luki23

poradte mi nekdo jak snizit napeti zdroje 50v na 20–30max 20mA dekuji

zdroj

Nejlepší odpověď
brillant

Málo informací – jaké napětí AC, DC – např. by stačilo zapojit do obvodu rezistor cca 1000 až 1500 Ω / 1W. Je to jen odhat, počítat to nebudu.

Další odpovědi
Dochy

Pokud nemáš odběr jistý, jako že asi ne, pak se to nejjednodušeji nechá udělat tak, že na zdroj 50V dáš do serie rezistor a zenerku. Spotřebič připojíš paralelně k zenerce. Správně zvolené součástky tě vyjdou dohromady na 6–8kč.
Doplňuji:
Jo a předpoklad je, že jde o stejnosměrné napětí v potřebné míře vyhlazené alespoň kondenzátorem. Těžko se odpovídá, když chybí úplné info…

mosoj

50 V – 25 V = 25

Potřebuješ odpor na kterém je ztráta 25 V.

R = U/I = 25/0,020 = 1250 ohmů
Odpor musí být na zatížení 25 × 0,020 = 0,5 W

Oddpor zařadíš do série se spotřebičem a zdrojem.
Doplňuji:
Výsledené napětí bude v tomto případě 25 V. Pokud chceš jiné přepočti si to podle uvedeného vzoru. Watáž odporu bych volil raději vyšší aby se nezahříval. Třeba 1 w nebo i více. Z elektrického hlediska je to jedno .

mosoj

Shrnutí: Odpor se chová v obvodu střídavého napětí stejně jako v obvodu stejnosměrného na­pětí

  • zmenšuje procházející proud, který je ve fázi s napětím.

Dochy

Máš pravdu, ale v otázce je „max“. Otázkou je, zda se to vztahuje k těm 30V, nebo 20mA. Pokud k těm 20mA, pak odpor nestačí, protože při nižším odběru dojde k přepětí…