SUPERSPRINT

Příklad geometrie

V trojúhelníku ABC má strana AB délku 1 cm a strana AC délku 3 cm.

Co je větší? Obsah trojúhelníku nebo 2cm2(čtvereční).

Otázka zní jak to můžu zjistit, když neznám výšku na danou stranu trojúhelníku? Děkuji.
Doplňuji:
Jak zjistím výšku na základě pythagorovy věty?

Nejlepší odpověď
mosoj

Na danou otázku odpovíš i bez výpočtu
výšky a použití pythagorovy věty.

Úvaha :
K definici trojúhelníku je třeba znát tři prvky trojúhelníka.
Zadány jsou jenom dva ( strana AB,AC).
Zadaný úkol lze tedy vztáhnout i na pravoúhlý trojúhelník.
Pravoúhlý trojúhelník je půlka obdélníku o stranách AB a AC.
Obsah obdélníku je AC x AB = 3. Půlka tohoto obsahu je obsah zmíněného trojúhelníka.
Tedy 3/2 = 1,5 cm2

2cm2 jsou více než obsah trojúhelníka.

Jenom podotýkám, že v případě pravoúhlého trojúhelníka jsou uvedené strany zárověň výškou na příslušnou stranu. Výšku na přeponu
je třeba počítat, ale o to v otázce nešlo a nebylo to k jejímu zodpovězení třeba.

Další odpovědi
Tiiit

výšku zjistíš pythagorovou větou..
a pak jen vypočítáš obsah a porovnáš..

a² + b² = c²
0,5² + b² = 3²
0,25 + b² = 9
b² = 8,75
b = √8,75
b = 2,96 cm

S = (1*2,96)/2
S = 1,48 cm² ⇒ obsah trojúhelníku

snad je to dobře.. ae myslím, že jo.. :)
ale pokud to máš zjistit bez výšky, tak nevím..

led

Použiť pythagorovú vetu priamo môžte v prípade že ide o pravouhlý trojuholník. Tj. jeden z uhlov trojuholníka=90°
V opačnom prípade treba poznať jeden z uhlov a postupovať podľa návodu mosoja

mosoj

Děkuji za ocenění. Rádo se stalo.