Avatar uživatele
anonym

Proč se říká, že je někdo jako vyvoraná myš?

Vyvoraná myš to tedy předpokládám přežije to orání na poli, ale cítí se jako přejetá vlakem? Neví co má hned dělat a trvá jí, něž se vzpamatuje? To musí být asi pro zemědělce komický pohled tedy za předpokladu, že tak nějak toho přirovnání vzniklo? Berete podobné přirovnání jako urážku, když vás někdo takto označí?

Mě tak nejčastěji označuje máma hned po ránu, kdy se ještě necítím plný energie před snídaní a tak moc nespěchám.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy před 2821 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vtipné vysvětlení od Tomáše najdete v odkazu.
http://slovo-od-slova.blogspot­.cz/2014/06/vy­orana-mys.html

"Když někdo na někoho hledí zmateně či překvapeně, bývá nezřídka počastován přirovnáním k myši, jež právě opustila svoji vyhřátou komůrku v útrobách země a to způsobem značně bizarním – vyoráním.

Myška právě ulehá do svého pelíšku v dírce uprostřed pole, když tu se najednou země zachvěje a na stropě se začnou objevovat malé pukliny. Než se vyděšená myška stačí rozkoukat, komůrka se s ní otočí a hlodavec se i s pelíškem válí uprostřed oraniště a hledí na vzdalující se pluh tažený hlučným traktorem.

Nechápu proto, odkud se celé zmiňované přirovnání vzalo, ale počítám, že za ním bude stát spíše fantazie, nežli empirická zkušenost našich předků.

Vyoraná myš se podle mě tváří úplně stejně jako myš nevyoraná, proto – až vás zase někdo připodobní k vyoranému savci – nic si z toho označení nedělejte…"

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Neříká se že je „někdo“ jako vyoraná myš, ale „čumíš“ jako vyoraná myš!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Ten, kdo vybíral brambory hned po vyorání, jak se to dělalo dříve, tak to ví velmi dobře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

…až uvidíš, jak vypadá vyoraná myš, pochopíš…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Říká se, že „hledí jako vyoraná myš“, tzn., že je udivený, zmatený, vyjevený. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jaroslav3512

když se ráno probudím po špatném spaní

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bflmpsvz2

Vyvoraná myš nejspíš vypadá stejně, jak myš vyrytá rýčem. Když se mi to při rytí záhonu stalo poprvé, docela mě to z té monotonní práce vytrhlo.
Překvapení z náhlé změny situace je v takovém případě oboustranné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vosje

Zdravím, jako vyoraná myš koukám pokaždé, když vylezu z práce po ranní směně – vyjdu z místnosti bez oken, jen s umělým osvětleným, do jasného dne. Myslím, že vyoraná myš to má podobně (kromě toho, že je asi notně překvapená), mžourá a je oslepená. Taky když lidi vylezou z vinného sklípku do bílého dne, tak asi koukají jako vyorané myši. Nebo, přesněji, vyorané myši, které si něčeho přihnuly. 🙂

Upravil/a: vosje

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Taky jsme to často slýchávala od mé mamky a babičky 😁 mělo to vždy souvislost s tím, že čučím jako trubka 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek