oselik

Slovní úloha o pohybu

Ahoj, chtěl bych poradit s touto úlohou , připravuju se na příjmačky a chtěl bych vědět zda mám dobře výsledek …

V 6 hodin a 40 minut vyplul z přístavu parník průměrnou rychlostí 12 km/h. Přesně v 10 hodin vyplul z přístavu stejným směrem motorový člun průměrnou rychlostí 42 km/h. V kolik hodin a jak daleko od přístavu dohoní člun parník ?

A ještě bych se chtěl zeptat kdy se používá S1=S2 a kdy S1+S2=S

Díky za odpověď a odůvodnění

Nejlepší odpověď
quentos

Jak se to počítá, to už si přesně nevzpomínám, ale použije se zde vzorec pro dráhu – S = v.t, přičemž se pak nějakým způsobem v1t1 položí rovno v2t2 – to radši nechám na zasvěcenější.
Ke druhé otázce – zde v této úloze použijeme S1 = S2, neboť chceme moment, kdy vlastně obě tělesa urazí stejnou dráhu. S1 + S2 = S se použije, když tělesa vyjedou PROTI sobě ze DVOU různých bodů – S1 je dráha prvního tělesa, S2 druhého tělesa, a když se potkají, je z toho vladtně součet jejich drah.