Rokio

Proč existuje u nás minimální mzda?

Copak zaměstnavatelé nemají tolik morálního cítění, aby i bez existence zákonem dané minimální mzdy dali svým zaměstnancům alespoň nějakou odměnu za práci, při které by si zajistili alespoň nějaké živobytí a nemuseli skončit jako bezdomovci?

Pokud by nebyla právními normami zakotvena u nás minimální mzda, bylo by možné, že poptávající se po zaměstnání, tzv. zaměstnavatelé by některým lidem nabízeli i menší mzdu, než odměnu za práci, která by byla zákonem stanovená?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne všichni nemají morální zábrany a některé jedince by mohli zneužívat.

Další odpovědi
ivzez

Protože je to potřeba.

Představ si, že někteří zaměstnavatelé zákonem stanovenou zaručenou
mzdu nedodržují. Např. v pohostinství je celkem častá práce za minimální
mzdu, přestože zákon pro některé profese stanoví třetí skupinu prací.

anonym

Protože existuje řada profesí, kde je přetlak nabídky ze strany uchazečů tak velký a práce je tak nenáročná, že by mohl zaměstnavatel nabízet místo platu jen jídlo, vodu a ubytování v komůrce. Je to prevence čístého otrokářství ve které tržní ekonomika může snadno sklouznout, když odstraníte minimální mzdu 🙂

Mc Merkurion

… ZAMYSLI SE >>> jestliže bych byl zaměstnavatel, budu dávat jen takovou mzdu, za kterou jsou ochotni lidi dělat, a bylo by mi jedno, jestli je to Ukrajinec a dělá za pade na hodinu … o morálce v oblasti peněz se hovořit NIKDY nedá !!! … zaměstnavatel je jeden, zaměstnanců (i potencionálních) můžou být i více než stovky …