Avatar uživatele
Registrovaný

Změna délky pracovních směn

Dobrý den,
přecházíme od 1.1.2010 na merovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, 12hodin.směny včetně víkendů s vyrovnávacím obdobím 3 měsíců. Je nutná změna pracovní smlouvy? Mohou mít měsíční mzdu s příplatky za so a ne? Platí, že svátky jsou zahrnuty v měsíční mzdě a tudíž se odpracovaná směna ve svátek neplatí příplatkem? Omlouvám se za délkudotazu ,ale moc by mi odpověď pomohla. Děkuji Straková

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. změna pracovní není nutná, ale zaměstnavatel je povinen zaměstnance písemně informovat o změně rozvržení pracovní doby
(viz § 37/1.e Zákoníku práce)

2. příplatek za práci v SO a NE musí být nejméně 10% a nelze jej zahrnout předem do ´měsíční mzdy´
(viz § 118 Zákoníku práce)

3. o svátcích platí to samé jako v předchozím odstavci s rozdílem, že zde platí příplatek ve výši 100% a nebo poskytnutí placeného náhradního volna
(viz § 115 Zákoníku práce)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.