Natee

Proč zrovna Adam a Eva?

Proč, podle legend, byli prvními lidmi Adam a Eva a proč mají v našem kalendáři svátek zrovna na Štědrý den?
Doplňuji:
Jde mi o ta jména; proč se jmenovali zrovna takhle..?

Nejlepší odpověď
annas

Podobnou otázku jsem již položila. Ale odpověď vkládám za sebe.

Tak, jak se zařazují jména do kalendáře, tak den 24. 12. byl vybrán jako svátek prvních lidí – půl dne slaví Eva, půl dne Adam. Později bylo přidán Štědrý den – význam vigilie = bdělost; očekávání slavného dne. Ježíš se totiž narodil o den později, jak bylo prokázáno.
Net
Mužské jméno Adam pochází z hebrejštiny, kde termín אדם Ádám znamená „člověk“. Není to v pravém slova smyslu vlastní jméno, naopak ve svém původním významu je to obecné označení pro člověka. Toto slovo je příbuzné se slovem אדמה adamá namenajícím „země“, „půda“.

Chcete-li si pročíst historii stanovení data Vánoce – viz http://www.pau­linky.cz/clan­ky/Datum-Vanoc.html
Doplňuji:
Ženské jméno Eva, hebrejsky חוה Chawwá, lze přeložit jako Živa, neboť vychází ze stejného slovního kořene jako sloveso חיה chájá „žít“. Tímto jménem nazval podle biblické tradice první člověk („Adam“) svou ženu.
Wikipedie

Další odpovědi
fcoop

Adam a Eva byli podle 1. knihy Mojžíšovy první lidé. hebrejsky אדם‎‎ Adam znamená „člověk“, Eva (hebr. חוה‎‎ Chava) je vlastní jméno, překládané jako Živa.(Net)

dudu

Odpověď na tuto otázku je docela složitá a jistě jste si všimla, že tradičně se někteří snaží dát seriozní odpověď, ale jinde se dočkáte rádoby vtipných reakcí nebo blbin. Pokud však správně zadáte dotaz na modrou lištu, objektivní názory určitě naleznete.
Jako důkaz o složitosti celé geneze si dovoluji připojit také svůj dosti dávno vyslovený poznatek:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-jmenovala-prva-zena-adamova

lexx

protože zlobili – chodili na zakázaná jablka

anonym

A Eva,když paktovala s hadem,dostala od Boha trest,že ji vysaje veškerou krev,ale ona ho ukecala na měsíční splátky!

BandiOl

Někde jsem slyšel, že Sumerové měli legendu o Atam a Im (znamená žena-řebro), ale slyšel jsem to hodně dávno, takže bez záruky.

Děda Louda

Eva zlobila, punktovala se s hadem, tak teď nese trest, že má o jednu příležitost k těšení na dárky méně. Adam je v tom nevinně, neodolal pokušení hříchu, což je lidské, ale ze solidarity to teď nese v Evou.