Avatar uživatele
Registrovaný

Turnusové směny

Dobrý den, manžel pracuje jako kuchař na turnusové směny (2 dny práce,2 volno, 3 práce, další týden obráceně).Kolega onemocněl a manžel teď chodí do práce každý den (cca 14 hodin denně). Má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci, aby v tomto případě chodil do práce na směny za jeho kolegu? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zákoník práce tuto problematiku popisuje takto:

§ 83, odstavec 2
Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin.

§ 84
(1) Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období...

(2) Dojde-li ke změně rozvrhu týdenní pracovní doby, nesmí být tato změna provedena tak, aby zahrnovala období kratší než 4 týdny po sobě jdoucí; zaměstnavatel je povinen zaměstnance se změnou seznámit ve lhůtě podle odstavce 1.

Jinými slovy:
a) zaměstnavatel měl manžela PŘEDEM (2 týdny) seznámit se změnou..., což nejspíš neudělal
b) maximální délka směny může být 12 hod.

Z praxe doporučuji kompromis, a to na jedné straně zaměstnavateli VYHOVĚT, ale na straně druhé jednoznačně požádat o nějakou úlevu, např. pozdní nástup do směny o 1 hod. a dřívější odchod např. o 2 hod. A pod...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.