dmatejek777

Proč je v Česku min. hodinová mzda jen 50 Kč a oproti tomu např. ve Francii je 235 Kč?

Nejlepší odpověď
NikkiHeat

Důvodů bude spousta ale jeden třeba je: Někdo pochopil, že když mají lidé peníze tak utrací – no a výrobci díky tomu vyrábějí a tvoří nové pracovní místa a odvádějí daně . Je to takový logický uzavřený kruh. Za to v ČR si někdo usmyslel, že když lidé nebudou mít peníze tak se obchodníkům, hostinských a obecně všem podnikatelům bude hrozně moc dařit (když nebudou mít tržby) a jen tak z radosti budou vytvářet pracovní místa a odvádět daně aby stát prosperoval )))))

Další odpovědi
anonym

ROFL – zajímavý dotaz…
No – asi tak – výše minimální mzdy je závislá na mzdě průměrné.
A kdyby v Česku (vztaženo k současnému průměrnému platu) někdo uzákonil minimální mzdu oněch 235,– Kč, všichni zaměstnavatelé své zaměstnance propustí a převedou své firmy do státu s rozumnější politikou.
Takže bychom tu rázem byli všichni nezaměstnaní.

zzzzz

Nemáme silnou exportní ekonomiku. Nechráníme si pracovní místa. Místo Čechů pracují často Poláci nebo Slováci. Některým Čechům se víc vyplatí pobírat sociální dávky. Máme nastavené nízké životní minimum.

A co je nejhorší, stát špatně investuje, státní zakázky stojí taky za houby, korupce je šíleně velká,
Doplňuji:
A co teprve ve Švýcarsku, tam se mají 🙂

http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/328719-svycarska-vlada-se-stavi-proti-minimalni-mzde-90-tisic.html

mosoj

No jo, ale je to takto.

  1. Máme nízkou produktivitu práce (flákáme se), krademe a zahodili jsme východní trhy. Prostě byli jsme fořti !!!!!!!
  2. Jsou drahé suroviny, energie, a odvody z mezd. Nejlépe se tedy šetří na mzdách.
  3. Je drahý výzkum a investice do technologií a strojního zařízení.

Bez těchto investic podnikatel zkrachuje protože není konkurenceschopný. Technický pokrok jde stále rychleji a rychleji.

4. Podnikatel chce zisk, bez zisku tu fabriku zruší. On ji nemá proto aby zaměstnal lidi ale proto aby zbohatl.

Doplňuji:
To je abeceda kapitalismu.

Drap

Protože na zvýšení minimální mzdy je potřeba spousta peněz a ty jednoduše nejsou.

anonym

Protože většina firem je v pazourech zahraničních majitelů, kteří rádi říkají: máš málo, tak táhni. A když se jim zdá, že takto přeplácejí, převedou výrobu na východ za 40 ( v přepočtu) korun. Drape, ty peníze jsou!

suaeda

Všechny odpovědi zde uvedené jsou dobré. Jen přidám, že jeden významný človíček (možná jich bylo víc) nám po sametce nasliboval, že se budeme mít dobře jako na západ od nás. Jen zapomněl dodat, že to myslel jen pro pár vyvolených.

dudu

Platí vše co zmiňuje mosoj s některými výhradami. K těm jsem dospěl po diskusích s lidmi od exportu během loňského pobytu v nemocnici. Shodli jsme se na tom, že pokud např. Němci dosahují vyšší produktivitu práce tak nikoliv proto, že mají „větší lopaty“ nebo s nimi rychleji hází, nýbrž díky lepší organizaci a řízení výrobního procesu. Ještě více pak proděláváme na skutečnosti, že třeba oproti Polákům a jiným jsme horší obchodníci a též z toho důvodu, že jsme tupě zlikvidovali většinu zavedených značek díky jimž Rakušané, Němci atd. docilují u svých výrobků podstatně vyšší prodejní ceny.
Z toho tedy plyne, že se vyplatí více využívat tradici a hlavu.

klob1

Protože jsme podřazeni, a jsou lidé, kterým to vyhovuje a mají z toho profit.

Jinak každý vydělává a utrací, podle toho jak umí, nebo myslí.

ke4n

jediný kdo odpověděl rozumně je mowla

ostatní odpovědi jsou úplně mimo mísu, nemají s min.hod.mzdou nic společného, musím se smát jak jste hloupí :D

mosoj

No jo mistře, ale ta průměrná mzda je závislá na těch bodech co jsem napsal. Je vidět že nemáš o vnitřní ekonomice fabrik ani páru.

arygnoc

nj, zlaté české ručičky v únii neplatia.
takže – to čechom stačí.
ktorí makať vedia – dostanú viac.

pre tých, ktorí to nechápu – česi nevedia makať. a keď vedia, tak sa nevedia predať (pýtať si viac).

petra15

:)