zeeue

Proč se těsně před nějakým adrenalinovým dobrodružstvím -většinou skokem- křičí jméno ‚Geronimo‘?

Pardon, jestli to tu už padlo – ale nedohledala jsem.
Jo a nejsem si jistá, jak se to píše, ale vyslovuje se to [džeronymo] :D
Ale zajímalo by mě, kdo to byl :D

Nejlepší odpověď
arygnoc

to je americký export, u nás kričí inak, i sproste (ako prejav zážitku, vzrušenia, radšej nebudem uvádzať).

Podľa apačského vodcu Go-ya-thle, vodcu indiánov v boji proti bielym.
Apači vraždili nemilosrdne každého, kto im prišiel pod ruky. Podľa neskorších svedectiev ustupujúci mexickí vojaci volali hlasno na pomoc svätého Geronima, a tak sa nad bojiskom rozliehali výkriky: „Geronimo, Geronimo…“.
Neporazili ho však v boji. Vzdal sa dobrovoľne vo vysokých horách, stále hrdý a nepokorený. Americká verejnosť si žiadala jeho hlavu. Zvíťazil však názor tých, čo pochopili, že bojoval za svoju slobodu a za svoj ľud. Zlé oplácal zlom, dobré dobrým.
Keď tam Geronimo zomrel, mal približne osemdesiat rokov. Ako väzeň prežil posledných dvadsaťtri rokov svojho života.