matchelo

Jak postupovat při slovních úlohách?

Dejme tomu že mám tyhle úlohy:

V tenisovém oddílu mládeže byla třetina dívek. Pak ale osm chlapců odešlo a tři dívky přibyly a je jich už 52%. kolik má ted oddíl členů?

V obdélníku je jedna strana o 5 cm delší než druhá. Když se kratší strana zvětší o polovinu a delší o třetinu, zvětší se obvod o 20 cm. Určete poměr obsahů nového a původního obdélníka.

Odpovědi
Quimby

soustavou rovnic, první rovnice je pro základní příklad, druhá je po té dané změně.

anonym

Ani jedna z těch úloh není složitá (dvě rovnice o dvou neznámých)…
Jen se musíš zamyslet, která ze slov jsou důležitá a která jsou jen ´omáčkou´ okolo.
Ta důležitá si pak zapiš jako rovnice.
___
Hele – např. první věta prvního příkladu lze zapsat jako c = 2d (neboli Chlapců je 2× tolik, co Dívek), jasný??
😉

bolak

Tak si to zakresli tak jak je to napsaný. Z každé věty co je psána musíš udělat rovnici.

  1. V tenis. oddílu byla 1/3 dívek > http://www.pi­cresize.com/i­mages/ttenis.jpg

Z obrázku vidíš že DÍVEK je 1/3 a CHLAPCŮ jsou 2/3. Kolikrát by muselo bít více dívek, aby jich bylo stejně jako chlapců?

2×, protože 2×1/3=2/3 1. rovnice tedy bude 2*D=CH

  1. Pak ale 8 chlapců odejde, 3 dívky prijdou a dívek je 52% z celkového počtu lidí v oddílu. Tzn. (D+3)/((D+3)+(CH-8))=0,52

A teď už stačí jen dát ty 2 rovnice dohromady:
CH=2D
(D+3)/((D+3)+(CH-8))=0,52

(D+3)/((D+3)+(2D-8))=0,52
D+3/(3D-5)=0,52
D+3=(3D-5)*0,52
D+3=1,56D-2,6
0,56D=5,6
D=10
CH=20
Když 8 chlapců odejde, zbyde jich 12, a když tři dívky přijdou bude jich 13, a 13 z 25 je 52%, takže i zkouška vychází. Druhej příklad spočítáš podobným způsobem.