Jak vznikla tradice zdobení smrku o Vánocích?

Zajímalo by mě, proč se na vánoce zdobá jehličnaté stromy, proč se na něj dávaji zrovna nějaké určité věci atd. Z jakého důvodu to začalo?

Odpovědi
hanulka11

První písemná zpráva o zdobeném vánočním stromku je z r.1570 v brémské kronice. Odtud se vánoční stromek rozšířil nejprve do německých zemích. U nás první vánoční stromek postavil pro své přátele r.1812 v Praze ředitel Stavovského divadla Jan Liebich. Lidem se vánoční stromek natolik zalíbil, že již příští rok byl v mnoha pražských bohatých rodinách. V 60.letech 19.století pronikl i do domácností českého venkova a koncem 19.století i na Moravu. Předtím se místo stromku stavěly jesličky. Po 1.světové válce se vánoční stromky začaly stavět i na veřejná prostranství. Vánoční strom symbolizuje rajský strom, z něhož Adam a Eva utrhli zakázané ovoce. Zelené větve symbolizují život . Světlo ze svíček symbolizuje příchod Spasitele. Pravděpodobně českou specialitou je zdobení vánočního stromku čokoládovými figurkami.
Současnost

V současné době se u nás každoročně prodá asi 1,5 mil. kusů, z toho je asi 35% dovezeno ze zahraničí (především Dánsko, Polsko, Maďarsko a Německo). Nejvíce prodávanými druhy jsou smrk ztepilý, smrk pichlavý, jedle kavkazská, borovice lesní a borovice černá. První plantáže vánočních stromků v ČR byly založeny v r. 1992–93.

Oproti jiným evropským státům je u nás vyšší poptávka po borovicích. Klasickým vánočním stromkům konkurují vánoční stromky umělé. Dříve si je lidi pořizovali z důvodu nedostatku kvalitních stromků na trhu. Nyní si je většinou kupují , protože si myslí, že tím chrání přírodu. Není však pravda, že nákupem umělého vánočního stromku šetříme přírodu. Při výrobě jednoho umělého stromku se spotřebuje tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků…dál čti v odkazu

http://www.vanocni-stromky.info/o_va­nocnim_stromku­.html