mosoj

Proč plave led ve vodě? Vždyť je to také voda?

U ostatních kapalin je to naopak. Jejich pevné skupenství je těžší a potápí se.
Pokud je led lehčí než voda , tak proč ?

U ostatních kapalin je to naopak. Jejich pevné skupenství je těžší a potápí se.

Admin2 upravoval otazník, jenže jeho úprava nezachytila doplnění otázky od tazatele.

Nejlepší odpověď
Quimby

Protože má menší hustotu než voda. Ano, je to zvláštní, většina látek to má opačně. Voda je holt vyjímka a není to jediná zvlášťnost vody.
Navíc led není jen jeden, existuje velké množství různých druhů ledu, které se liší svou strukturou a mají i odlišné vlastnosti.

No to je hezké, že si z vesnice, ale nevím jak to s tím souvisí. Na vesnicích je voda a led taky snad, ale tak já z vesnice nejsem, tak co já vim.

Každopádně led má jinou vnitřní molekulovou strukturu. A jeho molekuly H2O jsou dále od sebe než u tekuté vody. Co vím, tak H2O nemá pevné vodíkové můstky, spíše tak nějak vznikají a zanikají dokolečka. A ty mulekuly tam tak různé plavou a narážejí do sebe.Naopak led je už má stabilní, takže jsou jednotlivé molekuly cca na stejném místě a vychází to v průměru právě, že jsou dále od sebe než u tekuté vody. Takže má menší hustotu a tedy plave na vodě.

To přesné propojení a výsledná struktura je právě různá, takže jak sem psal, existují různé druhy ledu a i ty se mírně liší svou hustotu mezi sebou.

Další odpovědi
Kepler

Ještě nepadlo jediné slovo o příčině. Voda by měla být jako oxid nejlehčího prvku plynná, ale není. Příčinou jsou vodíkové můstky mezi jednotlivými velmi polárními molekulami vody, které jsou další dodatečnou vazbou. Jakmile voda přejde do krystalické struktury (šesterečné), je s můstky konec, krystal zabere větší objem.

dr.luha

Nezkoušej nás. To ví i pepíček z třetí třídi základki.

anonym

Tys měl zarděnky,když se to učilo na základce ?

Cenobita

Je to způsobeno zvláštní vlastností vody, které se říká anomálie vody:

voda je mezi kapalinami výjimkou z hlediska závislosti svého objemu na teplotě. Zahříváme-li vodu z 0°C na 4°C, zmenšuje se její objem a její hustota roste. Ve 4°C voda dosahuje max. hustoty 1000 kg na kubický metr. Teprve od teploty 4°C výše se objem vody zvětšuje a hustota se zmenšuje. Tato odlišná závislost teploty a hustoty vody v porovnání s ostatními kapalinami je anomálie vody.

Ve zimě se největší hustota vodních ekosystémů nachází u dna právě při teplotě 4°C, nad i pod je teplota i hustota jiná (nižší, vyšší); mohou zde přežívat organismy v zimním období.

Skoro se chce věřit, že tuto výjimku musel někdo navrhnout záměrně, aby mohl vzniknout život na bázi uhlíku a vody 🙂

Zdroj: http://www.pri­roda.cz/slovnik­.php?detail=235

zvonisek

Protože voda ( H2O) je taková speciální, voda má větší hustotu, kdežto led má menší hustotu. Logicky, když by to tak nefungovalo, tak voda mrzne ode dna a nemohl by tam existovat život, v zimě by vše vy mrzlo a udusilo se.

JájsemRaibek

Doporučuji shlédnout tento dokument, popř. obdobný z nabídky:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=YYNMPf4Wgm4

mosoj

Admin2 – zásadně nesouhlasím s úpravou otázky. Byla zásadně změněna. Byl odstraněn dotaz, proč je lehčí led než voda. Žádám o nápravu.

annas

Došlo k nedorozumění, není to vina admina2, ale oba jste upravovali ve stejný čas, proto se tak stalo. Admin doplňoval otazník, naskočila mu vaše první verze.

Podívejte se na historii úprav.

  1. mosoj – 18.02
  2. mosoj – 18.03
  3. admin – 18.03 – takže doplnil otazník k první verzi.

mosoj

Mistři a proč má led nižší hustotu než voda. Já jsem z vesnice.

Quimby

Doplněno.