Deri

Proč je u nás tolik rasismu?

Chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na rasismus v Čechách. A nemyslím naše romské spoluobčany (tohle téma je omílané pořád dokola), ale Vietnamce, černochy a kohokoli s tmavší pletí, i když s Romy nemají nic společného.

U Vietnamců je často řečeno, že rasismus není, jelikož mají obchody a restaurace na každém rohu. Ale přesto v mnoha diskuzích vidím jen urážky.

S černochy jsem to nikdy nepochopila, jelikož s nimi nemáme žádnou extra negativní historii. Navíc, většina černochů je v Čechách kvůli studiu nebo práci. A stejně je spousta komentářů o tom, ať se vrátí do Afriky a přirovnávání k opicím (což je další nesmysl, jelikož jsme jedna lidská rasa, která se vyvíjela společně až na pár drobných detailů).

Tak jsem se chtěla zeptat na váš pohled na situaci a zda si myslíte, že tento rasismus zde opravdu existuje a v jaké míře. A také zda je k tomu nějaký důvod, který spoustě lidí uniká.

Nejlepší odpověď
Psychotic

Na začátek chci říct, že rasismus v Česku se bude vždycky zdát horší než skutečně je, protože tu máme až nevídanou svobodu slova. To nejhorší, co se člověku stane v Česku je to, že nějaký Psychotic ho nazve nějakým ošklivým slovem, zatímco v Británii by klidně přišel o práci nebo šel i do vězení za hatespeech. Takže v porovnání to bude vždycky vypadat, že Česko je rasističtější… a ono asi je, ale zdaleka ne o tolik, jak to vypadá. Já naopak považuji za velký klad, že u nás si může kdokoli říkat, co chce, i když se mi to třeba nelíbí.

Nevím, kde jsi vzala rasismus proti černochům a Asiatům. Všímám si jen mírného rasismu hlavně z řad starší generace a lidí z venkova, ale v Praze fakt ne. Je to už dost let (ježíš, ten čas letí), ale na střední škole byl černoch velice oblíbený učitel a nikdy jsem o něm nezaslechl špatné slovo… a asijští spolužáci neměli ve třídě žádný problém, všichni je brali – možná líp než kdejakého bílého.

Vždycky se najde pár lidí, kteří budou nesnášet nějaký typ lidí. Tlusté, hubené, blonďaté atd. Jde o to, jestli je to celkově rozšířené. A to kromě Romů a Arabů není.

Proč Češi nemají rádi Romy? To je otázka. Pochybuji, že co se statistik týče, jsou na tom hůř než třeba američtí černoši…
Možná je to izolací Česka od Západu za komunismu. Mohli jsme jezdit jen do jiných komunistických zemí a k nám zase mohli jezdit jen odtamtud – tak jsme se nenaučili tolerovat jiné životní styly.
Možná je to tím, že školství nevede děti k toleranci – dost pokulhává výchovná část její práce. I když je otázka, zda by to vůbec zabralo.
Kolují tu všemožné hoaxy a pomluvy, ale ty jsou taky všude, tím nejsme jedineční…

Ale ber to tak, že rasismus lidí zjevně Romům nebrání v tom, aby si hezky žili. V průzkumu Evropské unie nedávno vyšlo najevo, že se u nás Romové mají nejlépe v Evropě, co se životní úrovně týče.

Další odpovědi
dubraro

Já u nás víceméně žádný rasismus (v původním významu toho slova) nevidím.
Ale vím o mnoha negativních zkušenostech s lidmi některých národů a z toho vyplývající opatrnosti.

hapiky

Souhlasím s Psychotikem, ale ještě bych dodal, že v té nenávisti je mnohdy závist, či nerovné sociální podmínky. Téměř všichni Vietnamští obchodníci se mají lépe, než běžný manuelně pracující Čech. Také Romové mají povětšinou lepší sociální výhody než řadový Čech. Odtud proto pramení ta nenávist vůči nim. Např. v Americe by si černoch nedovolil fyzicky vyhrožovat sociální pracovnici, tak jako u nás Romové.

mzm

Protože to vidí ve vládě.

fcoop

Co to je?..„tolik rasismu?“
Kolik je tolik?
Rasismus je složitý problém.....byl,je,bu­de.
K pochopení toho,o co vlastně jde................ malý úryvek:

Lidé, kteří rádi cestují, obecně víc oceňují cizí kultury. Ale toto pozorování přeci nelze rozšířit na celou populaci. Je zcela dobře možné, že mimo množinu „cestovatelů a poznávačů“ takový mechanismus vůbec nefunguje, a že člověk, kterému se cizí kultura sama a bez pozvání dostavila do jeho rodného města, bude na její nucené poznávání reagovat zcela jinak než ten, kdo za ní ze své vůle sám vycestoval na jiný kontinent. A dokonce ani ti, kdo osobně poznali jiné kraje, si tím nemusejí vyvinout automatickou toleranci vůči čemukoliv na světě. Taková návštěva Sovětského svazu taky neudělala z každého návštěvníka komunistu, ba naopak řadu lidí vyléčila z naivity. (Net)

To je jen malý dílek z celku......­.....problém je daleko! složitější.

Šidlo

u nás je obľúbený šport nadávať bulharom a vietnamcom (číňanom)

bratislavský kraj, na našej žš aj gympli, obaja slušní chlapci, mamy slovenky (žiadny prízvuk či problém s rečou), aké hnusy si vypočuli !

na mňa tiež padlo všeličo, aj od učiteľov, lenže pri mojej snehobielej koži a spisovnej slovenčine to bolo ,,len" za národnostné rozdiely – na väčšinu ľudí je aj cudzie meno (z inej časti európy) ako červená na býka

východniar je dnes už nadávka

na slovenských diskusiách sú najnovšie všetci tmavookí ľudia ,,hnusní cigáni"

a príčiny? zbabelosť – kopec ľudí sa tu bojí vlastného tieňa, tak ako by prijali cudzieho človeka?

Nuk nuk

Ono je to trochu dáno tím, že si stále více udržujeme folklor hospodských štamgatů, kteří kritizují a nadávají na cokoliv, co se zrovna hodí. A protože zrovna teď je v módě, a navíc jsme k tomu vedeni politiky všech druhů, nadávat na vše, co je trochu tmavší a nemluví to plynně česky, tak se to poněkud rozmnožilo.