gremlinka

Problém s starou elektřinou nebo PC?

Zdravím,
s přítelem jsme se přestěhovali po bytu po prarodičích. Je zde „stará“ elektřina, ale udělali jsme i pár nových zásuvek. Ze začátku nám jednou spadli pojistky, nejspíš kvůli prasklé žárovce. Ovšem v zásuvce kde mám prodlužovačku na PC, monitor, repráky, nabíječku na mobil, radio budík a občas i napájení na noťas je asi nějaký problém. Občas se stává, že lustr začne blikat a pak se mi restartuje PC. V reprákách těsně přes restartem začalo trochu praskat. Radio budík ani nic jiného se nevypne (nemá záložní baterku). Zdroj v PC je starý asi 4 měsíce, jinak počítač celkově by si už zasloužil jít do důchodu 🙂 Nyní jsem dala prodlužovačku do jiné zásuvky a vypojila zbytečnosti jako radio budík, napájení na ntb a repráky (mám v pc zapojený jeden co je z něj napájený). Myslíte, že to pomůže? Nebo máte nějaký zkušenosti? Děkuji 🙂

Funna: Děkuji za odpověd, něco takového jsem potřebovala slyšet 🙂

Nejlepší odpověď
Hlada

Pane Lorenc, uvezu to?
Bez měření to nejde ani odhadnout.

Další odpovědi
Funna

pokud vám opravdu vypadlY pojistky a myslím tím to bílé porcelánové a ne jen spoušť na jističi, tak bych ti doporučila udělat investovat tvými slovy do „nové“ elektřiny…poojistky jsou už hodně velký archaismus, takže podle toho budou vypadat i vodiče (dráty)…a tvůj popis je sice obsáhlý, ale pro elektrikáře skoro bezcený…vtypadá to, že máte poklesy napětí v síti (blikání lustru), proto se restartuje PC, který je na tohle choulostivější, než třeba radiobudík – a to je dáno přívodem do celého domu, nebo vaší rozvodnou sítí (netuším, kde bydlíš, ale tohle se děje obvykle ve staré zástavbě)…a pokud do zásuvky se stoletými (asi hliníkovými) dráty kdoví jakého průřezu a kdo ví jakého jištění strčíš prodlužku (každá další věc strčená do zásuvky a to i prodlužka zvyšuje odpor celé soustavy a Ohmuv zákon se projeví – a ten bys měla znát, učí se na základce) – a pak na ni „navěsíš“ spoustu dalších spotřebičů, tak to může udělat jen jedno…jakmile tam přidáš spotřebič s větším příkonem, tak ti v nejlepším případě „vyletí“ pojistka, v tom horším se začne oteplovat vedení a může to skončit jakkoliv…už to, že jen při prasknutí žárovky vyletěla pojistka je tohohle známkou, protože „nová“ elektrika, tohlevv drtivé většině případů zvládne bez úhony…jo a co to je přidělali nové zásuvky? na tu samou „pojistku“, nebo jste dali další jištění…prostě i u elektriky platí, že proteče jen tolik el. proudu kolik se do těch drátů a jistících prvků vleze – většina lidí to nějak nechce chápat, že je to úplně stejné, jako s vodou a na té se to dá snad představit – prostě je to jen PROUD, i když elektrický…

Dochy

Bez dalších informací nelze odpovědět. Ani hliníkové rozvody by neměli vadit (jsou-li udržované). Pokud tvé PC není herní superdělo s 2kW zdrojem, mělo by to být v pohodě… pokud na stejný rozvod nedáváte třeba vařič nebo rychlovarnu konvici…
Ale hliníkové rozvody mají problém v „tečení“ vodičů a následném jiskření ve svorkách, které se postupně zhoršuje (všechny svorky s hliníkovými vodiči by měli být každého půl roku dotaženy, osobně neznám nikoho kdo by to někdy dělal)
prodlužka v jiné zásuvce může pomoct (zvláště pokud se trefíš do jiného okruhu), záleží čím jsou způsobeny tvé problémy.

To že vypadnou pojistky při prasklé žárovce je poměrně obvyklé a stává se to i u jističů. Nesouhlasím v tomto bodu s Funnou.
Souhlasím s tím, že pokud ještě máte opravdu klasické pojistky a hliníkové rozvody, zasloužilo by si to rekonstrukci

Doplňuji:
A samozřejmě: Doporučuji návštěvu profesionálního elektrikáře, který bude schopen se k těm rozvodům vyjádřit a navrhnout řešení…

mosoj

Snůška vzájemně nesouvisejících informací. Pozvi si elektrikáře. I kdyby zde byl někdo,kdo má křišťálovou kouli, tak co s tím ty ?

Michálek1245

Hele tohle je tak obecné, že se fakt nedá říct, kde je ta chyba. Můžou být špatné řadové svorky, zdroj u počítače nebo může být kompletně odvařená elektro instalace a nezvládají vám to jističe. Pozvěte si elektrikáře a ten vám přesně diagnostikuje problém – optimálně i s cenovou nabídkou na to, kolik celý ten cirkus bude stát. :)