Dmitrij

Dobrý den. Co znamená „vyvorat“ a výraz „koukat jako vyvoraný myši“?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

nespisovně hovorově „vyorat“ (např. pluhem apod.). Představte si myš, jak asi kouká, když oráte pole a najednou ji naberete místo hlíny ;{))> tak tolik ten výraz asi znamená – koukat tedy vyjeveně (též „jako zjara“, „jako puk“, „jako péro z gauče“)…

Další odpovědi
BEAES

Spisovně je to „vyorat“…vyoraná myš…prostě se někdo tváří, jako vyoraná myš, je mimo, překvapená, malinko v šoku, zažívá něco nečekaného :o))

ReHu

Koukat se překvapeně.

P.S. Už jsem si říkala, kde jsi tak dlouho, že se na nic neptáš 🙂

elektrikář

Mužete si to skusit na sobě když vás někdo vyhrábne z postele bagrem nebo vám tam vlítné oknem povodeň.

Dmitrij

ReHu, poslední měsíc bylo tu hotové peklo, 40 až 45 stupňů a 90-ti procentní vlhkost, takže utekl jsem do hor a k moři. Teď máme pouhých 35°C, mozek se už netaví a je připraven prodírat se češtinou dál :)