cahoun116

Je špatné, když je někdo rasista?

když k tomu má třeba důvod…

(neřikám, že já rasistka jsem) jen mě zajímají vaše názory

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě si neuvědomujete, co rasismus je. Domníváte se, že nadřazenost či nenávist k jiné rase je správná?

Pokud se zajímáte o názory na rasismus, zkuste si projít archív odpovědí. Dovíte se určitě víc.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=rasismus

Další odpovědi
Drap

Co je to za otázku? Stejně jako : Je špatně když je někdo vrah ? /když k tomu má důvod ?/

huxa

Dobro, zlo, krása a další věci jsou jen relativní pojmy. Co určuje, co je špatné, hezké, milé, apod.? To si jen lidé vymysleli, aby věci mohli něčím popsat, no, je to vše jen relativní.

MK44

Rasismus je názor, a z něho pramenící chování, že rasa, k níž rasista patří, je nadřazená rase nebo rasám jiným, které jsou méněcenné nebo opovrženíhodné. Rasismus je slovo odvozené od slova rasa, kterým se původně myslely rasy bělošská, černošská, žlutá (mongoloidní, asiatská), indiánská (rudá) a popřípadě další skupiny lidí s nějakými typickými znaky jako je barva kůže, postava, obličejový typ apod. Dnes se slovo rasismus používá i pro vztah nadřazenosti nebo nenávisti k jiným národům, etnikům nebo jazykově odlišným skupinám.

Co je na něm špatné? Představte si, že se k Vám bude nějaký Číňan, Malajec nebo Eskymák chovat nadřazeně, bude Vás ponižovat, zneužívat, napadat, osobovat si privilegia proto, že jste Češka a bílá. Jak se budete cítit?

Myslím, že k rasismu nejsou žádné důvody, toliko pseudodůvody. Od malých, osobních po velké, organizované.
Představme si, že bělocha, řekněme, pana Nováka, přepadnou a okradou dva zloději, kteří jsou černoši. Pan Novák je pochopitelně otřesen. Všiml si, že šlo o odlišně vypadající lidi. Pokud později potká třetího černocha, vybaví se mu, co se mu stalo, a začne se chovat ostražitě, odmítavě, nenávistně vůči člověku, který mu nic neudělal, jen je taky černoch. Ten, pokud neví, co se panu Novákovi stalo, bude jeho chování považovat za primárně nepřátelské a odpoví obdobným přístupem. A kolo rasové nesnášenlivosti se začne roztáčet. U pana Nováka došlo ke generalizaci, tj. ztotožnil si vzhled černocha s lupičem. To je lidsky pochopitelné, nikdo proti tomu nejsme imunní. Asi to souvisí s podvědomou obranou proti nebezpečí. Racionálně to ovšem není správné a měli bychom se alespoň snažit se tomu bránit a nevykřikovat jako pan Novák, že by všechny černochy nejradši pozavíral. Myslím, že kdyby ho přepadli dva bílý Češi, taky by nevykřikoval, že by dal pozavírat všechny bělochy.
Z těch velkých pseudodůvodů – jen nacismus. Němečtí nacisté si vytvořili „nauku“, podle které je německý národ nadřazený ostatním a má „právo“ ty méněcenné ovládat, zotročovat, věznit v koncentrákách a i vyvraždit. Nacismus nespadl z nebe. Předcházel mu vývoj od romantického národovectví přes sjednocovací nacionalismus postupně, nenápadně už od 19. století. Co se dělo za války znáte ze školy nebo se to budete učit. Když se německé nacisty pak podařilo ve válce porazit, následovala vlna vyhánění a vraždění Němců. Bylo to racionální nebo humánně správné? Asi ne, ale představte si, že byste přežila koncentrák a německy hovořící lidé by Vám tam vyvraždili rodinu. Asi byste, a já taky, prostě nesnesla cokoli německého, byť by šlo o lidi, kteří osobně nevraždili. Taková rasistická reakce na rasismus je jistě lidsky pochopitelná. Rasismus tedy může dosáhnout strašných rozměrů a je proto správné se mu bránit už v počátcích.

