dEnnYyyyy

K čemu je vlastně dobrá minimální mzda?

Odpovědi
gecco

Ke stimulaci nezaměstnaných…
___
V rámci ekonomiky je její stanovení spíše kontraproduktivní…

😉

arygnoc

jej poslaním je zabezpečiť, aby reálne príjmy neklaesli pod istú úroveň, aby nedochádzalo ku znehodnocovaniu pracovnej sily.
má motivovať i ku hľadaniu práce najmä ľudí bez vzdelania.
má chrániť proti nekalej súťaži (na trhu práce).

zvyčajne je stanovená ako polovica priemernej mzdy alebo ako dvojnásobok životného minima.

v čr (a i iných krajinách [napr. rumunsko, bulharsko, grécko, španielsko, …]) bohužiaľ minimálna mzda neplní ani jednu z týchto úloh.

;-Q

Magix.cz

Jestli se nepletu, je minimální mzda vstupní veličinou do dalších ekonomických vzorců.

bolak

já myslím že to není kontraproduktivní, samozřejmě říká a píše se lecos, ale spíš by to ekonomiku oživilo, protože by zanikly místa která jsou silně neefektivní, a argumentovat tím že by lidé přišli o místo… pokud v našem systému existujou pozice na kterých si člověk vydělá takovou sumu, ze který dokáže sotva přežít a celej život se bude potácet na hranici bídy, jen protože to stát dovolí, tak to asi ekonomice a životní úrovni moc v čr moc nepomůže; na druhou stranu kdyby byly tydle pozice zrušený, vznikly by nový, efektivnější…pochy­buju že by všichni co by kvůli tomuhle přišli o místo už žádný další v životě nenašli, pozice který by najednou chyběly by musely být nějakým způsobem nahrazeny, možná by lidé začali víc dělat sami na sebe, než bejt ukovaný někde po fabrikách za pár šupů

když neexistuje minimální mzda, když povolíš že může zaměstnavatel dávat zaměstnanci 4.000 měsíčně, a víš že člověk je schopnej s těma 4.000 měsíčně přežít, tak je jasný že bude existovat spoustu firem který takový místa vytvářet, aby si co nejvíc nahrábli a spousta lidí za ně bude ochotná dělat..