného či nekvalitního spánku. Provází ji též poruchy osobního výkonu v běžném životě v souvislosti s důsledky nespavosti: například únava již od rána nebo později během dne, náladovost, poruchy soustředění, poruchy paměti.
Obtíže s nespavostí se mohou objevovat v každém věku (již od dětství). Mezi příznaky patří přerušovaný spánek, brzké ranní probouzení a neosvěžující spánek.
Rozlišujeme nespavost přechodnou (trvá méně než 7 dní a vyskytuje se nepravidelně), krátkodobou (7 dní až 4 týdny) a chronickou (ta je dlouhodobá, přetrvává několik měsíců).
Výskyt je stejně častý u mužů jako u žen. Často jsou poruchy spánku spojené s akutním stresem nebo změnami prostředí kolem nás.
Možné příčiny nespavosti:
Stres. Problémy v rodině, obavy před zkouškou, rozčilení např. před dovolenou, úzkost v souvislosti s nejistotou v zaměstnání. Déle trvající stres mohou způsobovat například finanční problémy, rozvod, stěhování, nemoc nebo bolest.
Rušivé elementy v prostředí. Hluk, světlo, nezvyklé prostředí jako hotel, nemocnice, studentské koleje atd.
Poruchy denního rytmu. Práce na směny (neschopnost spát po noční směně) nebo klouzavá pracovní doba, přechod zimní – letní čas, přechod časových pásem (dlouhé lety).
Povzbuzující prostředky. Užívání povzbuzujících prostředků ve večerních hodinách, například kofeinu, kokain, alkoholu, některých látky v potravě, léků, které mohou narušit spánek, atd.
Nemoce. Deprese, onemocnění srdce, dýchacích cest a abnormality dýchacích cest, štítné žlázy… Tyto nemoce mohou vést k chrápání a tzv. spánkové apnoe (zástava dechu až na několik sekund). Řešení tohoto druhu problémů patří jednoznačně do ruky lékaře a léčí se jiným způsobem, něž podávání léků na spaní.
Z výše uvedených příčin je zřejmé, že některé poruchy můžeme ovlivnit sami, bez lékaře a hlavně bez „zázračné pilulky“. Pokud nepomůže odstranění některých ze jmenovaných faktorů, měli byste vyhledat lékaře a konzultovat svůj problém s ním.
Léčba spavosti se dělí na farmakologickou (léky) a nefarmakologickou (změna myšlení a chování). Farmakologická léčba musí být v rukou lékaře, který určuje, kdy a jaký lék užívat.
Současně s léky se doporučuje i nefarmakologická léčba:
Změna myšlení – myšlení o spánku, délce spánku, kvalitě spánku, nácvik relaxace
Změna chování – stereotypy vázané na spánek, návyky a způsoby, které brání nebo potencují poruchu spánku, narušená spánková hygiena.
K tomu patří:
• psychostimulační prostředky (jako např. kofein – káva) nepřijímat 6 a méně hodin před spánkem
• nejíst před ulehnutím těžko stravitelná jídla nebo velké množství jídla
• před spaním nepít alkohol. Usíná se po něm sice lépe, ale hrozí riziko návyku
• nekouřit před spaním ani při nočním probuzení
• postel není kancelář
• nedívat se z postele na televizi
• ulehnout jenom při únavě
• pokud do 30 minut po ulehnutí nepřijde spánek, je dobré vstát a věnovat se něčemu jinému (nejlépe stereotypní unavující činnosti)
• jít si lehnout každý den v stejné době a ráno také vstávat v stejnou hodinu
Spánková hygiena:
• spát ve vyvětrané místnosti při teplotě 18 – 21 stupňů Celsia
• vytvoření nehlučného prostředí (orientace ložnice, hluk v bytě…), případně ho nahradit rytmickým stereotypním zvukem.
• nepřejídat se, nepít alkohol, kávu, nekouřit
• dodržovat pohybový režim – cvičení, relaxace
• pít např. teplé mléko s medem, meduňkový čaj, kakao nebo horké čokolády
• teplá koupel
V léčbě nespavosti má své nezastupitelné místo psychoterapie. Konzultaci s psychologem lze v každém případě. Při terapii se uplatňují i jóga či alternativní medicína (jako je homeopathie či akupunktura).

Doplnění pro Dandiho:
Chlape trochu soudnosti, chápu že jedete na body, ale proč radíte člověku, který se ptá na „přírodní“ pomoc při nespavosti hypnotikum? Nehledě na to že se jedná o STILNOX s jedním l !!!

Další odpovědi
Dandi

Doporučuji Stillnox…je na předpis a usnete během chvíle :)

Michal

Proberte se životem a pokuste se ,hlavně odpoledne a večer se zabývejte méně trýznivými problemy. Dobrá je i večerní poslech uklidňující hudby.Usínat nebo se alespoˇpokoušet přibližně ve stejnou dobujít spát a nežít od prášku ke druhému prášku. Pak existuje poradna a odborníci.Je i plno bylinných preparátů např.Sanosan.

Jivinho

Doporučuji sex. Po tom ste unaven, a spíte jako malé dítě ;))

alenka901

Desatero pro dobré vyspání

  1. Před usnutím nepijte kávu, čaj, cocacolu a různé energetické nápoje.
  2. Kvalitu spánku většinou zhoršuje i alkohol.
  3. Nekuřte před usnutím – nikotin povzbuzuje organismus.
  4. Jezte nejpozději 3–4 hodiny před ulehnutím, a nikoli tzv. těžké pokrmy
  5. Cvičení 3–4 hodiny před spaním se nedoporučuje.
  6. Pohodu navodí i večerní procházka.
  7. V ložnici omezte hluk a světlo, zajistěte teplotu 18–20°C.
  8. Uléhejte a vstávejte (i o víkendu)ve stejnou dobu (s tolerancí 15 minut)
  9. Postel využívejte jen ke spánku, dospělí i co nejvíce k erotice.
  10. Pobyt v posteli omezte na nezbytně dlouhou dobu. Nedívejte se odsud na televizi, nepřemýšlejte tu, nepracujte