marci1

Samozřejmě, že je to špatné. Vztahy mezi lidmi by měly být založeny na snášenlivosti, toleranci a úctě. Je přece jedno, jestli jsme zelení, modří, fialoví. Spíše na tom, jací jsme. O barvě své kůže přece nerozhodujeme. Jací se narodíme, takoví jsme. Jsme pořád lidé a jsme si všichni rovni. Všichni se narodíme, prožijeme život a zemřeme.

autacek

Docela vaší otázce rozumím a nedivím se, že se takto ptáte. Dnešní společnost, resp. vrchnost, neschopna situaci řešit, se snaží do kolonky rasismus napasovat kde co, tedy i nesnášenlivost obyčejných slušných pracujících lidí k určité, na sociálním systému parazitující rase.

Tak to ale není, většina naší populace opravdu nejsou rasisti ani potížisti.
Konec konců, s extrémisty a rasisty je třeba zatočit a jak, to si můžete udělat obrázek sami:
http://www.you­tube.com/watch?v=28h5Bgz­Uij4

Jsemtady

Mno rasizmus je nesmyslnej a trestnej.
Bohuzel kdyz treba jen nesnasis parazity a prizivniky ci zlodeje, tak to dle mne rasizmus neni.
.. ze cirou nahodou vicero parazitu bydli ve stejnem dome a ma stejnou barvu je preci jen nahoda, melo by se jasne rozdelit nesnaseni nepracujicich prizivniku od rasiumu.

Andre5000

Jen pro upřesnění – Róm není rasa, nýbrž národnost.

rigormortis

A je špatné, když mám dobrý důvod, těžce ublížit jinému člověku?
Co je myšleno důvodem? Když provede člověk jakoukoli činnost, má vždy nějaký důvod, tady se asi bavíme tedy o dobrém důvodu…ale subjektivním nebo obecném?
A je možné obecný důvod požadovat za ospravedlnění skutků jedné osoby, nebo skupiny? Např. že nám zrovna překáží nějaká sorta lidí? Jako třeba Němci po válce? Nebo židé před válkou? Nebo rasisti samotní ( pokud by jsme se samozřejmě snížily na jejich úroveň) v dnešní době?
Špatného na tom být rasista, nebo jiný extrémista (pokud tedy nejsme latentní rasisté…ale to je potom poněkud plané) je to, že své názory upřednostňuje před ostatnímy názory a tudíž už je nevyvážený poměr svobod.

ponovotny

jaký může mít někdo opravdu rozumný důvod být rasista? Když mi třeba ublíží cikán tak mám pořešit cikána a ne se stát rasistou, protože stát se rasistou nedává smysl (pokud pominu to že se cikána bojím, tak na něj jdu s davem jiných lidí a protože si hrozně potřebuju něco osobního vyřešit tak kašlu na to že to odnesou i cikáni kteří mi nic neudělali). O jiných „rozumných“ důvodech bych se rád dozvěděl. Ti kteří takto smýšlejí mi na to nebyli nikdy schopni odpovědět. Taky tihle „lidi“ nevědí čeho hodlají svými rasistickými činy dosáhnout, krom toho, že dávají průchod nějakým návalům v hlavách. To jak smýšlíš nemusíš vysvětlovat v závorce, je to dost patrné z otázky. Mě by zase zajímalo, kdyby jsme ti tu všichni odpověděli, že je to dobré, co bys pak dělala?

Pipka

Nevím narci ,ale má tolerance k cigánům po letech vypršela. O to co jsi psal/la jsem se snažila spoustu let a tu nenávist k nim jsem nechápala a vždy znovu a znovu a mohu říct, že to nejde, vždy toho využijí. Dávno nás zotročili a musíme na ně makat nedobrovolně stejně jako v lágru. Takže ano rasismus je hnus, nelíbí se mi jak s námi cigi cvičí a jak se k nám chovají a jak jsou nadřazený a ještě se tomu smějí , že musíme ráno vstát a jít makat, aby měli za co chlastat:( :( :( za mne tedy rasismus ne!